A to ciekawostka - znany adwokat na liście Schetyny i spółki. To pełnomocnik 38 sędziów z Krakowa

mecenas Michał Wawrykiewicz / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Znany adwokat Michał Wawrykiewicz, który szefuje inicjatywie "Wolne Sądy", znalazł się na liście kandydatów Platformy Obywatelskiej-Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Mecenas - pełnomocnik sędziów z Krakowa, którzy pozwali „Gazetę Polską” oburzonych publikacją wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim - pracuje w Warszawie, ale będzie kandydował z Wielkopolski. No chyba, że Grzegorz Schetyna zmieni zdanie.

Adwokat Michał Wawrykiewicz często przedstawiany jako "obrońca" demokracji znalazł się na liście obok b. premier Ewy Kopacz, Leszka Millera czy Adama Szejnfelda.

Wawrykiewicz to warszawski mecenas, jeden z prawników najaktywniej wojujących z reformami sądownictwa obecnego rządu i lider "Wolnych Sądów". Tak przynajmniej przedstawiano go na jednym z tegorocznych spotkań „obrońców demokracji”:

- Twórcy inicjatywy Wolne Sądy wyjaśniają nam jak sądownictwo jest niszczone w Polsce, bronią osoby, które są oskarżane o udział w protestach, pomagają organizacjom ulicznym, tłumaczą zawiłe kwestie prawnicze na język wartości

– mówiła organizator spotkania z adwokatami Kinga Łozińska.

Inicjatywę Wolne Sądy założyła w lipcu 2017 r. czwórka warszawskich adwokatów i prawników. Na jej czele - oprócz Wawrykiewicz - stoją Maria Ejchart-Dubois (żona mec. Jacka Dubois), Paulina Kieszkowska-Knapik (żona czołowego reportera TVN Macieja Knapika) i Sylwia Gregorczyk-Abram.

Adwokat, który postara się uzyskać mandat do PE z list POKO, jest także współautorem pozwu blisko 40 sędziów, którzy wytoczyli „Gazecie Polskiej” proces - zażądali sprostowania do fragmentu autoryzowanego wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim. Pozew został odrzucony przez sąd I instancji.

Mecenas Michał Wawrykiewicz jest częstym komentatorem telewizji komercyjnych. W jednym z programów emitowanych w internecie mówił Tomaszowi Lisowi, że „TSUE jest naszą ostoją”. Stwierdził też, że należy naciskać na władzę, by wycofała się z reformy sądownictwa.

- Trzeba na niej to wymuszać siłą

– mówił mec. Wawrykiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wybuch w Christchurch

/ twitter.com/FlatWhiteNZ

  

Awaria instalacji gazowej była przyczyną piątkowej eksplozji w nowozelandzkiej miejscowości Christchurch - poinformowała miejscowa policja. Lokalne media donoszą, że rannych zostało sześć osób, które trafiły do szpitala.

"Służby ratunkowe ewakuowały mieszkańców z okolic miejsca eksplozji, która była wynikiem awarii gazowej. Wybuch spowodowało pożar jednego z domów i ranił kilka osób"

- podała w komunikacie policja. W akcji ratunkowej brały udział cztery wozy strażackie.

Do wybuchu w dzielnicy Northwood doszło ok. godz. 10.20 czasu lokalnego (0:20 czasu polskiego). Miejscowe media donoszą, że sześć osób zostało odwiezionych do szpitala.

Miejscowa gazeta "New Zealand Herald" cytowała jednego z pracowników hotelowych w Christchurch, który mówił, że usłyszał odgłos przypominający eksplozję, a pobliskie budynki zatrzęsły się. "To było więcej niż trzęsienie ziemi, można by pomyśleć, że wybuchła bomba" - mówił gazecie pracownik hotelu.

Piątkowe wydarzenie miało miejsce cztery miesiące po zamachu terrorystycznym w Christchurch. 15 marca terrorysta Brenton Tarrant przeprowadził zamachy na dwa meczety, w wyniku czego zginęło 51 osób. Atak w Christchurch był najkrwawszym aktem terrorystycznym w historii Nowej Zelandii. W związku z atakiem policja aresztowała także trzy inne osoby - dwóch mężczyzn i jedną kobietę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl