W PO ważą się ostateczne losy list wyborczych. Schetyna: Partia wie, o co toczy się gra

W trakcie posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej głównym tematem będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Władze Platformy wybiorą dziś oficjalnie kandydatów, którzy znajdą się na listach wyborczych Koalicji Europejskiej. Lider PO Grzegorz Schetyna przekonuje, że nie spodziewa się w tej kwestii niespodzianek i zapowiada, że jego partia... „musi obronić Polskę w UE”.

Koalicja Europejska
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Schetyna mówił w TOK FM, że proces układania list Koalicji Europejskiej wciąż trwa. Podkreślił, że w trakcie tych rozmów, każda partia wchodząca w skład Koalicji jest traktowana „podmiotowo i z szacunkiem”.

Przewodniczący PO zapewnił też, że listy w ostatecznym kształcie będą „bardzo silne” bo - jak podkreślił - będą się składać „z przedstawicieli wielu środowisk”.

Wierzę, że PO zaakceptuje, wierzę, że Platforma jest mądrą partią i wie, o co toczy się ta gra, jak jest ważna.
- oświadczył Schetyna.

Lider PO przekonywał też, że Koalicja Europejska musi wygrać w majowych wyborach z PiS-em by „wrócić do polityki europejskiej, obronić Polskę w UE i wrócić z marginesu do serca Europy”.

Dodał, że PO chce w Brukseli „bronić Europy przed nacjonalizmami i separatyzmami”.

Zarząd Platformy Obywatelskiej zajmie się dziś także przygotowaniami do posiedzenia Rady Krajowej, która - zgodnie ze statutem Platformy - zatwierdza kandydatów i listy kandydatów w wyborach do PE. Posiedzenie Rady Krajowej ma odbyć się w sobotę 23 marca.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział już, że na listach Koalicji Europejskiej będzie pięciu byłych premierów. Zapowiedział, że PO będzie proponować, by Ewa Kopacz była „jedynką” Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce. Wśród innych „jedynek” Schetyna wymienił Jerzego Buzka na Śląsku, Włodzimierza Cimoszewicza w Warszawie i Marka Belkę w województwie łódzkim.

Z dotychczasowych informacji medialnych wynika, że listę w województwie pomorskim może otworzyć obecny europoseł Janusz Lewandowski, a ostatnie miejsce na liście w tym okręgu ma przypaść innemu obecnemu eurodeputowanemu Jarosławowi Wałęsie. Z kolei b. szef MSZ Radosław Sikorski ma być „jedynką” w województwie kujawsko-pomorskim, a szefowa Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz - w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W Warszawie trzecie miejsce na liście przypaść miałoby byłej szefowej klubu Nowoczesnej, obecnie posłance klubu PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz; w Małopolsce „jedynką” ma zostać obecna europosłanka Róża Thun.

Termin rejestracji list kandydatów startujących w wyborach do PE mija 16 kwietnia.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Grzegorz Schetyna #Parlament Europejski #eurowybory #listy wyborcze

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo