Las najcenniejszym ekosystemem na ziemi

/ hschmider

  

Liczba naturalnych ekosystemów maleje w zastraszającym tempie. Największy problem stanowi wylesianie. W każdej minucie powierzchnia lasów na świecie zmniejsza się o obszar równy 36 boiskom do piłki nożnej.

Lasy są  najcenniejszymi z punktu widzenia bioróżnorodności ekosystemami na Ziemi. Stanowią ostoję dla ok. 75% gatunków lądowych żyjących na naszej planecie. Są drugim po oceanach globalnym dostawcą tlenu. Pełnią też funkcję naturalnego filtra powietrza. Ponadto zapobiegają erozji gleby i stabilizują klimat. Każde drzewo to siedlisko licznych organizmów tworzących swoistą biocenozę.  Lasy stanowią naturalne środowisko dla tysięcy roślin, zwierząt i grzybów. Niestety co roku na świecie ubywa nawet 150 tys. km2 lasów, czyli tyle, ile wynosi połowa powierzchni Polski. 

Negatywne zmiany w środowisku naturalnym, zwłaszcza jego zanieczyszczenie i degradacja, zachodziły i nadal zachodzą pod wpływem rozwoju przemysłu, transportu, budownictwa, gospodarki komunalnej, a obecnie również turystyki. Do zaniku lasów przyczyniają się też kwaśne deszcze oraz masowe pojawianie się szkodników w lasach będących monokulturami.
Istotnym powodem zagrożenia różnorodności biologicznej jest także zanikanie ekosystemów bagiennych, moczarowych i torfowiskowych. Obszary te są osuszane i wykorzystywane w rolnictwie pod uprawę roślin. 

Jednym z powodów spadku globalnej bioróżnorodności jest wprowadzanie do naturalnych ekosystemów gatunków obcych, cechujących się dużą inwazyjnością. Szacuje się, że w skali świata spowodowały one utratę około połowy gatunków rodzimych. Wiele gatunków obcych człowiek wprowadza świadomie, uważając je za przydatne w rolnictwie, leśnictwie, ogrodnictwie. 

Gatunkami inwazyjnymi określa się gatunki obce w danym ekosystemie, zwykle pochodzące z innych stref klimatycznych, które w nowych warunkach znalazły bardzo dogodne możliwości rozwoju. Z tego powodu zaczęły się masowo rozmnażać i dominować w ekosystemach. Zwykle mają też zdolność do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Wprowadzenie obcego gatunku zaburza relacje między organizmami tworzącymi biocenozę. Panująca między nimi równowaga ulega zachwianiu, ponieważ gatunki inwazyjne są często dużo skuteczniejszymi drapieżnikami, pasożytami lub konkurentami niż gatunki rodzime. Dodatkowo przenoszone są na nowe siedliska bez swoich naturalnych antagonistów, którzy mogliby regulować ich liczebność. Dzięki temu wygrywają walkę o ograniczone zasoby środowiska, przyczyniając się do stopniowego zaniku populacji rodzimych.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Tusk wróci do polityki krajowej? #Jedziemy: Polacy mają świadomość "dorobku" jego rządów

  

Powrót do polityki krajowej dla Donalda Tuska mógłby być rzeczą o tyle trudną, że Polacy mają świadomość "dorobku" jego rządów (...) i byłaby to ocena jego kadencji jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Trudno jest mi wskazać jakieś spektakularne sukcesy Donalda Tuska czy to z perspektywy europejskiej, czy też z polskiej - mówił w programie Michała Rachania #Jedziemy minister kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Donald Tusk nie stawi się przed komisją ds VAT ponieważ, jak tłumaczył Roman Giertych, ma teraz bardzo dużo zajęć.

Pan mecenas chce swoimi komentarzami, tweetami budzić zainteresowanie opinii publicznej, stąd one są bardzo często tak formułowane, żebyśmy o nich rozmawiali

- stwierdził i zaznaczył:

Mam przekonanie, że ta sprawa jest niewygodna dla tamtej władzy i to jest rzecz powszechnie znana.

Jeśli dzisiaj dyskutujemy o tym, że miliardowe programy społeczne są możliwe dlatego, że udało się uszczelnić system podatkowy, dlatego, że minister Banaś (...) potrafili coś, co jest niewykonalne - żeby te wszystkie przychody, które tutaj są pozyskiwane, jeśli chodzi o VAT, żeby trafiały do podatnika

- powiedział Mucha przypominając, iż wciąż trwa dyskusja, dlaczego w przeszłości tak się nie zdarzało, by pieniądze trafiały do Polaków i co się z nimi działo.

Minister Mucha dopytywany, czy nie jest tak, że - wraz z rozwojem sytuacji - Donald Tusk jest coraz bliższy decyzji, żeby nie angażować się ponownie w polską scenę polityczną, więc nie ma sensu, żeby ryzykował zasiadanie przed komisją śledczą i odpowiadał na trudne pytania dot. własnej odpowiedzialności, mówił:

Wydaje mi się, że powrót do polityki krajowej dla pana przewodniczącego mógłby być rzeczą o tyle trudną, że Polacy mają świadomość "dorobku" jego rządów (...) i byłaby to ocena jego kadencji jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Trudno jest mi wskazać jakieś spektakularne sukcesy Donalda Tuska czy to z perspektywy europejskiej, czy też z polskiej.

Zdaniem Muchy kiedy mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, co Polacy identyfikują z okresem przewodnictwa RE z Donaldem Tuskiem, przychodzi na myśl brexit, kryzys migracyjny ect. A to, niestety, też o czymś świadczy.

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl