Rekordowy rok dla Grupy PZU. Najwyższy zysk roczny od 5 lat

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rok 2018 to dla Grupy PZU czas rekordów i zrealizowanych celów. Ubezpieczyciel zanotował najwyższy od 5 lat roczny zysk netto na poziomie 5,4 mld zł oraz rekordowy w historii Grupy PZU przypis składki brutto – 23,5 mld złotych. 

Znacząco poprawił się też wskaźnik rentowności kapitałów własnych, który przewyższył poziom zakładany w strategii nowePZU do 2020 r.

– Przy takich wynikach możemy zaproponować naszym inwestorom wyższą dywidendę

– zapowiedział Paweł Surówka, prezes PZU SA.

– Jesteśmy niesłychanie dumni i uważamy, że jest się czym pochwalić

– powiedział podczas prezentacji rocznych wyników finansowych Grupy PZU za rok 2018 Paweł Surówka, prezes PZU SA.

Miniony rok był dla Grupy PZU pod wieloma względami rekordowy. Grupa zanotowała najwyższy od pięciu lat roczny skonsolidowany zysk netto na poziomie 5 368 mln zł, co w porównaniu z rokiem 2017 oznacza wzrost o 28,3 proc. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 3 213 mln zł, dając wobec zysku w 2017 r.  wzrost o 11 proc. 

Wysoki zysk jednostki dominującej przyniósł w efekcie istotną poprawę wskaźnika rentowności kapitałów własnych (ROE), który ustalił się na poziomie 22,1 proc. i przewyższył tym samym poziom zakładany w strategii nowePZU do 2020 r. Paweł Surówka podkreślił, że jest to jeden z najwyższych wyników w skali globalnej.

– Równocześnie dysponowaliśmy bardzo ostrożnie naszym kapitałem. Dziś nasz wskaźnik wypłacalności to 245 proc. i jest to jeden z najwyższych wyników wśród największych ubezpieczycieli w Europie. Przy takich wynikach możemy zaproponować wyższą dywidendę naszym inwestorom

– dodał prezes PZU S.A.

Grupa PZU w 2018 r. osiągnęła również rekordowy przypis składki brutto. Wartość sprzedanych ubezpieczeń wzrosła wobec wyników z 2017 r. o 623 mln zł i wyniosła 23,5 mld, co jest rekordem w historii Grupy PZU.

W minionym roku nastąpiła również poprawa rentowności w segmencie ubezpieczeń majątkowych (o 2,7 punktu procentowego) oraz życiowych (o 1,5 punktu procentowego), co – podobnie jak w przypadku ROE – jest wynikiem przekraczającym założenia zawarte w strategii do 2020 r. 

– Zeszły rok, jeśli chodzi o zarządzanie wpływami, był dość trudnym rokiem, ale PZU konsekwentnie realizowało swoją strategię. Wdrażaliśmy nowe produkty z ochroną kapitału, by odpowiedzieć naszym klientom na ich potrzeby, czyli pewność tego, że pieniądze, które wpłacają, są bezpieczne

– podkreślił Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU.

Grupa PZU odnotowała w 2018 r. wzrosty składki przypisanej brutto w segmencie majątkowych i osobowych ubezpieczeń korporacyjnych (13,1 proc. rok do roku) oraz masowych (3,3 proc.), a także ubezpieczeń na życie grupowych oraz indywidualnych kontynuowanych (0,5 proc.). Pewien spadek odnotowano w segmencie indywidualnych ubezpieczeń na życie.

– Rok 2018 zakończyliśmy w bardzo dobrym miejscu, rynek życiowy ma inną dynamikę niż majątkowy, to rynek trudny, w wielu elementach spadający, ale jako spółka poradziliśmy sobie bardzo dobrze

– ocenił Roman Pałac, prezes PZU Życie.

Wciąż aktywnie rozwija się biznes zdrowotny, stanowiący jeden z najszybciej rosnących segmentów Grupy PZU. W 2018 r. powstały trzy nowe centra medyczne i pod koniec roku własna sieć placówek medycznych liczyła już 60 podmiotów. PZU Zdrowie współpracuje także z ponad 2100 placówkami w całej Polsce.

– Ponad 2,3 mln klientów korzysta już z naszych usług zdrowotnych, to rok do roku wzrost o ponad 50 proc. Jesteśmy z tego bardzo dumni

– stwierdził Roman Pałac, dodając, że przełożyło się to na wzrost przychodów w 2018 r. do 575 mln zł.

W 2018 r. spadła w porównaniu z rokiem 2017 wartość odszkodowań i świadczeń (o 378 mln zł), czego powodem jest m.in. niższy poziom szkód powodowanych przez zjawiska atmosferyczne. 

Rozpoczęcie konsolidacji Pekao w czerwcu 2017 r. w dużej mierze wpłynęło na wzrost kosztów administracyjnych oraz wynik netto na działalności inwestycyjnej za rok 2018 (8 584 mln zł). 

– Wkraczamy w rok 2019 przekonani, że jako największa polska grupa finansowa pracujemy nad rozwiązaniami, które będą wiodące na całym świecie i myślimy coraz ufniej o naszej pozycji międzynarodowej w duchu przyświecającego nam motta  #PolandCanDoNation

– zaznaczył prezes PZU S.A., Paweł Surówka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Graś składał fałszywe zeznania przed komisją VAT? Będzie zawiadomienie do prokuratury

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wiele wskazuje na to, że Paweł Graś, rzecznik prasowy rządu Donalda Tuska, mijał się z prawdą, zeznając przed sejmową komisją śledczą. Wiceszef komisji ds. VAT Błażej Parda (Kukiz’15) zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury na byłego sekretarza stanu w KPRM ws. podejrzenia złożenia fałszywych zeznań przed komisją dotyczących zasiadania we władzach prywatnej spółki.

Błażej Parda o zamiarze złożenia zawiadomienia poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie.

21 marca przed komisją (śledczą ds. VAT) odpowiadał świadek - Paweł Graś. Okazało się, że prawdopodobnie na jedno pytanie udzielił fałszywej odpowiedzi, czyli skłamał. W związku z czym będę składał zawiadomienie do prokuratury

 - poinformował.

W przerwie między przesłuchaniami świadków będzie namawiał posłów z komisji, aby zawiadomienie było złożone w imieniu całej komisji. Jeśli nie uzyska takiego poparcia, zawiadomienie złoży sam jako członek komisji.

Zawiadomienie, o którym mówił Parda, adresowane jest na I zastępcę prokuratora generalnego, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego i dotyczy przesłuchania Grasia przed komisją ds. VAT.

W trakcie przesłuchania na moje pytanie: Czy zasiadał pan we władzach prywatnej spółki, pełniąc funkcję sekretarza stanu? Udzielił odpowiedzi "Nie", która była odpowiedzią nieprawdziwą, gdyż w okresie od 16 listopada 2007 roku do 11 stycznia 2008 roku piastował stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa. Natomiast, zgodnie z informacja z KRS w tym samym czasie zasiadał w organach spółki działającej pod firmą AGEMARK

 - napisał w zawiadomieniu Parda.

[polecam:https://niezalezna.pl/264046-gras-mowil-nie-oplaca-sie-produkcja-narkotykow-tylko-vat-jak-to-dzis-tlumaczy-niebywale]

W piśmie poseł podkreślił, że nieprawdziwość zeznania Grasia potwierdzają także zapisy w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a spółka wpisana jest do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia.

Wiceprzewodniczący komisji dodał, że przed rozpoczęciem przesłuchania - zgodnie z treścią ustawy o sejmowej komisji śledczej - nastąpiło odebranie przyrzeczenia od Pawła Grasia i został on uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Graś w okresie, którym zajmuje się komisja (2007-2015) był najpierw sekretarzem stanu w KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa (przełom 2007-08), z której to funkcji złożył po dwóch miesiącach dymisję. Następnie, w latach 2009-14 był ponownie sekretarzem stanu w KPRM i rzecznikiem rządu Donalda Tuska. Cały czas był posłem Platformy Obywatelskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl