Komisja Wenecka krytykuje Węgrów

Premier Węgier Viktor Orban / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Komisja Wenecka krytycznie odniosła się do nowych węgierskich ustaw o sądach administracyjnych. "Nowe węgierskie ustawy o sądach administracyjnych koncentrują bardzo duże kompetencje w rękach nielicznych stron zainteresowanych" – oceniła w wydanej dziś opinii. Skąd my to znamy?

Chodzi o dwie przyjęte w grudniu zeszłego roku ustawy ustanawiające na Węgrzech system sądów administracyjnych z administracyjnym sądem naczelnym oraz własną radą sądowniczą. Od 2020 r. mają się one zajmować m.in. sprawami podatkowymi i wyborczymi. Zgodnie z ustawami zarządzanie zewnętrzne nad sądami administracyjnymi będzie sprawować ministerstwo sprawiedliwości. Minister tego resortu będzie nadzorować budżety nowych sądów i mieć wpływ na mianowanie sędziów.

Komisja Wenecka uznała, że tworzenie osobnych sądów administracyjnych jest suwerennym prawem narodowego ustawodawstwa i w pełni odpowiada standardom i praktykom europejskim. Jednakże w jej opinii przyjęty na Węgrzech model ma kilka wad, przede wszystkim tę, że koncentruje „bardzo szerokie kompetencje” w rękach nielicznych stron zainteresowanych i jest pozbawiony „skutecznych mechanizmów kontrolnych, by zrównoważyć te kompetencje”.

Według Komisji choć rząd Węgier twierdzi, że w sądach administracyjnych będą zasiadać niezawiśli sędziowie, to wybierany przez parlament prezes naczelnego sądu administracyjnego będzie miał szerokie uprawnienia dotyczące nie tylko innych sędziów tego organu, lecz także sędziów innych sądów administracyjnych.

Ponadto zdaniem Komisji, której przedstawiciele spotkali się w lutym na Węgrzech z przedstawicielami rządu i organizacji pozarządowych, szerokie kompetencje ministra sprawiedliwości „rodzą pytania związane z brakiem realnych procedur odwoławczych”. Za szczególnie problematyczne uznano prawo ministra do ostatecznego mianowania sędziów.

Komisja z zadowoleniem przyjęła fakt, że węgierskie ministerstwo sprawiedliwości zaproponowało w tym tygodniu poprawki do ustaw zgodnie z jej rekomendacjami. Wśród zaleceń tych jest np. skorygowanie procedury rekrutacji sędziów, by określić kryteria, zgodnie z którymi minister może zmieniać ich kolejność w rankingu; wprowadzenie wymogu znacznego doświadczenia dla kandydatów, np. co najmniej 5 lat pracy, określenie sposobów równoważenia prerogatyw prezesa sądu naczelnego.

W 2017 roku Komisja Wenecka interesowała się polskim sądownictwem. Stwierdzono wtedy, że ustawy polskiego rządu są "zagrożeniem dla sądownictwa". Jak widać, podobne opinie usłyszeli teraz Węgrzy. I to w swoje święto narodowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najnowszy sondaż. Prawo i Sprawiedliwość zyskuje, Koalicja Europejska traci

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki | Gazeta Polska

  

Gdyby w marcu odbyły się wybory do europarlamentu 41,6 proc. deklaruje, że odda głos na Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Europejską oddać głos chce 37,2 proc. respondentów - wynika z opublikowanego dziś sondażu IBRiS dla Radia ZET. Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na 6,6 proc. głosów.

Badanie dla Radia ZET IBRiS wykonał 18 marca. W porównaniu z poprzednim badaniem IBRiS z 9 marca PiS nieznacznie umocnił swoją pozycję (+1,2 pkt proc.; w badaniu z 9 marca PiS miał wynik 40,4 proc.), a Koalicja Europejska - minimalnie osłabiła (-0,3 pkt proc.; w badaniu z 9 marca na Koalicję Europejską głosować chciało 37,5 proc. badanych).

Na Kukiz’15 i Lewicę Razem oddałoby głos po 2,9 proc. Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi uzyskałby 2,5 proc. poparcia, Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – 1,3 proc. Na Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – 0,9 proc. Niezdecydowanych było 5,5 proc ankietowanych.

Jak wynika z sondażu, 49,3 proc. badanych deklaruje, że pójdzie do urn 26 maja.

Badanie wykonano 18 marca na próbie 1000 pełnoletnich osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl