XVI-wieczne portrety Kopernika i inne zabytki fromborskie

Śmierć Mikołaja Kopernika

  

Grafiki przedstawiające portrety Kopernika, kolekcję zabytkowych map i atlasów oraz zbiór cennych starodruków zgromadzono na wystawie otwartej w piątek z okazji 70-lecia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Jubileusz to okazja do prezentacji pięciuset czterdziestu najciekawszych eksponatów wybranych z muzealnych kolekcji.

Kustosz muzeum we Fromborku Jagoda Semków powiedziała, że wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się: XVI-wieczne grafiki przedstawiające portrety astronoma, starodruki, inkunabuły, kolekcja kartografii, a także obiekty z działu historii medycyny w tym majolikowe naczynia oraz przyrządy i instrumenty medyczne. Jest także późnogotyckie łoże baldachimowe, spora kolekcja medali z wizerunkiem Kopernika, ale także rzeźby z kościołów warmińskich od XVII do XIX wieku. Zgromadzono tu również wiele interesujących, często bardzo cennych kolekcji rzemiosła artystycznego, na przykład unikalny zbiór zabytkowych witraży, kafli i ceramiki, a także zabytków archeologicznych.

W ciągu siedemdziesięciu lat swojego istnienia Muzeum Mikołaja Kopernika stało się profesjonalną instytucją muzealną, z zasobami liczącymi tysiące eksponatów.

W centrum zainteresowania fromborskiego muzeum jest Mikołaj Kopernik, jego życie i dzieło, na tle epoki i w kontekście miejsca, w którym spędził większość swojego życia i gdzie powstawało dzieło „De revolutionibus”. Obecnie muzeum zajmuje kilka obiektów w zespole wzgórza katedralnego, z tego do celów wystawienniczych służy głównie dawny pałac biskupi, ale oddziały placówki sięgają także poza kompleks fromborskiego wzgórza katedralnego, obejmując zespół poszpitalny św. Ducha, (jedyny zachowany w Polsce obiekt szpitalny, niezmieniony od końca XVII wieku), mieszczący dział historii medycyny, a także Park Astronomiczny na Górze Żurawiej koło Fromborka, gdzie dziś znajduje się obserwatorium i muzealny dział edukacji popularyzujący astronomię i jej historię, a przede wszystkim postać i dokonania Mikołaja Kopernika.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Grupiński mówi o związkach partnerskich. Co na to PSL? „Nie będzie koalicji zgodnej światopoglądowo”

Władysław Teofil Bartoszewski / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej mówił o możliwości wprowadzenia związków partnerskich po ewentualnej wygranej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Władysław Teofil Bartoszewski z PSL mocno wypunktował polityka PO. - Nie przeczytał Konstytucji - powiedział. I ujawnił też fakt, jak niespójna jest Koalicja Europejska.

Prowadzący program w Polsat News przytoczył słowa Rafała Grupińskiego (PO-KO), który mówił o możliwości wprowadzenia związków partnerskich przez Koalicję Europejską, przy założeniu, że inicjatywa [KE] zostanie "przedłużona" na czas wyborów parlamentarnych. Zdaniem Bartoszewskiego, Grupińskiemu chodziło jedynie... o Platformę Obywatelską. [polecam:https://niezalezna.pl/272020-nie-mozemy-tego-mowic-bo-nas-przepedza-to-nagranie-pokazuje-jak-po-chce-oszukac-polakow]

- Na pewno nie będzie Koalicji Europejskiej, która będzie się zgadzała w kwestiach światopoglądowych

- podkreślił Bartoszewski. Zaznaczył jednocześnie, że szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jasno stwierdził, że partia nie wyrazi zgody na wprowadzenie związków małżeńskich osób jednej płci.

Na pytanie o zgodność PSL wobec postulowanych przez koalicjantów kwestii światopoglądowych, które nie odpowiadają wyborcom PSL, odpowiedział, że chociażby w temacie związków partnerskich nadal toczy się debata wewnątrz partii.

- W PSL nie ma przymusu głosowania w sprawach światopoglądowych po linii partyjnej, w związku z tym rozmaici członkowie będą głosować różnie

- dodał

Na koniec, Bartoszewski wbił szpileczkę wspomnianemu już Grupińskiemu. - Nie przeczytał Konstytucji - powiedział i zaznaczył, że nie zanosi się na to, by Platforma Obywatelska miała konstytucyjną większość. [polecam:https://niezalezna.pl/272093-grabca-zapytano-o-szczerosc-grupinskiego-linia-obrony-rzecznika-po-ubaw-po-pachy]

- Pan Rafał Grupiński nie przeczytał konstytucji, gdzie jest jasno napisane, że małżeństwo to jest związek kobiety i mężczyzny. Jeżeli pan Grupiński zakłada, że Platforma będzie miała większość konstytucyjną, no to świetnie, gratuluję. Ale do tego momentu o tym nawet mowy nie ma

- skwitował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl