Kliczków - jeden z najciekawszych zamków Dolnego Śląska

Zamek Kliczków / Tomornik;creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5

  

Kliczków położony jest pośrodku Borów Dolnośląskich. Warownia została zbudowana w XIII wieku na wysokiej skarpie Kwisy otoczonej mokradłami. W XVI wieku zamek został przebudowany na renesansowy obiekt dworski, XIX wieku, stał się neogotycką rezydencją. Ten piękny budynek przypomina francuskie zamki znad Loary.

Historia zamku sięga  XIII wieku kiedy powstało wiele warowni na południowo-zachodniej granicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, mających za zadanie obronę księstwa przed najazdem czeskim. Fundatorem był Bolko I Surowy, najpotężniejszy książę śląski. Dzięki rozważnemu zarządzaniu warownią Bolko i jego potomkowie sprawili, że kliczkowskie ziemie stały się najbogatszymi na całym Śląsku.

Po upadku niezależności Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w latach 90-tych XIV wieku zamek stracił swoje znaczenie obronne, przekształcając się w założenie zamkowo-folwarczne  lenników króla czeskiego. Pierwszym rodem na trwale związanym z kliczkowskim zamkiem była rodzina Rechenbergów władająca posiadłościami przez prawie 300 lat. W tym czasie zapoczątkowano przebudowę zamku na renesansowy dwór. Miejscowość  Kliczków otrzymała  prawa miejskie i targowe. O pozycji właściciela Kliczkowa może świadczyć fakt wizyty króla czeskiego Macieja w 1611 r. 

Po okresie zniszczeń wojny trzydziestoletniej i szeregu sporów spadkowych, majątek wraz z zamkiem przeszedł na dwa pokolenia w ręce rodziny von Schellendorf do roku 1703. Następnie posiadłość odziedziczył baron Hans Wolfgang Wenzel von Frankenberg, gubernator i wicekanclerz na dworze cesarza Leopolda.  W kolejnych latach zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, którzy dokonywali zmian zamku, jego przebudowy i wystroju. 

W okresie II wojny światowej po zamachu na Hitlera zamek skonfiskowano, a członków rodziny aresztowano. Choć obiekt nie został zniszczony w czasie bezpośrednich działań wojennych,  niestety w 1945 r. został całkowicie rozgrabiony przez wojska sowieckie oraz szabrowników. Przez następne 25 lat obiektem zarządzało m.in. Nadleśnictwo Bolesławiec oraz Wojsko Polskie. 

W latach  90-tych zamek od gminy Osiecznica nabyła firma specjalizująca się w konserwacji zabytków. Obiekt zabezpieczono, a w 1999 roku zapadła decyzja o odbudowie i adaptacji obiektu na cele konferencyjno-wypoczynkowe. Prace zrealizowano kompleksowo do listopada 2001.

Pod koniec XIX wieku obok zamku zaprojektowano wielki park. Architekt lubiący tworzyć ogrody w angielskim stylu, nadał niepowtarzalny charakter kliczkowskiemu parkowi. Do dziś obiekt zachwyca rozległymi terenami i bogactwem roślinności. Występują tu kasztanowce, daglezje oraz choiny kanadyjskie. Jednak największą atrakcją, unikatową na skalę europejską, jest cmentarz koni istniejący do dziś. Jeszcze w latach 50. XX wieku znajdowało się tu kilkanaście nagrobków. Dziś pozostały jedynie dwa, na których nadal można zobaczyć wykute imiona koni i daty ich śmierci.

Dziś zamek jest przekształcony w centrum konferencyjno-wypoczynkowe. Oprócz bazy noclegowej i odpoczynku w Borach Dolnośląskich, możemy aktywnie spędzić czas oraz skorzystać z oferty Spa i basenu. Przygotowano także siedem sal konferencyjnych, w których można zorganizować spotkania biznesowe
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Parlamentarzyści mają opiekować się grobami posłów

/ Twitter/Marek Kuchciński

  

- Zaleciliśmy parlamentarzystom, by na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W sobotę i niedzielę odwiedził groby posłów II Rzeczpospolitej pochowanych na cmentarzach w Krośnie i Brzyskach (Podkarpackie).

Marszałek w sobotę złożył kwiaty na grobach posłów spoczywających w Krośnie: Jana Stapińskiego, Jędrzeja Krukierka, Wincentego Jabłońskiego i Józefa Jurczyka. Natomiast w niedzielę odwiedził mogiły Jakuba Madeja i Jana Madajczyka w miejscowości Brzyska w powiecie jasielskim.

Marszałkowi Sejmu towarzyszyli obecni posłowie: Piotr Babinetz i Bogdan Rzońca oraz lokalni samorządowcy. Po złożeniu kwiatów Kuchciński przypomniał o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego.

„Zaleciliśmy wszystkim parlamentarzystom, żeby na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego. Tutaj w Krośnie jesteśmy, by upamiętnić tę rocznicę i tych posłów, którzy zasiadali sto lat temu w Sejmie odradzającej się, wielkiej Rzeczypospolitej”

- podkreślił marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami. „Wincenty Jabłoński i Jan Stapiński to wyróżniający się posłowie” - dodał.

Jabłoński to zasłużony działacz społeczny i narodowiec, Stapiński to przedstawiciel i jeden z twórców Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniący przed I wojną światową funkcję prezesa stronnictwa.

„Wybitni posłowie. Uważamy, że pamięć o dawnych parlamentarzystach to właściwa droga. Powinniśmy działać, myśląc o naszych poprzednikach, którzy zasłużyli się dla dobra Rzeczpospolitej. Należy im się cześć również w czasach współczesnych”

– podkreślił Kuchciński.

Poseł Wincenty Jabłoński był doktorem praw i absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, a także przedsiębiorcą, działaczem społecznym. Przez wiele lat był sędzią, współtworzył też sanockie koło Towarzystwa Szkoły Ludowej. Zanim został wybrany do Sejmu Ustawodawczego był posłem do austriackiej Rady Państwa i Sejmu Krajowego Galicji. Należał do Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. W Sejmie 1919-1922 członek Klubu Pracy Konstytucyjnej.

Jan Stapiński w czasach II RP był posłem Sejmu Ustawodawczego i Sejmu II kadencji z okręgów obejmujących Jasło, Krosno i Sanok. Znany jako jeden z twórców i liderów ruchu chłopskiego w Galicji. Odmówił zaangażowania się w budowę prokomunistycznego Stronnictwa Ludowego.

Józef Jurczyk zasiadał w Sejmie III kadencji w latach 1930-1935. Był wieloletnim działaczem samorządowym w powiecie krośnieńskim. Od 1930 r. poseł BBWR. W czasie okupacji działał w ZWZ. Aresztowany przez gestapo, zmarł po torturach.

Jędrzej Krukierek to związany z Krosnem przemysłowiec, burmistrz oraz działacz społeczny i niepodległościowy. Zrewitalizował i rozwinął uzdrowisko Żegiestów. Poseł BBWR na Sejm II kadencji (1928-1930).

Jakub Madej został wybrany do Sejm Ustawodawczego i II kadencji 1928-30. Znany był jako działacz lewicowego skrzydła ruchu ludowego. Jego politycznym patronem i mentorem był Jan Stapiński.

Jan Madejczyk to wieloletni działacz samorządowy i społeczny, zaangażowany w odbudowę niepodległej Polski. Należał do liderów ruchu ludowego. Funkcję posła pełnił w latach 1922-35.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl