Tomasz Sakiewicz z Budapesztu: My chcemy jednej Europy!

Tomasz Sakiewicz / facebook.com/GazetaPolskaPL

  

Uczestnicy VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry dotarli dziś rano do Budapesztu. Tomasz Sakiewicz w rozmowie z niezalezna.pl ocenił, że już od początku wyjazdu atmosfera jest wspaniała. - My chcemy jednej Europy, chcemy się jednoczyć, ale pod flagami biało-czerwonymi i węgierskimi, nie pod jedną flagą unijną – powiedział.

Dziś rano specjalny pociąg z Warszawy dotarł do Budapesztu. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” dziękował Polskim Kolejom Państwowym. „ Pociąg bez żadnych problemów, bez awarii dojechał do Budapesztu. Było bardzo wygodnie” – powiedział i zwrócił uwagę na niezwykłą atmosferę.

Wspaniały wyjazd, przypomina mi ten pierwszy jeżeli chodzi o atmosferę. W tym roku pojechało mnóstwo młodych ludzi. Jest to dla nas zupełne zaskoczenie, że nasi klubowicze się tak odmłodzili. Wielu z uczestników Wyjazdu chce się zapisywać do Klubów „Gazety Polskiej”, jadą pierwszy raz. Niemal połowa całego pociągu były to osoby do 30. roku życia

– mówił w rozmowie z niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz.

Uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry wezmą udział w obchodach święta narodowego Węgier w rocznicę wybuchu rewolucji węgierskiej 1848 r. Zaplanowano przemówienia premierów oby państw, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana. Głos zabiorą również Tomasz Sakiewicz, László Csizmadia - prezes CÖF-CÖKA-CET.

„Kontekst jest bardzo ważny, stąd pewnie wizyta premiera. Za kilka tygodni odbędą  się wybory do europarlamentu. Wspólne święto polsko-węgierskie jest pewnym sposobem pokazania tego, o co chodzi Polakom i Węgrom. My chcemy jednej Europy, chcemy się jednoczyć, ale pod flagami biało-czerwonymi i węgierskimi, nie pod jedną flagą unijną. To jest może przesłanie, które stąd płynie, że jedna Europa, to jest Europa, która zachowuje tożsamość narodów, ale jednocześnie otwiera granice i łączy ludzi

– powiedział nam redaktor Sakiewicz.


W Budapeszcie w piątek nie zabraknie również premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu objął VII Wielki Wyjazd na Węgry honorowym patronatem.

Uczestnicy VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry wezmą udział w oficjalnych uroczystościach z okazji węgierskiego Święta Narodowego, upamiętniającego rewolucję z 1848 r. i złożą kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Bema. Przy pomniku odbędą się też polsko-węgierskie uroczystości, w których wezmą udział m.in. deputowany Bence Rétvári, a głos zabiorą m.in. Tomasz Sakiewicz i László Csizmadia, prezes CÖF-CÖKA-CET. Nie zapomnimy o złożeniu hołdu ofiarom mordu katyńskiego przed ich pomnikiem w Budapeszcie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brytyjski tankowiec przejęty przez Iran. W mediach podano, co dzieje się z załogą

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/cc0/Raw2Jpeg

  

W piątek irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero, na którym znajdowało się 23 członków załogi. Powodem przejęcia, który podaje Teheran, jest "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Dzisiaj szef regionalnych władz portowych poinformował, że cała załoga jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

W piątek tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu - jak wyjaśnia Teheran - "nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza". Według właściciela tankowca jednostka płynęła, "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Stena Impero płynęła do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował.

Dzisiaj szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur w państwowej TV poinformował, że cała 23-osobowa załoga przejętego tankowca jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

- Wszyscy 23 członkowie załogi przebywający na statku w porcie Bandar Abbas są bezpieczni i w dobrym zdrowiu

 - oznajmił Afifipur.

Wielka Brytania potępiła przejęcie tankowca w Zatoce Perskiej przez Iran jako "wrogi akt", odrzucając wyjaśnienia Teheranu, że jednostka została przez irańską Gwardię Rewolucyjną odprowadzona do portu w Bandar Abbas i będzie objęta śledztwem po kolizji z łodzią rybacką.

Wśród załogi jest 18 obywateli Indii i trzech Rosjan; pochodzenie pozostałych dwóch członków załogi nie jest znane.

Polski MSZ wezwał Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl