Uczestnicy Wielkiego Wyjazdu już w Krakowie! Krótki postój i - do Budapesztu!

/ Twitter.com/Tomasz Sakiewicz

  

Pociąg z uczestnikami VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry po godz. 21:00 zatrzymał się na dworcu Kraków Główny, by zabrać kolejnych pasażerów w podróż do węgierskiej stolicy. Postój potrwał około 40 minut i o 21.45 specjalny pociąg ruszył w dalszą drogę do Budapesztu. Tegoroczny wyjazd odbywa się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.

Kilka minut po godzinie 21:00 specjalny pociąg PKP Intercity z uczestnikami VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry dotarł do stacji Kraków Główny.

W Krakowie dosiądą kolejni pasażerowie-uczestnicy wyjazdu i pociąg ruszy do Budapesztu, gdzie kilka tysięcy klubowiczów „Gazety Polskiej” z całego kraju weźmie udział w węgierskim Święcie Narodowym, upamiętniającym rewolucję z 1848 r.

O 21.45 pociąg ruszył w dalszą drogę do Budapesztu.


Z dworca Warszawa Centralna pociąg wyruszył po godz. 15:00.

Wraz z klubowiczami do niego wsiadł redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

Krótki postój w Krakowie jest stałą tradycją Wielkich Wyjazdów na Węgry.


Tak wyglądał krótki postój na dworcu Kraków Główny podczas ubiegłorocznego Wyjazdu.

- Już od 2012 r. jeździmy na Węgry. Tym razem z pewnością w Budapeszcie pojawi się kilka tysięcy osób z całej Polski. Tylko jednym pociągiem ruszy w podróż 600 osób, ale wielu przyjeżdża na własną rękę.

- mówi Ryszard Kapuściński, prezes klubów „GP”.

Tym razem wyjazd budzi ogromne zainteresowanie mediów.

- To cieszy, bo w 2012 r. media całkowicie przemilczały obecność w Budapeszcie prawie 10 tys. Polaków.

- przypomina Kapuściński.

Uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry dojadą do Budapesztu w piątek rano. Tego dnia wezmą udział w oficjalnych uroczystościach i złożą również kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Bema. Według nieoficjalnych informacji wspólnie z klubowiczami uczyni to premier Mateusz Morawiecki. Przy pomniku odbędą się też polsko-węgierskie uroczystości, w których wezmą udział m.in. deputowany Bence Rétvári, a głos zabiorą m.in. Tomasz Sakiewicz i László Csizmadia, prezes CÖF-CÖKA-CET. Nie zapomnimy o złożeniu hołdu ofiarom mordu katyńskiego przed ich pomnikiem w Budapeszcie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wylała Missouri. Są ofiary powodzi

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/AgTechLaura

  

Co najmniej trzy osoby zginęły a jedną uznaje się za zaginioną w wyniku powodzi, która nawiedziła dwa amerykańskie stany - Nebraska i Missouri w środkowo-wschodniej części USA. Wylała Missouri, najdłuższa rzeka w Stanach Zjednoczonych.

Stan alarmowy ogłosiły 64 hrabstwa. "To najbardziej dotkliwa powódź w historii naszego stanu" - powiedział gubernator Nebraski Pete Ricketts. Dodał, że służby ratowniczo-poszukiwawcze udzieliły pomocy 290 osobom. Zalanych zostało 30 domów, a 30 innych konstrukcji budowlanych jest uszkodzonych.

W chwili obecnej straty wycenione są na 400 mln dolarów, ale z pewnością będą dużo większe, bowiem nie oszacowano jeszcze wpływu powodzi na wiosenne zbiory upraw. Stanowy departament transportu przewiduje, że naprawy wymaga kilkaset kilometrów dróg i autostrad.

Od świata odcięte zostało wiele małych wiosek i miejscowości, w niektórych miejscach brakuje wody pitnej.

Wody powodziowe odcięły drogi prowadzące do elektrowni atomowej Cooper w pobliżu Brownville w stanie Nebraska. Miejscowe władze uspokajają, że elektrownia działa bez zakłóceń, ale dostawy do niej odbywają się wyłącznie drogą powietrzną. Woda zalała także część terenów należących do bazy lotniczej Offutt.

Prognozy nie są optymistyczne, bowiem nagłe ocieplenie w tym regionie powoduje szybkie topnienie śniegu, co stwarza ryzyko kolejnych powodzi.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że na miejsce klęski żywiołowej uda się wiceprezydent USA Mike Pence.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl