XVI-wieczne portrety Kopernika i inne zabytki fromborskie

Śmierć Mikołaja Kopernika

  

Grafiki przedstawiające portrety Kopernika, kolekcję zabytkowych map i atlasów oraz zbiór cennych starodruków zgromadzono na wystawie otwartej w piątek z okazji 70-lecia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Jubileusz to okazja do prezentacji pięciuset czterdziestu najciekawszych eksponatów wybranych z muzealnych kolekcji.

Kustosz muzeum we Fromborku Jagoda Semków powiedziała, że wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się: XVI-wieczne grafiki przedstawiające portrety astronoma, starodruki, inkunabuły, kolekcja kartografii, a także obiekty z działu historii medycyny w tym majolikowe naczynia oraz przyrządy i instrumenty medyczne. Jest także późnogotyckie łoże baldachimowe, spora kolekcja medali z wizerunkiem Kopernika, ale także rzeźby z kościołów warmińskich od XVII do XIX wieku. Zgromadzono tu również wiele interesujących, często bardzo cennych kolekcji rzemiosła artystycznego, na przykład unikalny zbiór zabytkowych witraży, kafli i ceramiki, a także zabytków archeologicznych.

W ciągu siedemdziesięciu lat swojego istnienia Muzeum Mikołaja Kopernika stało się profesjonalną instytucją muzealną, z zasobami liczącymi tysiące eksponatów.

W centrum zainteresowania fromborskiego muzeum jest Mikołaj Kopernik, jego życie i dzieło, na tle epoki i w kontekście miejsca, w którym spędził większość swojego życia i gdzie powstawało dzieło „De revolutionibus”. Obecnie muzeum zajmuje kilka obiektów w zespole wzgórza katedralnego, z tego do celów wystawienniczych służy głównie dawny pałac biskupi, ale oddziały placówki sięgają także poza kompleks fromborskiego wzgórza katedralnego, obejmując zespół poszpitalny św. Ducha, (jedyny zachowany w Polsce obiekt szpitalny, niezmieniony od końca XVII wieku), mieszczący dział historii medycyny, a także Park Astronomiczny na Górze Żurawiej koło Fromborka, gdzie dziś znajduje się obserwatorium i muzealny dział edukacji popularyzujący astronomię i jej historię, a przede wszystkim postać i dokonania Mikołaja Kopernika.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Najnowszy sondaż. Prawo i Sprawiedliwość zyskuje, Koalicja Europejska traci

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki | Gazeta Polska

  

Gdyby w marcu odbyły się wybory do europarlamentu 41,6 proc. deklaruje, że odda głos na Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Europejską oddać głos chce 37,2 proc. respondentów - wynika z opublikowanego dziś sondażu IBRiS dla Radia ZET. Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na 6,6 proc. głosów.

Badanie dla Radia ZET IBRiS wykonał 18 marca. W porównaniu z poprzednim badaniem IBRiS z 9 marca PiS nieznacznie umocnił swoją pozycję (+1,2 pkt proc.; w badaniu z 9 marca PiS miał wynik 40,4 proc.), a Koalicja Europejska - minimalnie osłabiła (-0,3 pkt proc.; w badaniu z 9 marca na Koalicję Europejską głosować chciało 37,5 proc. badanych).

Na Kukiz’15 i Lewicę Razem oddałoby głos po 2,9 proc. Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi uzyskałby 2,5 proc. poparcia, Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 1,3 proc. Na Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – 0,9 proc. Niezdecydowanych było 5,5 proc ankietowanych.

Jak wynika z sondażu, 49,3 proc. badanych deklaruje, że pójdzie do urn 26 maja.

Badanie wykonano 18 marca na próbie 1000 pełnoletnich osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl