Fundusz Sprawiedliwości działa coraz prężniej

fot. Jan Środa Gazeta Polska

  

W naszym cyklu tekstów na temat Funduszu Sprawiedliwości pisaliśmy już o sfinansowaniu przez niego budowy Kliniki Budzik dla dorosłych Fundacji „A Kogo?” w Warszawie czy pomocy materialnej i terapeutycznej dla chłopca z Podhala, który uległ wypadkowi drogowemu. Teraz czas na informacje o szerszych działaniach Funduszu.

Przypomnijmy ideę i misję Funduszu - jego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pokrzywdzeni przestępstwem, niekoniecznie dysponujący już prawomocnym wyrokiem sądu w swojej sprawie, ze środków Funduszu otrzymują pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną czy materialną.

To, co czyni Fundusz wyjątkowym, to fakt, że nie rozdaje on jak „zwykłe” ośrodki pomocy pochodzącej z pieniędzy podatników czy środków ze zbiórek charytatywnych, ale rozdysponowuje kwoty zasądzane wobec sprawców przestępstw w ramach tzw. nawiązek. W ten sposób, dosłowny i przenośny, następuje w imieniu państwa realizacja sprawiedliwości w postaci zadośćuczynienia ofiarom za pomocą pieniędzy od przestępców.

Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019-2021, realizowany przez Fundusz, zakłada poszerzenie już istniejącej sieci pomocy do 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych – tak, aby na terenie każdego powiatu powstał co najmniej jeden punkt lub ośrodek, a odległość między nimi nie przekraczała ok. 40 km. W każdym z tych punktów i ośrodków osoba pokrzywdzona i jej najbliżsi będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i materialną.

W tej chwili działa już 39 ośrodków regionalnych, 176 lokalnych; funkcjonuje też już ogólnopolska Linia Pomocy Pokrzywdzonym - kontakt z numerem +48 222 309 900 może być nawet anonimowy, co ułatwia potrzebującym pokonanie wstydu, tworzy poczucie bezpieczeństwa, pozwala wykonać pierwszy krok w celu uzyskania wsparcia.

Program Funduszu przewiduje, że wydatki na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem ciągu trzech lat – do 2021 – wyniosą 352,5 mln zł.

Nie sposób podać statystyk, które wystarczająco dobitnie zobrazowałyby ogrom skutecznej pomocy, jaką Fundusz zapewnił już setkom osób, które znalazły się w trudnej życiowo sytuacji – nie z własnej winy, lecz wskutek pokrzywdzenia przestępstwem. Można jednak podać kilka świadectw takich osób, oczywiście bez szczegółów identyfikujących ich tożsamość czy miejsce zamieszkania.

„Chcę oddać dzieci do domu dziecka, a sama popełnić samobójstwo, dłużej tak nie wytrzymam” – takie było pierwsze zdanie 26-letniej Anny wypowiedziane w ośrodku pomocy, do którego przyszła z nadzieją na ratunek wobec przemocy, jakiej doświadczała razem z dwójką małych dzieci ze strony męża oraz teścia. Dzięki profesjonalnemu rozeznaniu sprawy przez pracowników ośrodka, kobieta wraz z dziećmi została zakwaterowana w mieszkaniu interwencyjnym. Cała rodzina otrzymała wsparcie psychologa, a Anna aktywnie skorzystała z pomocy prawnej. Podjęła też tzw. zatrudnienie wspierane w Centrum Integracji Społecznej. Dziś kobieta co prawda jeszcze czasami mierzy się z dawnymi lękami, ale jest już silniejsza, „zbudowana”; wie, gdzie szukać pomocy w nagłej potrzebie i zdaje sobie sprawę, że na „zagojenie ran” potrzeba czasu.

Świadectwo Zofii (43 l.) nie zawiera co prawda historii o fizycznej przemocy, ale są za to w nim: maltretowanie psychiczne, przemoc ekonomiczna, zdrada – one też są potwornie bolesne dla osoby pokrzywdzonej. Mąż Zofii nadużywał alkoholu, nałogowo grał na automatach. Tracił wszystkie zarobione pieniądze, więc nie dokładał się do domowego budżetu. Jak by tego było mało, zdradzał żonę. Rodzina znalazła się w potrzasku: najstarszy z czterech synów „uciekł” z domu na studia, młodszy nie chciał chodzić do szkoły, bo bał się o matkę. Zdesperowana kobieta trafiła w końcu do ośrodka pomocy i sprawy zaczęły powoli się układać. Dwa lata pracy z psychologiem zaowocowały złożeniem pozwu o separację. W sądzie zeznają pracownicy Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz synowie. Sprawy są w toku. Zofia korzysta cały czas z pomocy psychologa i prawnika, a jej dwóch synów – z porad doradcy zawodowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Fundusz Sprawiedliwości

Wczytuję komentarze...

Czy Kaczyński spotka się ze Schetyną? Poseł odpowiada piłkarskim porównaniem i mówi: "źle by się to skończyło"

/ zdjęcie w tle: fot. Mateusz Kudła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27090180; Grzegorz Schetyna - fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska; Jarosław Kaczyński - fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Wczoraj Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, wezwał do debaty prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Dzisiaj zapytano posła PiS, Marcina Horałę, czy dojdzie do spotkania między szefami obu partii. Parlamentarzysta posłużył się piłkarskim porównaniem i stwierdził: "to by się po prostu źle skończyło".

W sobotę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas wizyty w Małopolsce wezwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do debaty.

Poseł PiS, Marcin Horała pytany dzisiaj w Polsat News, czy Kaczyński odpowie pozytywnie na zaproszenie lidera PO, odparł: "To jest oczywiście pytanie do Jarosława Kaczyńskiego, a nie do mnie".

Jednocześnie podkreślił, że nie spodziewałby się takiej debaty.

- Nie urządza się meczów zespołów ekstraklasy z okręgówką - to by się po prostu źle skończyło

 - stwierdził Horała.

Dopytywany, kto w tym przypadku jest ekstraklasą, a kto okręgówką, poseł PiS powiedział:

- Myślę, że to jest dość oczywiste - różnica formatów jest tak oczywista. Nie muszę tutaj mówić, kto jest kim.

[polecam:https://niezalezna.pl/280764-koalicja-obywatelska-odwiedzila-podkarpacie-bylo-dosc-nerwowo-i-skonczylo-sie-ucieczka]

Horała ocenił również, że przedstawiony przez Schetynę tzw. sześciopak, czyli pakiet kilkunastu propozycji Koalicji Obywatelskiej, ujętych w sześciu hasłach - jest "niewiarygodny".

- Dlatego nie ma z czym za bardzo dyskutować. To (program KO) jest niewykonalne i wewnętrznie sprzeczne

 - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/280735-to-byla-ciekawa-dyskusja-co-dziewczynka-powiedziala-jaroslawowi-kaczynskiemu]

Szef Platformy Obywatelskiej w ubiegły weekend, w wystąpieniu podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej, przedstawił sześć głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają". Na tzw. "szóstkę Schetyny" składają się propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się ponadto za zniesieniem zakazu handlu w niedziele oraz związkami partnerskimi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl