„I że cię nie opuszczę” od dziś w Teatrze Dramatycznym

"I że cię nie opuszczę" od soboty w stołecznym Teatrze Dramatycznym. / fot. teatrdramatyczny.pl/i-ze-cie-nie-opuszcze-5

  

Autor analizuje nie tylko to, skąd się bierze przemoc, ale też jak zatrważające są jej skutki - mówi Aldona Figura, reżyser spektaklu według sztuki Gerarda Watkinsa. Premiera "I że cię nie opuszczę" odbędzie się w sobotę w stołecznym Teatrze Dramatycznym.

Spektakl jest adaptacją sztuki aktora i dramatopisarza o angielsko-francuskich korzeniach, Gerarda Watkinsa. Opowiada historię dwóch par: Rachidy i Liama oraz Annie i Pascala. Równolegle śledzimy historię każdego ze związków – od przypadkowego spotkania, zakochania i decyzji o wspólnym zamieszkaniu po coraz poważniejsze konflikty, które z czasem nakręcają spiralę przemocy.

Reżyser Aldona Figura podkreśla, że w tekście Watkinsa zaintrygowały ją zarówno forma, jak i historia czworga bohaterów.

Autor analizuje nie tylko to, skąd się bierze przemoc, ale też jak zatrważające są jej skutki. Są tu sceny odbywające się podczas terapii, pokazujące, jak trudno jest pomóc ofiarom przemocy. Po lekturze tekstu pomyślałam, że dobrze by było, gdyby widz pomyślał, że warto się tym tematem zająć, choćby w debacie publicznej

 – powiedziała.

Jak zauważyła, problemem przemocy wobec kobiet teatr w Polsce wciąż zajmuje się rzadko.

To temat tabu, niechętnie podejmowany publicznie. Do przemocy zazwyczaj dochodzi w przestrzeni prywatnej – domach, mieszkaniach. Jej świadkowie zwykle uważają, że sprawy lepiej nie ruszać. Często tłumaczymy sobie, że ten problem nie dotyczy nas, tylko kogoś innego. Ta sztuka pokazuje, że przemoc dotyczy nas wszystkich, nawet jeśli sami jej nie doświadczamy

 - wyjaśniła.

Według Figury, wartością tekstu Watkinsa jest to, że pokazuje długofalowe efekty przemocy w związkach.

Pojawia się również kwestia dzieci. Jeśli w rodzinie relacje są patologiczne, dzieci uczą się ich i powielają je w dorosłym życiu. Zdarza się, że sprawcy przemocy sami pochodzą z rodzin, w których była jakaś dysfunkcja

 – wyjaśniła. 

Jej zdaniem ważną rolę w spektaklu odgrywa również oszczędność środków.

Nie używamy nawet rekwizytów. To pomaga nam skupić się na emocjach między partnerami. W ten sposób tworzy się coś w rodzaju laboratorium, w którym dokonuje się wiwisekcji relacji opartej na przemocy. Widz jest tu świadkiem

 – zaznaczyła Figura. 

W spektaklu występują Paula Kinaszewska, Marcin Sztabiński, Agnieszka Roszkowska, Anna Szymańczyk oraz Kamil Mróz. Premiera "I że cię nie opuszczę" odbędzie się w sobotę 16 marca na Scenie Przodownik warszawskiego Teatru Dramatycznego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ogłoszono przetarg na projekt obwodnicy Zabierzowa

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/GDDKiA_Krakow

  

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w poniedziałek przetarg na zaprojektowanie obwodnicy Zabierzowa k. Krakowa w ciągu drogi krajowej nr 79 wraz z uzyskaniem zgody na budowę inwestycji. Według planów trasa ma być gotowa w 2023 roku.

Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas ogłoszenia przetargu, inwestycja będzie ułatwieniem nie tylko dla ruchu lokalnego, ale przede wszystkim tranzytu, który korzysta z dk79, jako trasy alternatywnej dla autostrady A4 w kierunku Śląska. Przypomniał, że starania na rzecz budowy obwodnicy Zabierzowa były podejmowane przez lokalnych samorządowców od 1991 roku.

„To działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i eliminacji zagrożenia, jakie niesie ze sobą ogromny, wzmożony ruch na drodze krajowej nr 79”

- zaznaczył szef resortu infrastruktury.

Ogłoszony w poniedziałek przetarg dotyczy projektu obwodnicy Zabierzowa wraz z uzyskaniem pozwolenia na jej budowę. Wybrany wykonawca będzie miał 17 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie zgód.

Według dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasza Pałasińskiego, rozpoczęcie prac budowlanych powinno nastąpić w 2021 roku, a cała trasa będzie gotowa w 2023 roku.

Obwodnica Zabierzowa będzie drogą klasy głównej przyspieszonej (GP) o długości 10,2 km. Na jej trasie znajdą się trzy skrzyżowania, dwukomorowy tunel z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku o długości 370 metrów, a także 13 obiektów mostowych. Droga będzie się łączyć z projektowaną północną obwodnicą Krakowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl