Zamachowiec był także w Polsce?

zdjęcie ilustracyjne / By 111 Emergency from New Zealand - Wellington Armed Offenders Squad (AOS), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17682238

  

Brytyjski dziennik "Telegraph" poinformował, że służby sprawdzają, dokąd podróżował 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, który w piątek zabił 50 ludzi w dwóch meczetach w nowozelandzkim Christchurch. Według gazety odwiedził on m.in. W. Brytanię oraz Polskę.

Wysokie rangą źródło w brytyjskim rządzie potwierdziło w rozmowie z gazetą, że mężczyzna nie był wcześniej obserwowany przez służby. Ustalono, że przebywał w W. Brytanii przez "kilka tygodni" w połowie 2017 roku.

Według informacji brytyjskiego dziennika Tarrant odwiedził także m.in. Polskę, Turcję, Serbię, Bośnię i Czarnogórę, Chorwację, Francję, Portugalię, Hiszpanię, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Islandię i Argentynę.

Dziennik zaznaczył, że "służby bezpieczeństwa na całym świecie próbują stworzyć szczegółowy obraz podróży Tarranta do pól bitewnych i miast związanych z wojnami między chrześcijanami i muzułmanami na przestrzeni ostatnich kilkuset lat".

Brytyjskie służby nie natrafiły na razie na jakiekolwiek powiązania Australijczyka z grupami lub pojedynczymi osobami na terenie W. Brytanii.

Jak ustalono, finansował swoje wyjazdy zagraniczne ze środków, które odziedziczył po śmierci ojca w 2010 roku oraz z tego, co zarobił na inwestycjach w kryptowaluty.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził jeszcze w piątek, że polskie służby "badają" wątek Tarranta. Według RMF FM chodzi o sprawdzenie, czy zamachowiec miał kontakty z obywatelami polskimi i potwierdzenie, czy kiedykolwiek był w Polsce.

Opublikowany przez Tarranta tuż przed piątkowymi zamachami w Christchurch manifest zawiera wzmianki o Polsce, a na magazynkach broni, z której strzelał, umieszczono m.in. datę bitwy pod Wiedniem 1683 r. i nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, hetmana, który brał udział w tej bitwie.

74-stronicowy antyimigrancki manifest pokazuje, że Australijczyk jest rasistą, wyznającym teorię o wyższości białej rasy i ma wyraźnie antymuzułmańskie poglądy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

To była jedna z najważniejszych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. "Zrobiono na tym polu bardzo dużo"

Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego / fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska

  

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski jest jednym z kluczowych elementów programu PiS - napisał prezes partii Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.

Według Jarosława Kaczyńskiego, rząd premiera Mateusza Morawieckiego konsekwentnie spełnia obietnice złożone Polakom przez obóz Zjednoczonej Prawicy.

- Dywersyfikacja dostaw jest jednym z najistotniejszych elementów w tej strategii

 - wskazał.

[polecam:https://niezalezna.pl/268866-to-bedzie-jedna-z-najwazniejszych-gazowych-inwestycji-premier-powstanie-zgodnie-z-planem]

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego, PiS na tym polu zrobiło bardzo dużo i podejmuje w tym kierunku kolejne niezwykle ważne zadania.

Ambitny program rozbudowy gazoportu, postawienie trzeciego zbiornika LNG i drugiego nabrzeża, a także zwiększenie mocy regazyfikacyjnej oraz przeładunkowej terminalu jest właśnie jednym z nich

- przekonywał.

[polecam:https://niezalezna.pl/268861-prezydent-przypomnial-idee-sp-l-kaczynskiego-dzisiaj-te-wszystkie-plany-sa-realizowane]Jak przypomniał, w styczniu można było świętować "mały jubileusz", czyli odebranie 50. dostawy skroplonego gazu ziemnego.

- Korzystając z okazji pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim osobom, instytucjom i podmiotom gospodarczym za podejmowane starania i za codzienną trudną i żmudną pracę

 - podkreślił Kaczyński.

Podziękował za wszystko, co - jak napisał - "wniosło i wnosi wkład do tego szlachetnego dzieła, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Rzeczpospolitej", a także za zaangażowanie na rzecz pomyślności ojczyzny.

List prezesa PiS odczytał szef MSWiA Joachim Brudziński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl