Szkolenie instruktorów SERE

/ mat. CSWLąd / http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/4_880.html

  

Instruktorzy SERE (ang. Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) z Cyklu Rozpoznania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przeprowadzili od 18 lutego do 8 marca br. kurs specjalistyczny z zakresu instruktażu SERE w części zimowej.

W trakcie trzytygodniowego szkolenia zrealizowano zagadnienia związane z przetrwaniem, unikaniem oraz współdziałaniem z siłami odzyskującymi w warunkach zimowych, w górach. Celem kursu było przygotowanie instruktorów do realizacji szkoleń SERE na poziomie B w trudnych warunkach zimowych i górskich - podaje oficjalny portal CSWLąd.

Szkolenie zrealizowano w dwóch etapach. Pierwszy etap odbył się w CSWLąd w Poznaniu na terenie Ośrodka Szkolenia w Biedrusku, w którym szkoleni realizowali zagadnienia teoretyczne i doskonalili umiejętności instruktorskie oraz przygotowywali się do drugiego etapu szkolenia. Drugi etap – szkolenie praktyczne SERE w zimie – przeprowadzono w Masywie Śnieżnika gdzie realizowano zagadnienia dotyczące przetrwania w warunkach zimowych m.in. rozpalanie ognia, zachowanie się w sytuacjach awaryjnych po wpadnięciu pod lód, orientacji i nawigacji w terenie górskim w dzień i w nocy, budowę schronień w śniegu, konstruowanie improwizowanych rakiet śnieżnych ułatwiających przemieszczanie się w głębokim śniegu oraz maskowanie i unikanie w warunkach zimowych - czytamy. 

W trakcie zajęć kursanci poznawali zasady poruszania się zimą w terenie z występującym zagrożeniem lawinowym oraz sposoby autoratownictwa z wykorzystaniem podstawowego sprzętu lawinowego.

Szkolenie instruktorów SERE to jedno z najbardziej wymagających szkoleń jakie realizowane są w wojsku. Służy wszechstronnemu przygotowaniu żołnierzy do pełnienia funkcji instruktora SERE w jednostkach wojskowych

– podkreśla mjr Jacek Kaczmarzyk kierownik Cyklu Rozpoznania – instruktor zaawansowany SERE, cytowany przez oficjalny portal CSWLąd.

Szkolenie zakończyło się 4-dobowymi zajęciami, w czasie których żołnierze wykorzystywali wszystkie poznane techniki SERE, działając z ograniczoną ilością sprzętu w izolacji od wojsk własnych. Kurs ukończyło 17 szkolonych, uzyskując tytuł Instruktora SERE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CSWLąd Poznań

Wczytuję komentarze...

Intensywna końcówka kampanii wyborczej. Gdzie pojawią się liderzy Prawa i Sprawiedliwości?

Mateusz Morawiecki / twitter.com/pisorgpl

  

Mazowsze, Pomorze, Podlasie - m.in. te regiony odwiedzą w nadchodzącym, ostatnim tygodniu kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego liderzy Prawa i Sprawiedliwości - wynika z informacji uzyskanych w sztabie ugrupowania.

"Ostatni tydzień kampanii będzie bardzo intensywny. Nasi kandydaci odbędą kilkadziesiąt spotkań wyborczych. Planujemy też dalszy objazd naszych liderów - premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło - PiS-busami po kraju"

- zapowiedział w rozmowie jeden ze sztabowców Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodał, Morawiecki i Szydło będą spotykać się z wyborcami m.in. z województw: mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego.

Na finiszu eurokampanii w spotkaniach wyborczych będzie uczestniczył też lider ugrupowania Jarosław Kaczyński.

"Prezes odwiedzi m.in województwo pomorskie, w tym Gdańsk, Słupsk, Starogard Gdański. Planowane jest też jego spotkanie z wyborcami w Radomiu" - poinformował polityk ze sztabu ugrupowania.

Jak tłumaczył, politycy PiS będą podkreślać podczas spotkań, jak ważny jest udział 26 maja w wyborach europejskich i "to, aby głosować na Prawo i Sprawiedliwość, jako gwaranta kontynuacji obecnej polityki gospodarczej i społecznej".

W ostatnim tygodniu kampanii sztab Prawa i Sprawiedliwości planuje też opublikować kolejne spoty wyborcze pokazujące, dlaczego w niedzielę warto wziąć udział w głosowaniu i oddać głos na PiS.

W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, PiS co tydzień organizowało konwencje regionalne - ostatnia, podsumowująca odbyła się w niedzielę w Krakowie. Akcję zainaugurowano na początku marca w Jasionce pod Rzeszowem. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans.

W deklaracji zapisano też sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy STOP nielegalnej imigracji.

Przed tygodniem za pośrednictwem Twittera szef kampanii PiS w eurowyborach, europoseł Tomasz Poręba informował, że "na ostatniej prostej kampanii" PiS rusza z akcją "Obroń swoje prawa. 26 maja głosuj na Prawo i Sprawiedliwość".

Apelowi o głosowanie na PiS towarzyszyło wezwanie do obrony praw do: polskiej waluty; do decydowania o wychowaniu dzieci; do programów Rodzina 500+, 300+, 13 emerytura i niższego wieku emerytalnego; do bezpieczeństwa; do kupowania towarów tej samej jakości co w innych krajach UE; do szacunku i poszanowania wyznawanych wartości oraz wezwanie do powiedzenia "nie" dla seksualizacji dzieci i adopcji dzieci przez pary homoseksualne oraz powiedzenia "stop" nielegalnej imigracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl