Przewodniczący parlamentu Węgier o relacjach z Polską: Od dawna nie było tak wzorowych stosunków

Marek Kuchcinski, Laszlo Kover ,Stanislaw Karczewski / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér w radiowej Jedynce mówił o relacjach polsko-węgierskich. Ocenił wprost: „od dawna nie było tak wzorowych stosunków jak obecnie”.

Kilka tysięcy klubowiczów „Gazety Polskiej” z całego kraju weźmie udział w węgierskim Święcie Narodowym, upamiętniającym rewolucję z 1848 r.

Pociąg z klubowiczami wyruszył o godz. 15 z dworca Warszawa Centralna. O godz. 21 ten sam pociąg zabrał klubowiczów z dworca Kraków Główny.

Dziś gościem „Sygnałów Dnia” Jedynki Polskiego Radia był przewodniczący parlamentu Węgier László Kövér. Mówił o relacjach polsko-węgierskich.

Nie ma takiego interesu w naszej polityce zagranicznej, który by stawiał Rosję przed Polską. Rozumiemy stanowisko Polski wobec Moskwy wynikające z lekcji historii. Dla nas to jest jasne, ze Polska była wielokrotnie dzielona między mocarstwa i jednym z nich zawsze była Rosja, stąd tak ważne dla Warszawy jest bezpieczeństwo

– ocenił Kövér.

Dodał, że obecnie w interesie Europy, w tym Polski i Węgier leży „integracja Rosji z europejskimi układami gospodarczymi i społecznymi”.

„Nie mówię o Unii Europejskiej a o Europie w szerszym pojęciu. Widzimy problem w wypadku Polski – Nord Stream 2. Ponownie pojawia się ta bardzo słuszna obawa, że Zachód - konkretnie Berlin, nad głową Polaków znów dogaduje się z Rosjanami. Uznajemy za pożądane, aby Rosja, oczywiście wiele zmieniając w swojej polityce znów stała się partnerem dla Zachodu. Także szczerze zdajemy sobie sprawę, że Rosja niewiele czyni, aby w Europie środkowej zdobyć nowych przyjaciół, to jest raczej demonstracja siły"

– powiedział przewodniczący parlamentu Węgier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brytyjski tankowiec przejęty przez Iran. W mediach podano, co dzieje się z załogą

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/cc0/Raw2Jpeg

  

W piątek irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero, na którym znajdowało się 23 członków załogi. Powodem przejęcia, który podaje Teheran, jest "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Dzisiaj szef regionalnych władz portowych poinformował, że cała załoga jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

W piątek tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu - jak wyjaśnia Teheran - "nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza". Według właściciela tankowca jednostka płynęła, "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Stena Impero płynęła do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował.

Dzisiaj szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur w państwowej TV poinformował, że cała 23-osobowa załoga przejętego tankowca jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

- Wszyscy 23 członkowie załogi przebywający na statku w porcie Bandar Abbas są bezpieczni i w dobrym zdrowiu

 - oznajmił Afifipur.

Wielka Brytania potępiła przejęcie tankowca w Zatoce Perskiej przez Iran jako "wrogi akt", odrzucając wyjaśnienia Teheranu, że jednostka została przez irańską Gwardię Rewolucyjną odprowadzona do portu w Bandar Abbas i będzie objęta śledztwem po kolizji z łodzią rybacką.

Wśród załogi jest 18 obywateli Indii i trzech Rosjan; pochodzenie pozostałych dwóch członków załogi nie jest znane.

Polski MSZ wezwał Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl