Odpowiedź francuskiej Polonii na skandaliczną konferencję. Młodzież we Francji usłyszała o polskich bohaterach

/ fot. Klub "Gazety Polskiej" w Paryżu

  

Po skandalicznej i dezinformującej konferencji „nowej polskiej szkoły Holocaustu” w Paryżu, Polonia francuska postanowiła zająć się przedstawianiem polskiej historii nad Sekwaną. Do stolicy Francji zaproszono prof. Jana Żaryna z wykładami o Żołnierzach Niezłomnych. Wśród inicjatorów tej akcji znalazł się paryski Klub "Gazety Polskiej".

W piątek 15 marca  w budynku Ambasady RP w Paryżu odbyło się spotkanie poświęcone historii Żołnierzy Niezłomnych, a jego gospodarzem był ambasador Tomasz Młynarski. W ambasadzie pojawiło się blisko 100 osób.

Senator RP prof. Jan Żaryn, jeden z zaproszonych prelegentów, wygłosił wykład prezentujący fenomen historyczny żołnierzy antykomunistycznego powstania. Po nim głos zabrał Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który zaprezentował dzieje byłego aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz projekt powstającego tam muzeum. Podczas ciekawej dyskusji, która przeciągnęła się do późnej nocy, dołączyli również ambasador Młynarski oraz Andrzej Woda, szef paryskiego Klubu "GP".

W sobotę w kościele parafii św. Genowefy w XVI dzielnicy Paryża prof. Jan Żaryn i dr Jacek Pawłowicz mówili o historii Żołnierzy Niezłomnych, a wśród nich - szczególną uwagę poświęcili rtm. Witoldowi Pileckiemu. 

Dla wielu obecnych na spotkaniu uczniów szkół polskich we Francji były to tematy niemal nieznane, a młodzież chłonęła tą tematykę z wielkim przejęciem. Uczniowie otrzymali dodatkowo kilka prezentów w postaci miniaturowych kopii ryngrafów por. Franciszka Majewskiego „Słonego” oraz książek. Inicjatywa została przyjęta z dużym zainteresowaniem, a nauczyciele i kierownictwo szkół podjęło rozmowy o stałej współpracy z IPN. Zainteresowanie spotkaniem pokazuje, że oczekiwania Polaków za granicą w upowszechnianiu naszej historii są bardzo duże.

Paryskie spotkania z historykami były po pierwsze, formą uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez francuską Polonię, z Klubem "Gazety Polskiej" w Paryżu na czele, a po drugie - stanowiły merytoryczną odpowiedź na mocno kontrowersyjną konferencję, "nowej polskiej szkoły Holocaustu", która kilka tygodni temu odbyła się w stolicy Francji. 

Polonia już rozważa możliwość skierowania podobnych inicjatyw do odbiorcy francuskojęzycznego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Narasta spór wokół odbudowy Notre Dame. Macron forsuje "nadanie nowocześniejszego rysu katedrze"

Jedna z propozycji "nowoczesnej" odbudowy autorstwa pracowni Kiss The Architect / kissthearchitect • Instagram

  

We Francji wciąż nie ma porozumienia pomiędzy głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. W spór dotyczący formy odbudowy zaangażowało się wielu ekspertów, historyków czy znawców sztuki. Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu, zaś gen. Jean-Louis Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”.

Proszę się zamknąć” – tymi słowami gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a. Sytuacja miała miejsce podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

[polecam:https://niezalezna.pl/288035-katedra-notre-dame-wciaz-nie-jest-bezpieczna-istnieje-ryzyko-zawalenia-sie-duzego-rusztowania]

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”. Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności „nadania nowocześniejszego rysu katedrze”. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/267813-macron-zapowiedzial-odbudowe-notre-dame-jest-juz-reakcja-prezydenta-dudy]

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu „La Tribune de l'art”, zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki. Z kolei styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/270210-macron-nie-spiesz-sie-z-odbudowa-notre-dame-prosza-specjalisci]

Przypomnijmy, że niedługo po pożarze Notre Dame, ponad 1000 czołowych konserwatorów, kuratorów, naukowców, architektów i inżynierów podpisało się pod listem otwartym, wzywającym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by nie spieszył się z odbudową Notre-Dame.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame w Paryżu w dniu 15 kwietnia nie została dotąd wyjaśniona. Śledczy podali wstępnie w czerwcu, że mogło do niego dojść w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej sugerowano, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl