Księga pełna polskich herbów

  

W Archiwum Uniwersytetu w Padwie znajdują się dwa niezwykłe tomy pewnej księgi – zwanej „Metryką nacji polskiej”. Piękne iluminacje ukazują w ozdobnych kartuszach herby polskich studentów, którzy pobierali nauki na tej uczelni. Polacy napływali masowo do Padwy w XVI wieku. W 1592 r. założyli organizację studencką tzw. nację polską. To jej świadectwem są „Metryki…”, których karty wypełniają wpisy polskich studentów – członków nacji polskiej, ozdobione iluminacjami z poetyckimi dedykacjami. Wśród nich można znaleźć rozbudowane kompozycje heraldyczne, nierzadko będące prawdziwymi dziełami sztuki, jak choćby otwierający tom pierwszy herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czy herby Bogusława Leszczyńskiego, Franciszka i Jana Dembińskich, Józefa Antoniego Częczkiewicza.

Akademia Padewska była jednym z najznakomitszych ośrodków intelektualnych Europy doby humanizmu. Do grona jej studentów należały najwybitniejsze postaci swej epoki Dante, Petrarka, Torquato Tasso, Galileusz, Mikołaj z Kuzy.

Herb Rawicz, wpisani: Franciszek Dembiński, Jan Dembiński, 15.09.1719, fot. Piotr Jamski

Ich towarzyszami byli przyszli twórcy nauki i kultury polskiej, tacy jak: Paweł Włodkowic, Jan Kochanowski, Marcin Kromer, Grzegorz z Sanoka, Klemens Janicki, Jan Łaski, Maciej z Miechowa czy Franciszek Skoryna. Kanclerzem Uniwersytetu w Padwie był Jan Zamoyski, który – nasiąknąwszy ideami humanizmu w murach tej uczelni – postanowił zbudować miasto idealne – tak powstał Zamość.

Herb własny, konsyliarz Józef Antoni Częczkiewicz, asystent Jakub Ozgiewicz , asystent Tomasz Szołdrski, 1688, fot. Piotr Jamski

Herb Wieniawa, konsyliarz Bogusław Leszczyński z Leszna, asystent Stanisław Lenczewski, asystent Gabriel Ochocki, bibliotekarz Wawrzyniec Matuszewski, 16.07.1663, fot. Piotr Jamski

W 2022 r. przypada 800-lecie Uniwersytetu w Padwie. Wpisując się w uroczyste obchody, Instytut POLONIKA przygotował fototypiczną edycję metryk nacji polskiej w Padwie. W ten sposób prezentujemy całemu światu niezwykłe dzieło sztuki, które jest świadectwem wielowiekowej polskiej obecności na tej akademii.

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polonika.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Opowieść wielkanocna o najlepszych z nas. „Stasiu Suchowolec, Sylwek Zych... Oni się ich bali”. WIDEO

  

Ginęli jeszcze w okolicach „okrągłego stołu”. - Przyjechał po mnie biskup z kanclerzem, pokazali dekret i powiedzieli, że mam półtorej godziny na spakowanie rzeczy. I mnie wywieźli – tak usunięcie z parafii na Łazarzu wspomina ks. Leszek Marciniak. Pośpiech wynikał z obaw, że robotnicy siłą zatrzymają księdza. Być może wtedy ocalił życie, bo wkrótce zaczęli ginąć jego przyjaciele, mówiący podobne kazania. – Ks. Stefan Niedzielak zginał za swoją ideę, próbował pokazać, jak wielu ludzi zginęło na Wschodzie, nie tylko w Katyniu, ale wszyscy, którzy byli tam wywiezieni, przecież to miliony – mówi ks. Leszek Marciniak.  Obejrzyj poniżej rozmowę z legendarnym księdzem w „Wywiadzie z chuliganem”.

Stasiu Suchowolec, cudowny człowiek, wspaniały, przyjaciel księdza Jerzego, opiekun jego rodziców, był bardzo niepokorny. I bardzo niewygodny dla wielu tam, w tym Białostockiem, dlatego zginął

– mówi w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem ks. Leszek Marciniak.Ks. Stefan Niedzielak zginął na dwa tygodnie przed „okrągłym stołem”, ks. Stanisław Suchowolec tydzień później, a ks. Sylwester Zych pięć tygodni po wyborach z 4 czerwca 1989.

Tym, co łączyło mordowanych w czasie historycznej zmiany ustrojowej księży, było to, że mówili o historii, o Katyniu, o tym, o czym nawet duża część opozycji nie chciała mówić. Zdaniem księdza Leszka Marciniaka, można było to zrozumieć jako demonstrację, że wykuwająca się „nowa” Polska ma być pokracznym tworem oderwanym od korzeni.

Jesteśmy odcinani od historii, nie przypadkiem historię wyrzucano ze szkół. Jeśli do niej nie powrócimy, będzie tragedia. Bo naród tracąc pamięć, traci życie

– mówi ks. Leszek Marciniak. Wobec tych zbrodni na najodważniejszych polski księżach w tamtych dniach panować miała obojętność.

Sylwka Zycha spotkałem jeszcze na pogrzebie księdza prałata Teofila Boguckiego, proboszcza księdza Jerzego. Wyszedł z tego więzienia, trochę opowiadał o tym. Nie wiedziałem, że za chwilę przeczytam, że nie żyje.

Ks. Leszek Marciniak podkreśla, że nie ma pretensji do śp. arcybiskupa Jerzego Stroby, że go usunął z parafii.

Też miałem pogróżki. Nie wiadomo, jakby się to skończyło. Myślę, że arcybiskup podejmując tą decyzję, wyrzucając mnie z Poznania, uratował mi życie.Ślubowałem biskupowi i posłuszeństwo i uważam, że ono jest w kościele bardzo ważne, mimo wszystko, mimo bólu

– stwierdza.

Obejrzyj rozmowę z niezwykle odważnym polskim księdzem:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl