Czy cesarzowa wyśle go do Polski?

  

Nie przystąpił do konfederacji targowickiej, nie był więc spektakularnym zdrajcą, ale jego postępki są charakterystyczne dla Judaszy wszystkich czasów. XVIII-wieczny biskup prawosławny Jerzy Konisski tak się zbratał z Rosją i tak bił czołem przed Katarzyną II, że z jego życia można wypisać obowiązkowy pakiet sprzedawczyka.

1) Wyżej cenił polecenia obcego władcy niż prawo we własnym kraju. 2) Wzywał zagranicę do interwencji w sprawie rzekomo wykluczanych poddanych (wówczas: prawosławnych). 3) Przyjmował niepolskie urzędy i gratyfikacje. 4) Organizował w kraju środowiska podburzające do buntu (wówczas: konfederatów słuckich). Choć miał się w imperium dobrze, to na polecenie cesarzowej wrócił do Rzeczypospolitej, by rozbijać kraj od wewnątrz. Strzeż nas, Boże, przed współczesnymi Konisskimi!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl