Pedofile rzadziej z "zawiasami"

/ Daniel Nabreda

  

Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że spada liczba skazanych w zawieszeniu za stosunki seksualne z nieletnimi. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka wynika to z tego że "polityka karna (dotycząca pedofilii) do roku 2015 była dosyć spolegliwa".

Jak wynika z danych przekazanych PAP, w 2017 r. za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (m.in. zgwałcenie lub wymuszenie innej czynności seksualnej, seksualne nadużycie służbowego stosunku zależności, kazirodztwo, prostytucji) skazano 1824 osób, z czego 517 zostało skazanych za stosunki seksualne z nieletnimi z art. 200 par. 1 Kodeksu karnego. Brzmi on: "Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12".

W 2017 roku wobec 440 spośród 517 skazanych za stosunki seksualne z nieletnimi orzeczono karę pozbawienia wolności, w tym 179 karę w zawieszeniu. Liczba wyroków w zawieszeniu - jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości - znacznie spadła w ostatnich latach.

Do informacji Ministerstwa Sprawiedliwości odniósł się Mikołaj Pawlak - Rzecznik Praw Dziecka, a w latach w 2016–2018 dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS. Podkreślił, że w poprzednich latach wobec ponad 50 proc. spośród skazanych za przestępstwa pedofilskie stosowano karę zawieszeniu. "Od lat ta delikatna polityka karania za tego typu czyny i brak debaty publicznej utwierdzał sprawców w tym, że tak wolno" - mówił.

"Polityka karna do roku 2015 była dosyć spolegliwa, bo w roku 2015 na 610 skazanych 597 osób zostało pozbawionych wolności, z czego aż 384 zostało skazanych na karę w zawieszeniu"

- zauważa Pawlak.

Pawlak dodał, że działający od 1 października 2017 roku rejestr pedofilów to "dodatkowa sankcja i bat na sprawców", która może przełożyć się na spadek liczby przestępstw seksualnych wobec nieletnich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Papież pozdrowił Polaków

/ / Jeffrey Bruno; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Papież Franciszek pozdrowił Polaków, uczestniczących w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do bazyliki w Piekarach Śląskich. Słowa pozdrowień skierował podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie w Watykanie.

Zwracając się do wiernych przybyłych na modlitwę Regina coeli, papież powiedział: "Kieruję pozdrowienie i błogosławieństwo dla polskich pielgrzymów którzy uczestniczą w wielkiej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich".

Franciszek zauważył, że na placu Świętego Piotra zgromadziło się wielu Polaków.

W rozważaniach poprzedzających modlitwę do Królowej Niebios Franciszek podkreślił, że Kościół realizuje swą misję poprzez "konkretny styl życia, który charakteryzują niektóre wymogi". To - jak wskazał - "wiara w Pana i przestrzeganie Jego Słowa, uległość wobec działania Ducha, który nieustannie czyni żywym i obecnym Zmartwychwstałego Pana, przyjęcie Jego pokoju i świadectwo dawane poprzez postawę otwartości i spotkania z drugim człowiekiem".

"By to zrealizować, Kościół nie może trwać nieruchomo, lecz jest wezwany do tego, by przy czynnym udziale każdego ochrzczonego, działał jako wspólnota w drodze

- mówił papież. - Chodzi o uwolnienie się od więzi doczesnych, jakie stanowią nasze poglądy, nasze strategie, nasze cele, które często obciążają drogę wiary".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl