Walczyli w zaborczych armiach

/ mkidn.gov.pl

  

W holu głównym gmachu Sejmu RP odbył się wernisaż wystawy „W obcych mundurach. Polacy – jeńcy I wojny światowej”, zorganizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Ekspozycja, przygotowana w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicą zakończenia I wojny światowej, została poświęcona skomplikowanym i tragicznym losom Polaków przymuszonych podczas I wojny światowej do walki w armiach zaborczych, nierzadko przeciw sobie.

Otwierając wystawę wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że na ekspozycji prezentowane są losy prawie pół miliona żołnierzy polskiego pochodzenia, którzy walczyli na wszystkich frontach I wojny światowej w szeregach zaborczych armii.

Wielokrotnie stawali oni na polu walki naprzeciwko siebie, jako wrogowie. Po przegranej bitwie trafiali do niemieckiej, rosyjskiej, austro-węgierskiej, francuskiej, włoskiej czy brytyjskiej niewoli.

– przypomniał Sellin.

Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że na postawę jeńców oraz dokonywane niepodległościowe wybory wpływ miała nie tylko długotrwała izolacja, czy obozowe relacje z innymi grupami narodowymi, ale także odmienne traktowanie, które zależało od polityki prowadzonej przez zaangażowane w wojnę mocarstwowe państwa, a także aktualna sytuacja na froncie.

Popularyzowanie historycznej wiedzy o losach polskich jeńców wojennych z pewnością przyczyni się poznania nie tylko ich ciężkich losów. Unaoczni nam przede wszystkim ich bohaterstwo, dzięki któremu przetrwali trud obozowego życia i podjęli walkę, już w szeregach polskiego wojska, o wolną i niepodległą Ojczyznę.

– podkreślił.

Wiceszef MKiDN podziękował organizatorom wystawy i dodał, że dziś oddając z honorami należną im cześć, podejmujemy jednocześnie zobowiązanie o pielęgnowaniu wartości, o które walczyli i za które oddali życie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mnkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Festiwal obietnic Koalicji Europejskiej. Schetyna chce „naprawiać” to, co „zniszczył” PiS

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Grzegorz Schetyna podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Krakowie mówił, że "dzisiejsza władza niszczy sądy, prokuraturę i policję". - To jest szkodnictwo, które możemy naprawić i naprawimy - dodał. Lider Platformy Obywatelskiej zadeklarował, że totalna opozycja odbuduje wolne sądy, przywróci praworządność, prokuratura będzie znowu niezależna, a policja bezpartyjna. Zaznaczył również, że Koalicja Europejska naprawi też polską edukację oraz przyzna utracone pensje nauczycielom.

Podczas konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Krakowie Schetyna mówił, że państwo polskie jest i powinno być dla wszystkich ogromną odpowiedzialnością i świętością.

To jest wielkie dziedzictwo, które jest w rękach nas wszystkich, współczesnych Polaków. Potężna tradycja daje z jednej strony pewność siebie, siłę i wiarę w przyszłość, bo przeszło tysiąc lat w Europie niełatwo jest przekreślić

 - podkreślił.

Schetyna wskazał, że tej tradycji i historii nie jest w stanie zniszczyć w jedną kadencję "największy szkodnik".

Polacy to wielki naród i Polska to silne państwo i byle co go nie zniszczy. Dzisiejsza władza niszczy sądy, prokuraturę i policję. To jest szkodnictwo, które możemy naprawić i naprawimy

 - oświadczył.

Odbudujemy wolne sądy, przywrócimy praworządność, prokuratura będzie znowu niezależna, a policja będzie bez partyjnych wpływów

 - zadeklarował lider PO.

Zapewnił, że "sprawiedliwość będzie taka sama dla wszystkich", bo - jak zapewnił - "wobec prawa nie ma równych i równiejszych".

Schetyna zaznaczył również, że Koalicja Europejska naprawi też polską edukację oraz przyzna utracone pensje nauczycielom.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl