Ponad 16 tys. porad szczecińskiego rzecznika konsumentów

/ Kapitel [Public domain]

  

Ponad 16 tys. porad udzieliło w 2018 r. biuro szczecińskiego rzecznika konsumentów. Najwięcej porad dotyczyło umów z alternatywnymi dostawcami energii elektrycznej i gazu, usług telekomunikacyjnych, umów finansowych, a także usług turystycznych.

Porad, których udzielili w 2018 r. pracownicy szczecińskiego biura rzecznika konsumentów, było o ponad 30 proc. więcej niż w 2017 r. - wynika z informacji biura.

Najwięcej porad dotyczyło problematyki świadczenia umów z tzw. alternatywnymi dostawcami energii elektrycznej i gazu, usług telekomunikacyjnych, umów finansowych, a także usług turystycznych. Z kolei z zakresu umów sprzedaży najwięcej porad odnotowano ws. reklamacji obuwia i odzieży, reklamacji sprzętu RTV i AGD, mebli i wyposażenia mieszkania.

Z informacji rzecznika wynika, że co ósma sprawa zgłoszona do biura w 2018 r. dotyczyła spraw związanych z energią elektryczną i gazem. Drugą grupę stanowiły skargi na dostawców telekomunikacyjnych.

Z kolei z zakresu umów sprzedaży najwięcej spraw dotyczyło reklamacji obuwia i odzieży oraz reklamacji urządzeń gospodarstwa domowego, urządzeń elektronicznych i sprzętu komputerowego. Rzecznik podejmował także interwencje w sprawie skarg dotyczących umów zawieranych na odległość za pośrednictwem internetu, czy telefonu lub poza lokalem przedsiębiorcy na pokazie czy w mieszkaniu.

2018 r. obfitował w dużą liczbę spraw, które wymagały inicjatywy procesowej rzecznika. Wystąpił on z 34 pozwami na rzecz konsumentów na łączną kwotę wartości przedmiotu sporu przekraczającą 72 tys. zł.

Z tego aż 33 pozwy dotyczyły spółki Polski Prąd i Gaz sp. z o. o z siedzibą w Warszawie. Chodziło o wprowadzenie konsumentów w błąd co do treści umowy, w szczególności przedsiębiorcy z którym umowa była zawierana. Z informacji rzecznika wynika, że z 20 spraw pozytywnie zakończyło 19, jedna zaś negatywnie. Kolejnych 14 spraw jest na różnym etapie postępowania.

Według rzecznika, w najbliższym czasie konieczne będzie wystąpienie z kolejnymi pozwami, ze względu na coraz częściej spotykane problemy z przedsiębiorcami, których podstawowym modelem biznesowym jest wprowadzaniem konsumentów w błąd.

Szczeciński miejski rzecznik konsumentów Longina Kaczmarek powiedziała dziennikarzom, że pracownicy firmy Polski Prąd i Gaz w sposób podstępny głównie z ludźmi starszymi zawierali nowe umowy.

"Ludzie, słuchając zapewnień o niższych rachunkach, podpisywali nowe umowy, nie czytając ich. Później rachunki przychodziły już nie co dwa miesiące tylko co miesiąc, ale w wysokości dotychczasowej, ponieważ okazywało się, że umowa zawierała opłatę za inne usługi, których tak naprawdę konsument nie potrzebował"

- powiedziała Kaczmarek.

Jak dodała, "w umowach zapisano także, że odstąpienie od nich powodowało naliczenie kar umownych. W przypadku energii elektrycznej było to około 1 tys. zł, w przypadku gazu także około 1 tys. zł".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Chiny: Wybuch w zakładach chemicznych. WIDEO

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/XHNews screen

  

Do 64 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wybuchu w zakładach chemicznych w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin – poinformowały dziś miejscowe władze. W szpitalach przebywa 617 osób, z których 21 jest w stanie krytycznym.

Na miejscu trwa akcja ratunkowa. W sobotę rano czasu lokalnego ratownicy wyciągnęli spod gruzów żywego człowieka. Ponad 20 osób wciąż uznawanych jest za zaginione.

Eksplozja miała miejsce w czwartek o godz. 14.45 czasu lokalnego (godz. 7.45 w Polsce) w fabryce chemikaliów na terenie parku przemysłowego podlegającego administracyjnie pod miasto Yancheng, ok. 250 km na północ od Szanghaju. Według chińskiej prasy na terenie zakładu wybuchł benzen – środek łatwopalny i toksyczny.

 

Lokalne media podawały, że pożar rozprzestrzenił się na pobliskie fabryki. Ucierpiały również dzieci z mieszczącego się nieopodal przedszkola, a wybuch wybił szyby w budynkach znajdujących się nawet kilka kilometrów od parku przemysłowego. Z okolicy ewakuowano co najmniej 3 tys. osób.

Władze prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy. Państwowy dziennik „China Daily” spekuluje, że prawdopodobnie zostanie ona określona jako „poważny wypadek spowodowany ludzkim zaniedbaniem”.

Firma, do której należą zakłady, produkuje ponad 30 rodzajów organicznych substancji chemicznych, z czego niektóre są bardzo łatwopalne. Portal Pengpai Xinwen ustalił w czwartek, że firma była w przeszłości wielokrotnie karana przez władze za łamanie przepisów ekologicznych i ostrzegana w związku z potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa.

Przebywający we Włoszech prezydent ChRL Xi Jinping nakazał maksymalny wysiłek w akcji ratunkowej i ponaglił lokalne władze, by jak najszybciej ustaliły przyczynę wybuchu oraz tę informację ogłosiły.

„W ostatnim czasie doszło do szeregu poważnych wypadków, a wszystkie właściwe organy we wszystkich miejscach muszą wyciągnąć z nich wnioski”

- oświadczył Xi.

Komentatorzy zwracają uwagę, że dekady wzrostu gospodarczego i uprzemysłowienia Chin okupione były wieloma wypadkami w fabrykach i kopalniach. Dochodzi do nich pomimo ponawianych zapewnień rządu o zacieśnieniu kontroli bezpieczeństwa.

W 2015 roku w serii wybuchów w składzie chemikaliów w porcie w Tiencinie na północy kraju zginęło 165 osób. W listopadzie 2018 roku eksplozja w pobliżu zakładu chemicznego w mieście Zhangjiakou zabiła 23 osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl