Pedofile rzadziej z "zawiasami"

/ Daniel Nabreda

  

Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że spada liczba skazanych w zawieszeniu za stosunki seksualne z nieletnimi. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka wynika to z tego że "polityka karna (dotycząca pedofilii) do roku 2015 była dosyć spolegliwa".

Jak wynika z danych przekazanych PAP, w 2017 r. za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (m.in. zgwałcenie lub wymuszenie innej czynności seksualnej, seksualne nadużycie służbowego stosunku zależności, kazirodztwo, prostytucji) skazano 1824 osób, z czego 517 zostało skazanych za stosunki seksualne z nieletnimi z art. 200 par. 1 Kodeksu karnego. Brzmi on: "Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12".

W 2017 roku wobec 440 spośród 517 skazanych za stosunki seksualne z nieletnimi orzeczono karę pozbawienia wolności, w tym 179 karę w zawieszeniu. Liczba wyroków w zawieszeniu - jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości - znacznie spadła w ostatnich latach.

Do informacji Ministerstwa Sprawiedliwości odniósł się Mikołaj Pawlak - Rzecznik Praw Dziecka, a w latach w 2016–2018 dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS. Podkreślił, że w poprzednich latach wobec ponad 50 proc. spośród skazanych za przestępstwa pedofilskie stosowano karę zawieszeniu. "Od lat ta delikatna polityka karania za tego typu czyny i brak debaty publicznej utwierdzał sprawców w tym, że tak wolno" - mówił.

"Polityka karna do roku 2015 była dosyć spolegliwa, bo w roku 2015 na 610 skazanych 597 osób zostało pozbawionych wolności, z czego aż 384 zostało skazanych na karę w zawieszeniu"

- zauważa Pawlak.

Pawlak dodał, że działający od 1 października 2017 roku rejestr pedofilów to "dodatkowa sankcja i bat na sprawców", która może przełożyć się na spadek liczby przestępstw seksualnych wobec nieletnich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wylała Missouri. Są ofiary powodzi

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/AgTechLaura

  

Co najmniej trzy osoby zginęły a jedną uznaje się za zaginioną w wyniku powodzi, która nawiedziła dwa amerykańskie stany - Nebraska i Missouri w środkowo-wschodniej części USA. Wylała Missouri, najdłuższa rzeka w Stanach Zjednoczonych.

Stan alarmowy ogłosiły 64 hrabstwa. "To najbardziej dotkliwa powódź w historii naszego stanu" - powiedział gubernator Nebraski Pete Ricketts. Dodał, że służby ratowniczo-poszukiwawcze udzieliły pomocy 290 osobom. Zalanych zostało 30 domów, a 30 innych konstrukcji budowlanych jest uszkodzonych.

W chwili obecnej straty wycenione są na 400 mln dolarów, ale z pewnością będą dużo większe, bowiem nie oszacowano jeszcze wpływu powodzi na wiosenne zbiory upraw. Stanowy departament transportu przewiduje, że naprawy wymaga kilkaset kilometrów dróg i autostrad.

Od świata odcięte zostało wiele małych wiosek i miejscowości, w niektórych miejscach brakuje wody pitnej.

Wody powodziowe odcięły drogi prowadzące do elektrowni atomowej Cooper w pobliżu Brownville w stanie Nebraska. Miejscowe władze uspokajają, że elektrownia działa bez zakłóceń, ale dostawy do niej odbywają się wyłącznie drogą powietrzną. Woda zalała także część terenów należących do bazy lotniczej Offutt.

Prognozy nie są optymistyczne, bowiem nagłe ocieplenie w tym regionie powoduje szybkie topnienie śniegu, co stwarza ryzyko kolejnych powodzi.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że na miejsce klęski żywiołowej uda się wiceprezydent USA Mike Pence.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl