Komisja Wenecka krytykuje Węgrów

Premier Węgier Viktor Orban / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Komisja Wenecka krytycznie odniosła się do nowych węgierskich ustaw o sądach administracyjnych. "Nowe węgierskie ustawy o sądach administracyjnych koncentrują bardzo duże kompetencje w rękach nielicznych stron zainteresowanych" – oceniła w wydanej dziś opinii. Skąd my to znamy?

Chodzi o dwie przyjęte w grudniu zeszłego roku ustawy ustanawiające na Węgrzech system sądów administracyjnych z administracyjnym sądem naczelnym oraz własną radą sądowniczą. Od 2020 r. mają się one zajmować m.in. sprawami podatkowymi i wyborczymi. Zgodnie z ustawami zarządzanie zewnętrzne nad sądami administracyjnymi będzie sprawować ministerstwo sprawiedliwości. Minister tego resortu będzie nadzorować budżety nowych sądów i mieć wpływ na mianowanie sędziów.

Komisja Wenecka uznała, że tworzenie osobnych sądów administracyjnych jest suwerennym prawem narodowego ustawodawstwa i w pełni odpowiada standardom i praktykom europejskim. Jednakże w jej opinii przyjęty na Węgrzech model ma kilka wad, przede wszystkim tę, że koncentruje „bardzo szerokie kompetencje” w rękach nielicznych stron zainteresowanych i jest pozbawiony „skutecznych mechanizmów kontrolnych, by zrównoważyć te kompetencje”.

Według Komisji choć rząd Węgier twierdzi, że w sądach administracyjnych będą zasiadać niezawiśli sędziowie, to wybierany przez parlament prezes naczelnego sądu administracyjnego będzie miał szerokie uprawnienia dotyczące nie tylko innych sędziów tego organu, lecz także sędziów innych sądów administracyjnych.

Ponadto zdaniem Komisji, której przedstawiciele spotkali się w lutym na Węgrzech z przedstawicielami rządu i organizacji pozarządowych, szerokie kompetencje ministra sprawiedliwości „rodzą pytania związane z brakiem realnych procedur odwoławczych”. Za szczególnie problematyczne uznano prawo ministra do ostatecznego mianowania sędziów.

Komisja z zadowoleniem przyjęła fakt, że węgierskie ministerstwo sprawiedliwości zaproponowało w tym tygodniu poprawki do ustaw zgodnie z jej rekomendacjami. Wśród zaleceń tych jest np. skorygowanie procedury rekrutacji sędziów, by określić kryteria, zgodnie z którymi minister może zmieniać ich kolejność w rankingu; wprowadzenie wymogu znacznego doświadczenia dla kandydatów, np. co najmniej 5 lat pracy, określenie sposobów równoważenia prerogatyw prezesa sądu naczelnego.

W 2017 roku Komisja Wenecka interesowała się polskim sądownictwem. Stwierdzono wtedy, że ustawy polskiego rządu są "zagrożeniem dla sądownictwa". Jak widać, podobne opinie usłyszeli teraz Węgrzy. I to w swoje święto narodowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Karambol na Zakopiance - dziesiątki poszkodowanych

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/PublicDomainPictures

  

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały poważnie ranne w poniedziałkowym wypadku na Zakopiance w miejscowości Rdzawka. Do szpitali Nowym Targu, Myślenicach, Limanowej i Krakowie trafiło łącznie 10 osób – poinformowała rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Joanna Sieradzka.

W miejscowości Rdzawka tuż przed południem zderzyły się cztery pojazdy w tym dwa auta osobowe, jeden samochód dostawczy i autobus. Autobus przewrócił się na bok, ale podróżujący nim pasażerowie sami zdołali opuścić pojazd.

Większość doznała niegroźnych obrażeń. Niestety, pomimo resuscytacji, nie udało się uratować osoby ciężko rannej, która była zakleszczona w busie 

– powiedziała Sieradzka.

Poszkodowane zostały ogółem 32 osoby podróżujące biorącymi udział w wypadku pojazdami. Dwie osoby zostały poważnie ranne, osiem innych również wymagało hospitalizacji. Pozostali poszkodowani nie doznali poważniejszych obrażeń.

Pięciu rannych na pokładach śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i helikoptera wojskowego SAR trafiło do szpitali. Kolejne poszkodowane osoby zostały do szpitali przewiezione karetkami.

Zakopianka jest zablokowana w obu kierunkach, a ruch samochodowy kierowany jest na objazdy w Chabówce i w Klikuszowej przez Rabę Wyżną. Policja bada przyczyny wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl