Słowacja: Będzie druga tura wyborów

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Ajale

  

Słowacka Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła, że w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się liberalna prawniczka Zuzana Czaputova i wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz. Pierwsza tura wyborów odbyła się w sobotę.

Frekwencja wyborcza w sobotę wyniosła 48,74 proc. (pięć lat wcześniej było to nieco ponad 43 proc.). Czaputova dostała 40,57 proc. głosów – ponad dwukrotnie więcej niż Szefczovicz, który uzyskał 18,66 proc.

Kandydaci wzięli udział w pierwszych debatach telewizyjnych, podczas których zarysowały się główne punkty sporu. Czaputova, która jest wiceprzewodniczącą pozaparlamentarnej partii Postępowa Słowacja, wskazywała, że wsparcia jej rywalowi udzieliła najsilniejsza partia rządzącej w kraju koalicji, Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD). Szefczovicz podkreślał swoją niezależność. Czaputova przekonywała, że ona sama symbolizuje zmiany, podczas gdy jej związany z obozem rządzącym rywal - kontynuację.

Szefczovicz zwrócił uwagę, że na jego konkurentkę zagłosowały osoby, których nie zajmują tematy istotne dla kraju. "Pani Czaputova dotarła do 40 proc. osób niezainteresowanych tematami, które będą ważne w dyskusji. Dotyczy to pozytywnego podejścia do kwestii migracji, liberalnego podejścia do wartości, które zawsze napawały Słowaków dumą, czyli wartości chrześcijańskich" – mówił w jednej z niedzielnych debat Szefczovicz i podkreślił, że 60 proc. Słowaków myśli inaczej niż jego konkurentka.

Czaputova powiedziała, że nie chce prowadzić napastliwej kampanii wyborczej i że mówiąc o możliwej adopcji dzieci przez pary homoseksualne, wyrażała jedynie własny osobisty pogląd. Podkreślała, że Słowacy muszą pozbyć się uprzedzeń, które wstrzymują rozwój kraju. Wyjaśniła, że jeżeli mówi o źle, które widzi w kraju, to ma na myśli zjawiska jako takie, np. korupcję lub nadużycia władzy, a nie konkretne osoby.

Druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji odbędzie się 30 marca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polsko-amerykańskie porozumienia. Negocjacje trwają! Minister Szczerski ujawnia kulisy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki. - Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego - dodał.

Szef prezydenckiego gabinetu był pytany, czy podczas dwustronnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce 2 września przewidywane jest podpisanie polsko-amerykańskich porozumień, czy deklaracji.

[polecam:https://niezalezna.pl/285039-donald-trump-przyleci-do-polski-poznalismy-szczegoly-wizyty-prezydenta-stanow-zjednoczonych]

Szczerski przekazał, że negocjowanych jest "kilka dokumentów, które są możliwe do podpisania podczas wizyty prezydenta Trumpa".

"Jedno dotyczące współpracy wojskowej, rozwijające porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczące gospodarki i energetyki"

- poinformował.

"Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego. W związku z powyższym także to będzie pewnie odnotowane przez prezydentów, że pod względem prawnym wszystkie wymogi, które były potrzebne do tego, żeby wejść w przyszłości do programu bezwizowego, te prace są zakończone, tych dokumentów już nie musimy negocjować, one są podpisane, myślę, że to też będzie odnotowane"

- mówił Szczerski.

"W sprawie wiz, poza porozumieniami prawnymi, potrzebny jest jeszcze odpowiedni wskaźnik odmów wizowych. Oczekujemy na wyliczenie tego wskaźnika. Także oczekujemy, że wtedy, kiedy ten wskaźnik spadnie poniżej 3 proc. rzeczywiście Polska do programu ruchu bezwizowego zostanie włączona. Byłoby bardzo dobrze, gdyby prezydent Trump w jakiś sposób także to zasygnalizował podczas swojej wizyty"

- dodał szef gabinetu prezydenta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl