Odpowiedź francuskiej Polonii na skandaliczną konferencję. Młodzież we Francji usłyszała o polskich bohaterach

/ fot. Klub "Gazety Polskiej" w Paryżu

  

Po skandalicznej i dezinformującej konferencji „nowej polskiej szkoły Holocaustu” w Paryżu, Polonia francuska postanowiła zająć się przedstawianiem polskiej historii nad Sekwaną. Do stolicy Francji zaproszono prof. Jana Żaryna z wykładami o Żołnierzach Niezłomnych. Wśród inicjatorów tej akcji znalazł się paryski Klub "Gazety Polskiej".

W piątek 15 marca  w budynku Ambasady RP w Paryżu odbyło się spotkanie poświęcone historii Żołnierzy Niezłomnych, a jego gospodarzem był ambasador Tomasz Młynarski. W ambasadzie pojawiło się blisko 100 osób.

Senator RP prof. Jan Żaryn, jeden z zaproszonych prelegentów, wygłosił wykład prezentujący fenomen historyczny żołnierzy antykomunistycznego powstania. Po nim głos zabrał Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który zaprezentował dzieje byłego aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz projekt powstającego tam muzeum. Podczas ciekawej dyskusji, która przeciągnęła się do późnej nocy, dołączyli również ambasador Młynarski oraz Andrzej Woda, szef paryskiego Klubu "GP".

W sobotę w kościele parafii św. Genowefy w XVI dzielnicy Paryża prof. Jan Żaryn i dr Jacek Pawłowicz mówili o historii Żołnierzy Niezłomnych, a wśród nich - szczególną uwagę poświęcili rtm. Witoldowi Pileckiemu. 

Dla wielu obecnych na spotkaniu uczniów szkół polskich we Francji były to tematy niemal nieznane, a młodzież chłonęła tą tematykę z wielkim przejęciem. Uczniowie otrzymali dodatkowo kilka prezentów w postaci miniaturowych kopii ryngrafów por. Franciszka Majewskiego „Słonego” oraz książek. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem, a nauczyciele i kierownictwo szkół podjęło rozmowy o stałej współpracy z IPN. Zainteresowanie spotkaniem pokazuje, że oczekiwania Polaków za granicą w upowszechnianiu naszej historii są bardzo duże.

Paryskie spotkania z historykami były po pierwsze, formą uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez francuską Polonię, z Klubem "Gazety Polskiej" w Paryżu na czele, a po drugie - stanowiły merytoryczną odpowiedź na mocno kontrowersyjną konferencję, "nowej polskiej szkoły Holocaustu", która kilka tygodni temu odbyła się w stolicy Francji. 

Polonia już rozważa możliwość skierowania podobnych inicjatyw do odbiorcy francuskojęzycznego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wybuch w Christchurch

/ twitter.com/FlatWhiteNZ

  

Awaria instalacji gazowej była przyczyną piątkowej eksplozji w nowozelandzkiej miejscowości Christchurch - poinformowała miejscowa policja. Lokalne media donoszą, że rannych zostało sześć osób, które trafiły do szpitala.

"Służby ratunkowe ewakuowały mieszkańców z okolic miejsca eksplozji, która była wynikiem awarii gazowej. Wybuch spowodowało pożar jednego z domów i ranił kilka osób"

- podała w komunikacie policja. W akcji ratunkowej brały udział cztery wozy strażackie.

Do wybuchu w dzielnicy Northwood doszło ok. godz. 10.20 czasu lokalnego (0:20 czasu polskiego). Miejscowe media donoszą, że sześć osób zostało odwiezionych do szpitala.

Miejscowa gazeta "New Zealand Herald" cytowała jednego z pracowników hotelowych w Christchurch, który mówił, że usłyszał odgłos przypominający eksplozję, a pobliskie budynki zatrzęsły się. "To było więcej niż trzęsienie ziemi, można by pomyśleć, że wybuchła bomba" - mówił gazecie pracownik hotelu.

Piątkowe wydarzenie miało miejsce cztery miesiące po zamachu terrorystycznym w Christchurch. 15 marca terrorysta Brenton Tarrant przeprowadził zamachy na dwa meczety, w wyniku czego zginęło 51 osób. Atak w Christchurch był najkrwawszym aktem terrorystycznym w historii Nowej Zelandii. W związku z atakiem policja aresztowała także trzy inne osoby - dwóch mężczyzn i jedną kobietę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl