Słowacja: Będzie druga tura wyborów

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Ajale

  

Słowacka Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła, że w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się liberalna prawniczka Zuzana Czaputova i wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz. Pierwsza tura wyborów odbyła się w sobotę.

Frekwencja wyborcza w sobotę wyniosła 48,74 proc. (pięć lat wcześniej było to nieco ponad 43 proc.). Czaputova dostała 40,57 proc. głosów – ponad dwukrotnie więcej niż Szefczovicz, który uzyskał 18,66 proc.

Kandydaci wzięli udział w pierwszych debatach telewizyjnych, podczas których zarysowały się główne punkty sporu. Czaputova, która jest wiceprzewodniczącą pozaparlamentarnej partii Postępowa Słowacja, wskazywała, że wsparcia jej rywalowi udzieliła najsilniejsza partia rządzącej w kraju koalicji, Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD). Szefczovicz podkreślał swoją niezależność. Czaputova przekonywała, że ona sama symbolizuje zmiany, podczas gdy jej związany z obozem rządzącym rywal - kontynuację.

Szefczovicz zwrócił uwagę, że na jego konkurentkę zagłosowały osoby, których nie zajmują tematy istotne dla kraju. "Pani Czaputova dotarła do 40 proc. osób niezainteresowanych tematami, które będą ważne w dyskusji. Dotyczy to pozytywnego podejścia do kwestii migracji, liberalnego podejścia do wartości, które zawsze napawały Słowaków dumą, czyli wartości chrześcijańskich" – mówił w jednej z niedzielnych debat Szefczovicz i podkreślił, że 60 proc. Słowaków myśli inaczej niż jego konkurentka.

Czaputova powiedziała, że nie chce prowadzić napastliwej kampanii wyborczej i że mówiąc o możliwej adopcji dzieci przez pary homoseksualne, wyrażała jedynie własny osobisty pogląd. Podkreślała, że Słowacy muszą pozbyć się uprzedzeń, które wstrzymują rozwój kraju. Wyjaśniła, że jeżeli mówi o źle, które widzi w kraju, to ma na myśli zjawiska jako takie, np. korupcję lub nadużycia władzy, a nie konkretne osoby.

Druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji odbędzie się 30 marca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dobre wieści od premiera. „57 proc. Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się dostatniej”

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Pexels

  

57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii - poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, przytaczając wyniki badania amerykańskiego centrum badawczego Pew Reacher Center.

„57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialnie budujemy państwo dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń”

- napisał premier na Twitterze.

W postawach optymistycznych, jak wynika z badania, prześcignęła nas Ukraina i Litwa. Odpowiednio w tych krajach: 61 i 60 proc. badanych prognozuje, że im dzieciom pod względem finansowym będzie żyło się lepiej.

Największymi pesymistami w tym względzie są Francuzi (16 proc.), Brytyjczycy (22 proc.), Włosi (23 proc.) oraz Hiszpanie (25 proc.).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl