"Nowa piątka" obejmuje pięć punktów programowych: 500+ na każde dziecko, zwolnienie z podatku PIT dla pracujących ludzi do 26 roku życia, przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych z małymi miejscowościami i wsiami, obniżenie podatku PIT dla wszystkich z 18 do 17 proc. i wypłata dodatkowej trzynastej emerytury dla seniorów.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wraz z wojewodą lubuskim zainaugurowali w Gorzowie Wielkopolskim lubuską odsłonę ogólnopolskiej akcji informacyjnej na temat "nowej piątki PiS".

Minister oceniła, że "piątka Jarosława Kaczyńskiego" to pakiet propozycji, które zmienią jakość życia wszystkich Polaków, także tych z małych miast i gmin wiejskich. Przypomniała, że dwa zadania będzie realizowało kierowane przez nią ministerstwo. Chodzi o tzw. trzynastą emeryturę i od 1 lipca o nową odsłonę programu "Rodzina 500 plus".

"Skończą się spory o to, czy program dzieli Polaków – nie dzielił i nie dzieli, ale teraz to świadczenie otrzyma każde dziecko w rodzinie do ukończenia 18. roku życia, bez testu dochodowego. To sytuacja, której w Polsce po okresie transformacji nie było. To pokazuje, że w środku naszych działań w zakresie polityki społecznej, w centrum zainteresowania stoi od samego początku i dalej polska rodzina, a w tej rodzinie dziecko, jako te najsłabsze osoby, o które państwo musi w szczególny sposób dbać i wspierać. Oczywiście poza tym zakresem, który jest absolutnie autonomią i kompetencją rodziny"

– powiedziała Rafalska.

Akcję dziś inaugurują wojewodowie i parlamentarzyści PiS. Aktualną listę zamieszczono na Twitterze Kancelarii Premiera.

 


"Nowa piątka PiS" to propozycje przedstawione podczas konwencji PiS przez prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego. Zapowiedział on od 1 lipca wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko i od maja br. wypłatę "trzynastki" dla emerytów w wysokości najniższej emerytury – 1100 zł. PiS zapowiedziało też zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotne podniesienie kwoty uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Cały program "nowa piątka" ma kosztować 39-42 mld zł.