„Ściana wolności” – wyjątkowy portret Marszałka

Finisaż wystawy odbędzie się we wtorek 19 marca o godz. 18 / fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska

  

Profesor warszawskiej ASP Stanisław Brach stworzył projekt pt. „Ściana wolności”. Sto porcelanowych rzeźb prezentujących głowę Józefa Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości powstało w fabryce w Ćmielowie. Ten fascynujący portret jednego z najważniejszych dla historii odzyskania niepodległości Polaków można oglądać w stołecznej Kordegardzie do 19 marca.

Często w swojej twórczości sięgam po temat głowy. Portret Józefa Piłsudskiego, bardzo sugestywny i rozpoznawalny, był dla mnie sygnałem, że to on stanie się moją ikoną odzyskanej w 1918 r. wolności, a powieloną formą będzie właśnie głowa. Chciałem w niej usytuować tylko te najważniejsze cechy wyglądu zewnętrznego, charakterystyczne dla Marszałka. Stworzyłem rzeźbę mocno stylizowaną, pozbawioną realistycznych odniesień do znanych nam już portretów w obiegu publicznym, utrzymując jednocześnie rzeźbę we własnym stylu

– pisze prof. Stanisław Brach we wstępie do katalogu z wystawy.

Kompozycja stu rzeźb w układzie 10x10 została umieszczona na metalowym regale, tworząc „Ścianę wolności”. Ten zmultiplikowany portret robi nie lada wrażenie. Siła i wielkość ukazanego bohatera łączy się z kruchością materiału. Jednak ta porcelana (być może dlatego, że ukazuje wodza) nie jawi się jako coś delikatnego, lecz w oczach widzów nabiera twardości.

Na ekspozycji w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa) poza „Ścianą wolności” możemy oglądać dwa inne przedstawienia Piłsudskiego autorstwa prof. Bracha. To kompozycja „Marszałek, kamionka szkliwiona zdobiona stemplem, orzeł strzelecki, orzeł legionowy” oraz „Marszałek, porcelana szkliwiona, platyna”. Można również obejrzeć film, który ukazuje m.in. pracę nad rzeźbami w ćmielowskiej fabryce porcelany. Widać, jak artysta wlewa masę do formy gipsowej czy jak podczas Landart Festiwalu buduje piec, w którym wypala rzeźbę. Finisaż wystawy odbędzie się we wtorek 19 marca o godz. 18. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pielgrzymka suwalska dotarła do Ejszyszek

  

W szóstym dniu pielgrzymowania z Suwałk do Ostrej Bramy dotarliśmy do Ejszyszek. Przebyliśmy trasę 35 kilometrów. Pan Bóg wciąż błogosławi nam wspaniałą pogodą.

Od trzeciego etapu skrzydeł pątnikom dodawał fakt, że na naszym szlaku rozpoczęły się wioski
zamieszkałe przez Polaków. Nasi rodacy są niezwykle hojni dla pielgrzymów. W każdej miejscowości witają nas stoły zastawione poczęstunkiem. To dla nas żywa lekcja miłości bliźniego, ponieważ widzimy, jak biedni ludzie dzielą się z nami tym, co mają.

Niektóre miejscowości cały rok gromadzą składki, żeby przywitać gości z Polski. Pielgrzymkowa eucharystia odbyła się w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Koleśnikach. Była to prymicyjna Msza św. dwóch naszych braci pielgrzymkowych, salezjanów ks. Michała Słojewskiego i ks. Łukasza Biziewskiego. Okolicznościową homilię wygłosił na niej przewodnik grupy niebieskiej ks. Waldemar Pawelec SAC.

Po zakończeniu eucharystii mieszkańcy we współpracy z pielgrzymkową kuchnią przygotowali dla
wszystkich ciepły posiłek. Podczas obiadowego wypoczynku część uczestników poszła na cmentarz nawiedzić kwaterę, w której spoczywają prochy żołnierzy 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Natomiast dla pozostałych pielgrzymów przed kościołem koncertowała polska piosenkarka z Wileńszczyzny Bożena Sokolińska.

Po wyjściu z Koleśnik pielgrzymka zatrzymała się w Dawgidańcach i Purwianach, gdzie witali nas i gościli mieszkańcy tych miejscowości. Do Ejszyszek dotarliśmy ok. 19. 30 i nasz dzień pielgrzymkowy zakończyliśmy w kościele parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego wspólnotową modlitwą oraz Apelem Jasnogórskim. Wszystkich pątników powitał ks. Tadeusz Matulaniec. Znaczna część pielgrzymów została na nocleg zabrana przez ejszyskich parafian.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl