Szydło: rząd PiS traktuje rolnictwo priorytetowo

/ Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

- Rząd PiS traktuje rolnictwo priorytetowo i wszystkie programy, które wprowadzaliśmy od 2015 r., zarówno te ściśle dedykowane rolnictwu, jak i społeczne czy infrastrukturalne, mają na celu m. in. poprawę sytuacji mieszkańców wsi – mówiła w Kielcach wicepremier Beata Szydło.

Szydło, która odwiedziła w Targach Kielce 25. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH, powiedziała podczas konferencji prasowej, że mądra polityka rolna prowadzona przez rząd, jest coraz bardziej powiązana z decyzjami, które zapadają w Unii Europejskiej, w Brukseli.

"Naszym celem jest to, żeby szanse, ale również i warunki, i możliwości naszych rolników były takie same, jak rolników z innych krajów członkowskich. Nie chcemy nikomu niczego odbierać ani zabierać, natomiast chcemy mieć równe prawa i równe możliwości"

– zaznaczyła.

Jak dodała, to jest zadanie, które stawiamy przed sobą również w tej następnej perspektywie unijnej. "Jesteśmy przed przyjęciem nowej perspektywy finansowej, przed przyjęciem nowego budżetu Unii Europejskiej. Celem polskiego rządu jest to, ażeby w tym budżecie znalazło się jak najwięcej środków dla polskiego rolnictwa. Na wsparcie zarówno produkcji rolnej, jak i na poprawę życia mieszkańców terenów wiejskich" – podkreśliła Szydło.

"Nasz rząd, rząd PiS, traktuje rolnictwo priorytetowo. I wszystkie programy, projekty, które wprowadziliśmy od 2015 r., zarówno te ściśle dedykowane rolnictwu, ale też i te np. społeczne czy infrastrukturalne, mają na celu m. in. poprawę sytuacji mieszkańców wsi"

– mówiła.

W tym kontekście wicepremier wymieniła m.in. programy "Rodzina 500 plus", "Senior plus", "Maluch plus", programy dotyczące ubezpieczeń rolników i emerytur rolniczych, Fundusz Dróg Samorządowych oraz najnowsze programy rządu w tym program dotyczący transportu publicznego. "To są właśnie programy, projekty dedykowane do takich środowisk, które mają poprawić możliwość funkcjonowania właśnie mieszkańcom wsi" – mówiła.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski ocenił, że dzięki polityce rządu wieś stała się "wreszcie równoprawnym obszarem w polityce państwa – i w gospodarczej, i w społecznej".

Jak mówił, mamy "politykę narodową, również dla obszarów wiejskich i rolnictwa - i bardzo będziemy jej bronili". Minister wskazał, że kolejna unijna perspektywa finansowa nadal zakłada utrzymanie dysproporcji w transferze środków. "Owszem - zmniejszenie tego dystansu, ale cały czas mamy być na jakiejś drodze do dochodzenia do równych szans, a nie już te równe szanse uzyskać. Nie powinniśmy się obawiać – biorąc pod uwagę dynamikę, pracowitość, zaradność ze strony polskich rolników - uczciwej konkurencji. My tę konkurencję wygramy. Damy sobie radę, o czym świadczą m.in. dobre wyniki w eksporcie" – ocenił.

Podkreślił, że aby nasze wszystkie szanse były wykorzystane, jest potrzebna "bardzo silna, kompetentna, rozumiejąca polską rację stanu i polskie interesy reprezentacja w Brukseli". Ardanowski życzył m.in. wicepremier Szydło, która wystartuje w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, sukcesu w tej elekcji.

"To jest potrzebne Polsce, to jest również bardzo mocno potrzebne polskiej wsi" – podkreślił minister. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Chiny: Wybuch w zakładach chemicznych. WIDEO

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/XHNews screen

  

Do 64 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wybuchu w zakładach chemicznych w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin – poinformowały dziś miejscowe władze. W szpitalach przebywa 617 osób, z których 21 jest w stanie krytycznym.

Na miejscu trwa akcja ratunkowa. W sobotę rano czasu lokalnego ratownicy wyciągnęli spod gruzów żywego człowieka. Ponad 20 osób wciąż uznawanych jest za zaginione.

Eksplozja miała miejsce w czwartek o godz. 14.45 czasu lokalnego (godz. 7.45 w Polsce) w fabryce chemikaliów na terenie parku przemysłowego podlegającego administracyjnie pod miasto Yancheng, ok. 250 km na północ od Szanghaju. Według chińskiej prasy na terenie zakładu wybuchł benzen – środek łatwopalny i toksyczny.

 

Lokalne media podawały, że pożar rozprzestrzenił się na pobliskie fabryki. Ucierpiały również dzieci z mieszczącego się nieopodal przedszkola, a wybuch wybił szyby w budynkach znajdujących się nawet kilka kilometrów od parku przemysłowego. Z okolicy ewakuowano co najmniej 3 tys. osób.

Władze prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy. Państwowy dziennik „China Daily” spekuluje, że prawdopodobnie zostanie ona określona jako „poważny wypadek spowodowany ludzkim zaniedbaniem”.

Firma, do której należą zakłady, produkuje ponad 30 rodzajów organicznych substancji chemicznych, z czego niektóre są bardzo łatwopalne. Portal Pengpai Xinwen ustalił w czwartek, że firma była w przeszłości wielokrotnie karana przez władze za łamanie przepisów ekologicznych i ostrzegana w związku z potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa.

Przebywający we Włoszech prezydent ChRL Xi Jinping nakazał maksymalny wysiłek w akcji ratunkowej i ponaglił lokalne władze, by jak najszybciej ustaliły przyczynę wybuchu oraz tę informację ogłosiły.

„W ostatnim czasie doszło do szeregu poważnych wypadków, a wszystkie właściwe organy we wszystkich miejscach muszą wyciągnąć z nich wnioski”

- oświadczył Xi.

Komentatorzy zwracają uwagę, że dekady wzrostu gospodarczego i uprzemysłowienia Chin okupione były wieloma wypadkami w fabrykach i kopalniach. Dochodzi do nich pomimo ponawianych zapewnień rządu o zacieśnieniu kontroli bezpieczeństwa.

W 2015 roku w serii wybuchów w składzie chemikaliów w porcie w Tiencinie na północy kraju zginęło 165 osób. W listopadzie 2018 roku eksplozja w pobliżu zakładu chemicznego w mieście Zhangjiakou zabiła 23 osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl