Wspólną akcję przeprowadzili funkcjonariusze podlaskiej i kujawsko-pomorskiej KAS. Handel nielegalnym tytoniem funkcjonariusze namierzyli m.in. poprzez analizę danych z systemu SENT, służącego do monitorowania drogowego przewozu towarów - poinformowały dzisiaj służby prasowe Izb Administracji Skarbowej w Białymstoku i Bydgoszczy.

W ten sposób ustalono, że na jednej z dróg w powiecie inowrocławskim może dojść do transakcji nielegalnym tytoniem. Akcję funkcjonariusze KAS przeprowadzili w trakcie przeładunku worków z tytoniem z jednego samochodu dostawczego na drugi. Było to w sumie 1,5 tony suszu tytoniowego; do tego zabezpieczono oba samochody i ponad 11 tys. zł w gotówce.

Po tych działaniach przeszukano też jedną z pobliskich posesji; tam było jeszcze 400 kg krajanki tytoniowej i urządzenia do przetwarzania tytoniu. Jak podała KAS, łączna szacunkowa wartość rynkowa ujawnionych wyrobów tytoniowych, to ponad 1 mln zł.

Dwaj zatrzymani mężczyźni, 22- i 43-latek, są podejrzani o przestępstwa karne skarbowe. Grozi im wysoka grzywna, więzienie do 3 lat lub obie te kary łącznie.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS z województwa podlaskiego uczestniczyli w kilku podobnych akcjach na terenie kraju. Łącznie udało się w ten sposób zatrzymać 30,5 tony nielegalnego tytoniu. Jak przypomina administracja celno-skarbowa, transport tytoniu, nawet w kraju, musi być zgłoszony i dysponować stosownymi dokumentami.