Strażnicy zwalczają przemyt ludzi

zdjęcie ilustracyjne / bieszczadzki.strazgraniczna.pl

  

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w międzynarodowej operacji „Long Way” skierowanej przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej organizującej przerzuty przez granicę nielegalnych imigrantów. Zatrzymano 12 osób z krajów b. ZSRS.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor, wśród zatrzymanych kilka dni temu w Czechach 12 osób jest  poszukiwanych przez polski wymiar sprawiedliwości Europejskim Nakazem Aresztowania. Siedem osób z zatrzymanych trafiło do aresztów.

- Działania prowadzone na terytorium czterech państw: Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski miały na celu zlikwidowanie kanału przerzutowego nielegalnych imigrantów wiodącego z Azji do Europy

 – wyjaśniła rzeczniczka BiOSG.

11 marca służby graniczne i policyjne tych czterech krajów przeprowadziły równoczesne działania operacyjne pod kryptonimem „Long Way”, podczas których w Czechach zatrzymano 12 osób - obywateli krajów byłego ZSRS, bezpośrednio zaangażowanych w organizowanie nielegalnej migracji z Ukrainy przez Polskę i Słowację do Czech i dalej na Zachód Europy. Siedmiu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. W czasie akcji przeszukano ich miejsca zamieszkania, a także ewentualne miejsca przetrzymywania nielegalnych imigrantów.

- Udział funkcjonariuszy BiOSG polegał na ścisłym współdziałaniu z międzynarodowymi służbami, a skutkiem było m.in. wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec jednego z członków grupy - – poinformowała mjr Pikor.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Mjr Pikor dodała, że nie była to pierwsza wspólna akcja służb Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. W 2018 roku przeprowadziły razem w w Polsce, głównie na Podkarpaciu, rozpoznanie w celu zlikwidowania kanału przerzutowego nielegalnych imigrantów.

Dzięki temu w maju w Brzegach Górnych zatrzymano czterech organizatorów, obywateli Uzbekistanu, i ośmiu nielegalnych imigrantów z Wietnamu. Kolejne zatrzymania nastąpiły w sierpniu: pięciu organizatorów ze Słowacji i Ukrainy oraz 12 nielegalnych imigrantów z Wietnamu.

- Okazało się, że zatrzymani na terytorium Polski organizatorzy są członkami zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej i są objęci zainteresowaniem operacyjnym równocześnie przez służby Czech, Słowacji i Ukrainy – mówiła mjr Pikor.

Dodała, że chodzi o Wydział ds. Handlu Ludźmi i Nielegalnej Migracji Narodowej Centrali ds. Przestępczości Zorganizowanej Policji Kryminalnej i Dochodzeniowej Republiki Czech, Narodową Jednostkę do Walki z Nielegalną Migracją Republiki Słowacji oraz Pion Operacyjny Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

W wyniku wymiany informacji ustalono, że grupa przestępcza liczy co najmniej 35 osób i działa na Ukrainie, w Słowacji, Polsce, Czechach i Niemczech co najmniej od początku 2018 roku.

- W tym czasie udokumentowanych zostało kilkanaście przypadków organizowania przerzutów przez granicę polsko-ukraińską i ukraińsko-słowacką, w których zostało przerzuconych około 100 nielegalnych imigrantów: obywateli Wietnamu, Bangladeszu, Sri Lanki – powiedziała rzeczniczka BiOSG.

Za przerzut jednego imigranta grupa pobierała 2,5 tys. dolarów. Imigranci dostawali się legalnie samolotami do Rosji lub na Ukrainę, gdzie członkowie grupy zapewniali im wyżywienie i zakwaterowanie, a następnie organizowali przerzut przez tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski lub na Słowację.

Po przerzucie w strefie Schengen imigranci byli transportowani (również przez Czechy) do miejsca docelowego w Niemczech.

Grupa przestępcza miała także produkować i rozprowadzać fałszywe dokumenty.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prawica umacnia się w Hiszpanii

zdjęcie ilustracyjne / fdecomite CC BY 2.0

  

Na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii słabnie przewaga socjalistycznej PSOE nad Partią Ludową (PP) - wynika z opublikowanego dziś sondażu Sigma Dos. Trzecią siłą w parlamencie może być prawicowa partia Vox.

Z badania wynika, że najwięcej mieszkańców Hiszpanii deklaruje obecnie poparcie dla PSOE, czyli Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W wyborach 28 kwietnia br. zdobyła ona 123 mandaty, a przed zaplanowanymi na 10 listopada przedterminowymi wyborami ma poparcie dające jej 121 miejsc w 350-mandatowym Kongresie Deputowanych.

Tymczasem znaczący wzrost poparcia odnotowała centroprawicowa PP, która według sondażu zwiększyłby swój stan posiadania w niższej izbie parlamentu z 66 do 97 mandatów.

Badanie Sigma Dos sugeruje, że trzecią siłą w Kongresie Deputowanych może stać się kierowana przez Santiago Abascala partia Vox. To prawicowe ugrupowanie, opowiadające się m.in. za zawieszeniem autonomii Katalonii, ograniczeniem praw mniejszości seksualnych oraz deportacją nielegalnych migrantów, może liczyć na 36 miejsc. Dotychczas miało ich 24.

Czwartym ugrupowaniem Kongresu Deputowanych może być lewicowy blok Unidas Podemos (UP). W porównaniu do wyborów z kwietnia UP w listopadzie straciłby 10 posłów, zapewniając sobie jedynie 32 mandaty.

Do parlamentu może wejść nowe lewicowe ugrupowanie Mas Pais. Według sondażu ta partia, bliska programowo UP, może wprowadzić do Kongresu Deputowanych siedmiu posłów.

Największym przegranym badania Sigma Dos jest liberalna partia Ciudadanos, która mogłaby liczyć na zaledwie 19 mandatów. Dotychczas miała ich 57.

Politolodzy i dziennikarze oceniają, że głównym powodem zawirowań w politycznych sympatiach Hiszpanów są utrzymujące się od tygodnia zamieszki w Katalonii. Protesty są rezultatem werdyktu Sądu Najwyższego w Madrycie, który 14 października skazał dziewięciu regionalnych polityków na wyroki od 9 do 13 lat więzienia za zorganizowanie w 2017 r. referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Po kwietniowych wyborach kierujący PSOE premier Pedro Sanchez próbował utworzyć swój drugi rząd na bazie polityków rodzimego ugrupowania. Kiedy nie powiodła się próba zdobycia poparcia UP dla mniejszościowego gabinetu, premier ogłosił wybory.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl