W PO ważą się ostateczne losy list wyborczych. Schetyna: Partia wie, o co toczy się gra

Koalicja Europejska / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W trakcie posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej głównym tematem będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Władze Platformy wybiorą dziś oficjalnie kandydatów, którzy znajdą się na listach wyborczych Koalicji Europejskiej. Lider PO Grzegorz Schetyna przekonuje, że nie spodziewa się w tej kwestii niespodzianek i zapowiada, że jego partia... „musi obronić Polskę w UE”.

Schetyna mówił w TOK FM, że proces układania list Koalicji Europejskiej wciąż trwa. Podkreślił, że w trakcie tych rozmów, każda partia wchodząca w skład Koalicji jest traktowana „podmiotowo i z szacunkiem”.

Przewodniczący PO zapewnił też, że listy w ostatecznym kształcie będą „bardzo silne” bo - jak podkreślił - będą się składać „z przedstawicieli wielu środowisk”.

Wierzę, że PO zaakceptuje, wierzę, że Platforma jest mądrą partią i wie, o co toczy się ta gra, jak jest ważna.
- oświadczył Schetyna.

Lider PO przekonywał też, że Koalicja Europejska musi wygrać w majowych wyborach z PiS-em by „wrócić do polityki europejskiej, obronić Polskę w UE i wrócić z marginesu do serca Europy”.

Dodał, że PO chce w Brukseli „bronić Europy przed nacjonalizmami i separatyzmami”.

Zarząd Platformy Obywatelskiej zajmie się dziś także przygotowaniami do posiedzenia Rady Krajowej, która - zgodnie ze statutem Platformy - zatwierdza kandydatów i listy kandydatów w wyborach do PE. Posiedzenie Rady Krajowej ma odbyć się w sobotę 23 marca.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział już, że na listach Koalicji Europejskiej będzie pięciu byłych premierów. Zapowiedział, że PO będzie proponować, by Ewa Kopacz była „jedynką” Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce. Wśród innych „jedynek” Schetyna wymienił Jerzego Buzka na Śląsku, Włodzimierza Cimoszewicza w Warszawie i Marka Belkę w województwie łódzkim.

Z dotychczasowych informacji medialnych wynika, że listę w województwie pomorskim może otworzyć obecny europoseł Janusz Lewandowski, a ostatnie miejsce na liście w tym okręgu ma przypaść innemu obecnemu eurodeputowanemu Jarosławowi Wałęsie. Z kolei b. szef MSZ Radosław Sikorski ma być „jedynką” w województwie kujawsko-pomorskim, a szefowa Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz - w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W Warszawie trzecie miejsce na liście przypaść miałoby byłej szefowej klubu Nowoczesnej, obecnie posłance klubu PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz; w Małopolsce „jedynką” ma zostać obecna europosłanka Róża Thun.

Termin rejestracji list kandydatów startujących w wyborach do PE mija 16 kwietnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skazani za przemyt ludzi

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Wyroki od dwóch i pół do 11 lat więzienia orzekł sąd w węgierskim mieście Zalaegerszeg dla 10 mężczyzn, którzy działając w międzynarodowej organizacji przestępczej, przemycali ludzi do Unii Europejskiej.

Skazani – obywatele Afganistanu, Pakistanu, Indii, Albanii, Czech i Rumunii – od lata 2016 r. organizowali przerzut migrantów przybywających z krajów bałkańskich na Węgry, a następnie do Europy Zachodniej. Rekrutowali też kierowców i zdobywali samochody osobowe i ciężarowe.

67 razy przerzucili migrantów za pieniądze w grupach po 10-30 osób. Przeprowadzali ich piechotą przez granicę z Serbią na Węgry, po czym małymi samochodami ciężarowymi przewozili do innych krajów Unii Europejskiej.

Główny oskarżony został skazany na 11 lat więzienia, trzech mężczyzn na sześć i pół roku, jeden na cztery i pół roku, jeden na trzy i pół roku, a pozostali na kary od półtora roku do trzech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl