Ponad 16 tys. porad szczecińskiego rzecznika konsumentów

/ Kapitel [Public domain]

  

Ponad 16 tys. porad udzieliło w 2018 r. biuro szczecińskiego rzecznika konsumentów. Najwięcej porad dotyczyło umów z alternatywnymi dostawcami energii elektrycznej i gazu, usług telekomunikacyjnych, umów finansowych, a także usług turystycznych.

Porad, których udzielili w 2018 r. pracownicy szczecińskiego biura rzecznika konsumentów, było o ponad 30 proc. więcej niż w 2017 r. - wynika z informacji biura.

Najwięcej porad dotyczyło problematyki świadczenia umów z tzw. alternatywnymi dostawcami energii elektrycznej i gazu, usług telekomunikacyjnych, umów finansowych, a także usług turystycznych. Z kolei z zakresu umów sprzedaży najwięcej porad odnotowano ws. reklamacji obuwia i odzieży, reklamacji sprzętu RTV i AGD, mebli i wyposażenia mieszkania.

Z informacji rzecznika wynika, że co ósma sprawa zgłoszona do biura w 2018 r. dotyczyła spraw związanych z energią elektryczną i gazem. Drugą grupę stanowiły skargi na dostawców telekomunikacyjnych.

Z kolei z zakresu umów sprzedaży najwięcej spraw dotyczyło reklamacji obuwia i odzieży oraz reklamacji urządzeń gospodarstwa domowego, urządzeń elektronicznych i sprzętu komputerowego. Rzecznik podejmował także interwencje w sprawie skarg dotyczących umów zawieranych na odległość za pośrednictwem internetu, czy telefonu lub poza lokalem przedsiębiorcy na pokazie czy w mieszkaniu.

2018 r. obfitował w dużą liczbę spraw, które wymagały inicjatywy procesowej rzecznika. Wystąpił on z 34 pozwami na rzecz konsumentów na łączną kwotę wartości przedmiotu sporu przekraczającą 72 tys. zł.

Z tego aż 33 pozwy dotyczyły spółki Polski Prąd i Gaz sp. z o. o z siedzibą w Warszawie. Chodziło o wprowadzenie konsumentów w błąd co do treści umowy, w szczególności przedsiębiorcy z którym umowa była zawierana. Z informacji rzecznika wynika, że z 20 spraw pozytywnie zakończyło 19, jedna zaś negatywnie. Kolejnych 14 spraw jest na różnym etapie postępowania.

Według rzecznika, w najbliższym czasie konieczne będzie wystąpienie z kolejnymi pozwami, ze względu na coraz częściej spotykane problemy z przedsiębiorcami, których podstawowym modelem biznesowym jest wprowadzaniem konsumentów w błąd.

Szczeciński miejski rzecznik konsumentów Longina Kaczmarek powiedziała dziennikarzom, że pracownicy firmy Polski Prąd i Gaz w sposób podstępny głównie z ludźmi starszymi zawierali nowe umowy.

"Ludzie, słuchając zapewnień o niższych rachunkach, podpisywali nowe umowy, nie czytając ich. Później rachunki przychodziły już nie co dwa miesiące tylko co miesiąc, ale w wysokości dotychczasowej, ponieważ okazywało się, że umowa zawierała opłatę za inne usługi, których tak naprawdę konsument nie potrzebował"

- powiedziała Kaczmarek.

Jak dodała, "w umowach zapisano także, że odstąpienie od nich powodowało naliczenie kar umownych. W przypadku energii elektrycznej było to około 1 tys. zł, w przypadku gazu także około 1 tys. zł".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

"To będzie oficjalny koniec Iranu". Mocna reakcja Trumpa na niedawne wypowiedzi

Donald Trump / fot. Shealah Craighead; army.mil

  

- Jeśli Iran chce walczyć, to będzie oficjalny koniec Iranu - te mocne słowa prezydent USA Donald Trump zamieścił w nocy polskiego czasu na Twitterze i dodał: "Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych". Wpis Trumpa była reakcją na wcześniejsze zapowiedzi ze strony irańskiej, które mówiły o możliwości ataków wobec sił zbrojnych USA w sytuacji całkowitego odejścia od porozumienia nuklearnego.

Te słowa Trumpa mają stanowić reakcję na piątkową wypowiedź wiceszefa Strażników Rewolucji, elitarnych jednostek irańskich.

- Irańskie rakiety krótkiego zasięgu mogą trafić w amerykańskie okręty w Zatoce Perskiej

- stwierdził Mohammad Saleh Dżokar. Dodał, że Stanów Zjednoczonych nie stać na nową wojnę. Jego wypowiedź cytowała irańska agencja Fars.

Inny wysoki rangą przedstawiciel irańskiej armii oskarżył prezydenta USA Donalda Trumpa o nieuczciwość - podała w piątek agencja Mehr.

Donald Trump zapowiadał, że chce realizować ścieżkę dyplomatyczną po wycofaniu się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. i przystąpieniu na początku maja do odcinania eksportu całej irańskiej ropy - przypomina agencja Reutera, wskazując zarazem, że wypowiedzi amerykańskiego prezydenta na temat Iranu, w połączeniu z decyzjami o zacieśnianiu sankcji i zwiększaniu wojskowej obecności USA w Zatoce Perskiej, wywołują coraz większe napięcia w relacjach na linii USA-Iran.

Teheran uważa, że Waszyngton prowadzi "wojnę psychologiczną z Iranem" i angażuje się w "polityczną grę" z Teheranem.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wciąż zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy. Zgodnie z niedawną decyzją Białego Domu Strażnicy Rewolucji, zwani też Gwardią Rewolucyjną lub Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej zostali uznani za organizację terrorystyczną.

Ponadto, Stany Zjednoczone skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec; rozmieszczają ponadto w regionie baterie Patriot.

Iran ze swojej strony podjął przed dwoma tygodniami decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku, z której to USA wycofały się w maju ub.r. Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł 8 maja, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl