Ardanowski w Kielcach. Apelował do rolników

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

- Coraz więcej rolników rozumie, że z nowoczesnej, wydajnej ale i drogiej techniki należy korzystać, analizując koszty. Ważne, żebyśmy z niej korzystali, ale w sposób bardzo racjonalny – ocenił w Kielcach minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi wziął udział w otwarciu 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH, którym patronuje ministerstwo rolnictwa.

Jak ocenił podczas konferencji prasowej, w zakresie technologii zmiany w rolnictwie zachodzą bardzo szybko. - Zmiany, których czasami nie jesteśmy w stanie "ogarnąć". To, co się nazywa rolnictwem precyzyjnym, systemy wspomagania rolnictwa, wykorzystanie satelitów, dronów, cyfryzacja rolnictwa, różne metody, które pozwalają zwiększyć zarządzanie, walczyć z chorobami zwierząt, stosować w sposób bardziej precyzyjny i bardziej przyjazny dla środowiska chemiczne środki ochrony roślin czy nawozy - to wszystko staje się faktem na naszych oczach, trzeba się tego nauczyć – podkreślił Ardanowski.

Jak ocenił, obecnie coraz więcej rolników rozumie, że z "nowoczesnej, bardziej wydajnej, ale także bardzo drogiej" techniki "należałoby korzystać w sposób wspólny, zorganizowany" - aby zmniejszać koszty użytkowania tych urządzeń.

Dlatego to, co zaproponowaliśmy kilka miesięcy temu – tworzenie grup producentów rolnych, spółdzielczości - znakomita ustawa którą przyjęliśmy (...), daje znakomite do tego podstawy. To jest ważne, żebyśmy z tej techniki korzystali, ale w sposób bardzo racjonalny, analizując również jej koszty. Jeżeli bez opamiętania, analizy ekonomicznej, ktoś kupuje określone maszyny tylko dlatego że "mu się podoba", nawet korzystając ze wsparcia unijnego, może mieć kłopoty w gospodarstwach

– mówił Ardanowski.

Jak zauważył, niektórzy rolnicy przeinwestowali i teraz mają kłopoty. "Staramy się w tej materii także pomóc, ale każdy musi przede wszystkim sam analizować" – zaznaczył minister.

Pogratulował zarządowi Targów Kielce rozwoju targów AGROTECH, które - jak podkreślił - "z niewielkiej wystawy" stały się "największym wydarzeniem w zakresie techniki rolniczej w Polsce".

Wystawa AGROTECH zgromadziła 750 wystawców z 25 państw. Ich produkty można oglądać w 11 halach i na terenie zewnętrznym, na ponad 66 tys. m kw. powierzchni.

Pokazywane są m.in. nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze, urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach, nawozy, nasiona i sadzonki, środki ochrony roślin i pasze dla zwierząt. Swoje stoiska mają także instytucje związane z rolnictwem – producenci rolni mogą zasięgnąć wiedzy o przepisach, ubezpieczeniach, uczestniczyć w konferencjach, konsultacjach i warsztatach.

Wystawie rolnej towarzyszą 19. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Imprezy w Kielcach potrwają do niedzieli. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 70 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Chiny: Wybuch w zakładach chemicznych. WIDEO

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/XHNews screen

  

Do 64 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wybuchu w zakładach chemicznych w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin – poinformowały dziś miejscowe władze. W szpitalach przebywa 617 osób, z których 21 jest w stanie krytycznym.

Na miejscu trwa akcja ratunkowa. W sobotę rano czasu lokalnego ratownicy wyciągnęli spod gruzów żywego człowieka. Ponad 20 osób wciąż uznawanych jest za zaginione.

Eksplozja miała miejsce w czwartek o godz. 14.45 czasu lokalnego (godz. 7.45 w Polsce) w fabryce chemikaliów na terenie parku przemysłowego podlegającego administracyjnie pod miasto Yancheng, ok. 250 km na północ od Szanghaju. Według chińskiej prasy na terenie zakładu wybuchł benzen – środek łatwopalny i toksyczny.

 

Lokalne media podawały, że pożar rozprzestrzenił się na pobliskie fabryki. Ucierpiały również dzieci z mieszczącego się nieopodal przedszkola, a wybuch wybił szyby w budynkach znajdujących się nawet kilka kilometrów od parku przemysłowego. Z okolicy ewakuowano co najmniej 3 tys. osób.

Władze prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy. Państwowy dziennik „China Daily” spekuluje, że prawdopodobnie zostanie ona określona jako „poważny wypadek spowodowany ludzkim zaniedbaniem”.

Firma, do której należą zakłady, produkuje ponad 30 rodzajów organicznych substancji chemicznych, z czego niektóre są bardzo łatwopalne. Portal Pengpai Xinwen ustalił w czwartek, że firma była w przeszłości wielokrotnie karana przez władze za łamanie przepisów ekologicznych i ostrzegana w związku z potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa.

Przebywający we Włoszech prezydent ChRL Xi Jinping nakazał maksymalny wysiłek w akcji ratunkowej i ponaglił lokalne władze, by jak najszybciej ustaliły przyczynę wybuchu oraz tę informację ogłosiły.

„W ostatnim czasie doszło do szeregu poważnych wypadków, a wszystkie właściwe organy we wszystkich miejscach muszą wyciągnąć z nich wnioski”

- oświadczył Xi.

Komentatorzy zwracają uwagę, że dekady wzrostu gospodarczego i uprzemysłowienia Chin okupione były wieloma wypadkami w fabrykach i kopalniach. Dochodzi do nich pomimo ponawianych zapewnień rządu o zacieśnieniu kontroli bezpieczeństwa.

W 2015 roku w serii wybuchów w składzie chemikaliów w porcie w Tiencinie na północy kraju zginęło 165 osób. W listopadzie 2018 roku eksplozja w pobliżu zakładu chemicznego w mieście Zhangjiakou zabiła 23 osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl