Jan Kanty Pawluśkiewicz z ważną nagrodą

Jan Kanty Pawluśkiewicz / fot. YouTube/mat.pras.

  

Jan Kanty Pawluśkiewicz, małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie, a także Krystyna Mrugalska i ks. Stanisław Łada zostali laureatami tegorocznej, 23. edycji Medalu św. Brata Alberta. Wręczenie wyróżnień odbyło się w poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Gala rozdania nagród nastąpiła, tak jak w latach ubiegłych, podczas "Albertiany", festiwalu twórczości muzycznej, teatralnej, tanecznej i plastycznej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Festiwal organizuje Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta.

Medale św. Brata Alberta otrzymują osoby, które pomagają niepełnosprawnym. Odznaczenie z wizerunkiem franciszkanina, który służył ubogim, zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz z Krakowa od początku istnienia Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" bezinteresownie jej pomaga, wspiera radą jej niepełnosprawnych, a uzdolnionych artystycznie podopiecznych, zasiada m.in. w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Ta nagroda to dla mnie zaskoczenie, wyróżnienie. Mam świadomość, że od osób związanych z fundacją ("Mimo Wszystko" i św. Brata Alberta – red.) dostałem znacznie więcej, aniżeli sam dałem

 – powiedział Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Jeśli dają mi medal, to kocham ich i deklaruję, że do końca moich dni będę ich wspominał

 – zaznaczył. Poproszony o ocenę twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie powiedział, że jest to sztuka, którą dobrze się ogląda.

Małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie (publicysta, poeta) 30 lat temu zaangażowali się w ruchu "Wiara i Światło" (ówczesna nazwa "Muminki"), w którym na rzecz niepełnosprawnych działają do dzisiaj. Diana Bonowicz jest dyrektorem fundacji misyjnej ojców kapucynów, organizującej akcje na rzecz dzieci biednych i niepełnosprawnych w Afryce.

Pedagog i działaczka społeczna Krystyna Mrugalska z Warszawy jest, jak zaznaczył ks. Isakowicz-Zaleski, "legendą w środowisku osób niepełnosprawnych". Dzięki niej w 1991 r. powstało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Ks. prałat Stanisław Łada z Pruszcza Gdańskiego w latach 80., w komunistycznej rzeczywistości, z własnej woli rozpoczął pomoc charytatywną dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Ks. Łada podkreśla, że niepełnosprawny to jest "osoba, którą należy spotkać", i że niepełnosprawny potrzebuje nie tylko pomocy materialnej, ale też duchowej. Wśród dotychczasowych laureatów Medalu św. Brata Alberta są m.in. Agata Kornhauser-Duda, ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Andrzej Zoll i Otylia Jędrzejczak.

Zdaniem Anny Dymnej Medal św. Brata Alberta "odmienia życie". "Dostałam ten medal w 1999 r. i zmienił on wiele w moim życiu, nadał mu nowego sensu" – powiedziała aktorka. Wręczenie medali poprzedziła prapremiera spektaklu "Jesteśmy z jednego ogródka" w wykonaniu Teatru Radwanek. Przedstawienie powstało na podstawie wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy.

Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" odbył się po raz 19. Jego laureaci, jak co roku, otrzymali nagrody rzeczowe oraz "Maski" przyznawane przez pięć najbardziej uznanych krakowskich teatrów. "Albertiana" ma udowadniać, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. "Sztuka to szalenie ważny element terapii osób niepełnosprawnych" – powiedział współzałożyciel Fundacji św. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent RP Andrzej Duda. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To będzie jedna z najważniejszych gazowych inwestycji. Premier zapewnia: powstanie zgodnie z planem

/ Twitter.com/@PremierRP

  

- Gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz z Norwegii powstanie zgodnie z planem - zapowiedział dzisiaj w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w polityce energetycznej stawiamy na: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność.

Szef rządu zaznaczył, podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, że nasz kraj stara się rozbudowywać "naszą infrastrukturę szerokorozumianego bezpieczeństwa energetycznego" również dla sąsiadów.

- Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność

 - dodał. [polecam:https://niezalezna.pl/268861-prezydent-przypomnial-idee-sp-l-kaczynskiego-dzisiaj-te-wszystkie-plany-sa-realizowane]

- Dzisiaj ten gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy

 - powiedział Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl