Odpowiedź francuskiej Polonii na skandaliczną konferencję. Młodzież we Francji usłyszała o polskich bohaterach

Po skandalicznej i dezinformującej konferencji „nowej polskiej szkoły Holocaustu” w Paryżu, Polonia francuska postanowiła zająć się przedstawianiem polskiej historii nad Sekwaną. Do stolicy Francji zaproszono prof. Jana Żaryna z wykładami o Żołnierzach Niezłomnych. Wśród inicjatorów tej akcji znalazł się paryski Klub "Gazety Polskiej".

fot. Klub "Gazety Polskiej" w Paryżu

W piątek 15 marca  w budynku Ambasady RP w Paryżu odbyło się spotkanie poświęcone historii Żołnierzy Niezłomnych, a jego gospodarzem był ambasador Tomasz Młynarski. W ambasadzie pojawiło się blisko 100 osób.

Senator RP prof. Jan Żaryn, jeden z zaproszonych prelegentów, wygłosił wykład prezentujący fenomen historyczny żołnierzy antykomunistycznego powstania. Po nim głos zabrał Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który zaprezentował dzieje byłego aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz projekt powstającego tam muzeum. Podczas ciekawej dyskusji, która przeciągnęła się do późnej nocy, dołączyli również ambasador Młynarski oraz Andrzej Woda, szef paryskiego Klubu "GP".

W sobotę w kościele parafii św. Genowefy w XVI dzielnicy Paryża prof. Jan Żaryn i dr Jacek Pawłowicz mówili o historii Żołnierzy Niezłomnych, a wśród nich - szczególną uwagę poświęcili rtm. Witoldowi Pileckiemu. 

Dla wielu obecnych na spotkaniu uczniów szkół polskich we Francji były to tematy niemal nieznane, a młodzież chłonęła tą tematykę z wielkim przejęciem. Uczniowie otrzymali dodatkowo kilka prezentów w postaci miniaturowych kopii ryngrafów por. Franciszka Majewskiego „Słonego” oraz książek. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem, a nauczyciele i kierownictwo szkół podjęło rozmowy o stałej współpracy z IPN. Zainteresowanie spotkaniem pokazuje, że oczekiwania Polaków za granicą w upowszechnianiu naszej historii są bardzo duże.

Paryskie spotkania z historykami były po pierwsze, formą uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez francuską Polonię, z Klubem "Gazety Polskiej" w Paryżu na czele, a po drugie - stanowiły merytoryczną odpowiedź na mocno kontrowersyjną konferencję, "nowej polskiej szkoły Holocaustu", która kilka tygodni temu odbyła się w stolicy Francji. 

Polonia już rozważa możliwość skierowania podobnych inicjatyw do odbiorcy francuskojęzycznego.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Jacek Pawłowicz #andrzej woda #Jan Żaryn #Paryż #Francja #klub gazety polskiej w paryżu

Bogdan Dobosz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo