Szkolenie instruktorów SERE

/ mat. CSWLąd / http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/4_880.html

  

Instruktorzy SERE (ang. Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) z Cyklu Rozpoznania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przeprowadzili od 18 lutego do 8 marca br. kurs specjalistyczny z zakresu instruktażu SERE w części zimowej.

W trakcie trzytygodniowego szkolenia zrealizowano zagadnienia związane z przetrwaniem, unikaniem oraz współdziałaniem z siłami odzyskującymi w warunkach zimowych, w górach. Celem kursu było przygotowanie instruktorów do realizacji szkoleń SERE na poziomie B w trudnych warunkach zimowych i górskich - podaje oficjalny portal CSWLąd.

Szkolenie zrealizowano w dwóch etapach. Pierwszy etap odbył się w CSWLąd w Poznaniu na terenie Ośrodka Szkolenia w Biedrusku, w którym szkoleni realizowali zagadnienia teoretyczne i doskonalili umiejętności instruktorskie oraz przygotowywali się do drugiego etapu szkolenia. Drugi etap – szkolenie praktyczne SERE w zimie – przeprowadzono w Masywie Śnieżnika gdzie realizowano zagadnienia dotyczące przetrwania w warunkach zimowych m.in. rozpalanie ognia, zachowanie się w sytuacjach awaryjnych po wpadnięciu pod lód, orientacji i nawigacji w terenie górskim w dzień i w nocy, budowę schronień w śniegu, konstruowanie improwizowanych rakiet śnieżnych ułatwiających przemieszczanie się w głębokim śniegu oraz maskowanie i unikanie w warunkach zimowych - czytamy. 

W trakcie zajęć kursanci poznawali zasady poruszania się zimą w terenie z występującym zagrożeniem lawinowym oraz sposoby autoratownictwa z wykorzystaniem podstawowego sprzętu lawinowego.

Szkolenie instruktorów SERE to jedno z najbardziej wymagających szkoleń jakie realizowane są w wojsku. Służy wszechstronnemu przygotowaniu żołnierzy do pełnienia funkcji instruktora SERE w jednostkach wojskowych

– podkreśla mjr Jacek Kaczmarzyk kierownik Cyklu Rozpoznania – instruktor zaawansowany SERE, cytowany przez oficjalny portal CSWLąd.

Szkolenie zakończyło się 4-dobowymi zajęciami, w czasie których żołnierze wykorzystywali wszystkie poznane techniki SERE, działając z ograniczoną ilością sprzętu w izolacji od wojsk własnych. Kurs ukończyło 17 szkolonych, uzyskując tytuł Instruktora SERE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CSWLąd Poznań

Wczytuję komentarze...

Hübner się odobraziła?? Europosłanka Platformy przełknęła jednak czwarte miejsce na liście

Danuta Huebner / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Nie mogłam przyjąć oferty, którą złożył mi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna; to było czwarte miejsce na liście warszawskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego – mówiła Danuta Hübner pytana, czy wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Coś się jednak zmieniło, bowiem była komisarz UE znalazła się na liście KE do europerlamentu. Na czwartym miejscu listy warszawskiej…

Dziś w Warszawie przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, która ma zatwierdzić swych kandydatów na listach Koalicji Europejskiej do PE oraz zainauguruje kampanię do europarlamentu. Lider partii Grzegorz Schetyna ma nakreślić główne kierunki programowe tej kampanii.

[polecam:https://niezalezna.pl/264341-listy-po-do-europarlamentu-gotowe-ale-nie-obylo-sie-bez-afery-danuta-hbner-strzelila-focha]

W piątek wieczorem propozycje rozmieszczenia swych kandydatów na listach wyborczych omówił zarząd PO.
Władze Platformy rozstrzygnęły kilka spornych kwestii, które pojawiły się w trakcie ich układania. Była komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Hübner wystartuje ostatecznie, mimo wcześniejszych wątpliwości, z miejsca czwartego listy w Warszawie. Były szef MSZ, europoseł PO Dariusz Rosati ma być "dwójką" listy w okręgu mazowieckim.

[polecam:https://niezalezna.pl/263254-kolejna-obrazona-o-listy-ke]

Europosłanka i była komisarz UE, która w ubiegłych wyborach do Parlamentu Europejskiego startowała z „jedynki” na liście warszawskiej. Teraz zaproponowano jej "czwórkę".

To było czwarte miejsce na liście warszawskiej. Pomyślałam sobie, że nie chcę uczestniczyć z czwartego miejscach w tej bardzo takiej trudnej walce, która - myślę - będzie się toczyła. Pomyślałam sobie, że mogę pracować w Europie, dla Europy, dla Polski w Europie także w różnych innych miejscach

– mówiła w ubiegłym tygodniu w Gdańsku.

Jak się jednak okazało, "czwórka" lepsza niż nic.


Oprócz Grzegorza Schetyny, mają wystąpić podczas obrad Rady Krajowej także m.in. Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (jej członkami i reprezentantami w europarlamencie są PO i PSL) oraz niektóre "jedynki" list wyborczych, w tym była premier Ewa Kopacz (okręg wielkopolski), czy inny były szef rządu i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek (Śląsk), europoseł, b. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski (Pomorze) oraz założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska (Dolny Śląsk i Opolszczyzna).

Koalicję Europejską, która powstała w drugiej połowie lutego, współtworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. Zgodnie z zapowiedzią szefa Platformy w przyszłym tygodniu koalicjanci mają przedstawić deklarację programową ma majowe eurowybory; konwencja wyborcza z udziałem przedstawicieli wszystkich podmiotów tworzących Koalicję zaplanowana jest wstępnie na 6 kwietnia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl