A to ciekawostka - znany adwokat na liście Schetyny i spółki. To pełnomocnik 38 sędziów z Krakowa

mecenas Michał Wawrykiewicz / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Znany adwokat Michał Wawrykiewicz, który szefuje inicjatywie "Wolne Sądy", znalazł się na liście kandydatów Platformy Obywatelskiej-Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Mecenas - pełnomocnik sędziów z Krakowa, którzy pozwali „Gazetę Polską” oburzonych publikacją wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim - pracuje w Warszawie, ale będzie kandydował z Wielkopolski. No chyba, że Grzegorz Schetyna zmieni zdanie.

Adwokat Michał Wawrykiewicz często przedstawiany jako "obrońca" demokracji znalazł się na liście obok b. premier Ewy Kopacz, Leszka Millera czy Adama Szejnfelda.

Wawrykiewicz to warszawski mecenas, jeden z prawników najaktywniej wojujących z reformami sądownictwa obecnego rządu i lider "Wolnych Sądów". Tak przynajmniej przedstawiano go na jednym z tegorocznych spotkań „obrońców demokracji”:

- Twórcy inicjatywy Wolne Sądy wyjaśniają nam jak sądownictwo jest niszczone w Polsce, bronią osoby, które są oskarżane o udział w protestach, pomagają organizacjom ulicznym, tłumaczą zawiłe kwestie prawnicze na język wartości

– mówiła organizator spotkania z adwokatami Kinga Łozińska.

Inicjatywę Wolne Sądy założyła w lipcu 2017 r. czwórka warszawskich adwokatów i prawników. Na jej czele - oprócz Wawrykiewicz - stoją Maria Ejchart-Dubois (żona mec. Jacka Dubois), Paulina Kieszkowska-Knapik (żona czołowego reportera TVN Macieja Knapika) i Sylwia Gregorczyk-Abram.

Adwokat, który postara się uzyskać mandat do PE z list POKO, jest także współautorem pozwu blisko 40 sędziów, którzy wytoczyli „Gazecie Polskiej” proces - zażądali sprostowania do fragmentu autoryzowanego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim. Pozew został odrzucony przez sąd I instancji.

Mecenas Michał Wawrykiewicz jest częstym komentatorem telewizji komercyjnych. W jednym z programów emitowanych w internecie mówił Tomaszowi Lisowi, że „TSUE jest naszą ostoją”. Stwierdził też, że należy naciskać na władzę, by wycofała się z reformy sądownictwa.

- Trzeba na niej to wymuszać siłą

– mówił mec. Wawrykiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Narasta spór wokół odbudowy Notre Dame. Macron forsuje "nadanie nowocześniejszego rysu katedrze"

Jedna z propozycji "nowoczesnej" odbudowy autorstwa pracowni Kiss The Architect / kissthearchitect • Instagram

  

We Francji wciąż nie ma porozumienia pomiędzy głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. W spór dotyczący formy odbudowy zaangażowało się wielu ekspertów, historyków czy znawców sztuki. Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu, zaś gen. Jean-Louis Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”.

Proszę się zamknąć” – tymi słowami gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a. Sytuacja miała miejsce podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

[polecam:https://niezalezna.pl/288035-katedra-notre-dame-wciaz-nie-jest-bezpieczna-istnieje-ryzyko-zawalenia-sie-duzego-rusztowania]

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”. Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności „nadania nowocześniejszego rysu katedrze”. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/267813-macron-zapowiedzial-odbudowe-notre-dame-jest-juz-reakcja-prezydenta-dudy]

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu „La Tribune de l'art”, zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki. Z kolei styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/270210-macron-nie-spiesz-sie-z-odbudowa-notre-dame-prosza-specjalisci]

Przypomnijmy, że niedługo po pożarze Notre Dame, ponad 1000 czołowych konserwatorów, kuratorów, naukowców, architektów i inżynierów podpisało się pod listem otwartym, wzywającym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by nie spieszył się z odbudową Notre-Dame.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame w Paryżu w dniu 15 kwietnia nie została dotąd wyjaśniona. Śledczy podali wstępnie w czerwcu, że mogło do niego dojść w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej sugerowano, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl