Rekordowy rok dla Grupy PZU. Najwyższy zysk roczny od 5 lat

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rok 2018 to dla Grupy PZU czas rekordów i zrealizowanych celów. Ubezpieczyciel zanotował najwyższy od 5 lat roczny zysk netto na poziomie 5,4 mld zł oraz rekordowy w historii Grupy PZU przypis składki brutto – 23,5 mld złotych. 

Znacząco poprawił się też wskaźnik rentowności kapitałów własnych, który przewyższył poziom zakładany w strategii nowePZU do 2020 r.

– Przy takich wynikach możemy zaproponować naszym inwestorom wyższą dywidendę

– zapowiedział Paweł Surówka, prezes PZU SA.

– Jesteśmy niesłychanie dumni i uważamy, że jest się czym pochwalić

– powiedział podczas prezentacji rocznych wyników finansowych Grupy PZU za rok 2018 Paweł Surówka, prezes PZU SA.

Miniony rok był dla Grupy PZU pod wieloma względami rekordowy. Grupa zanotowała najwyższy od pięciu lat roczny skonsolidowany zysk netto na poziomie 5 368 mln zł, co w porównaniu z rokiem 2017 oznacza wzrost o 28,3 proc. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 3 213 mln zł, dając wobec zysku w 2017 r.  wzrost o 11 proc. 

Wysoki zysk jednostki dominującej przyniósł w efekcie istotną poprawę wskaźnika rentowności kapitałów własnych (ROE), który ustalił się na poziomie 22,1 proc. i przewyższył tym samym poziom zakładany w strategii nowePZU do 2020 r. Paweł Surówka podkreślił, że jest to jeden z najwyższych wyników w skali globalnej.

– Równocześnie dysponowaliśmy bardzo ostrożnie naszym kapitałem. Dziś nasz wskaźnik wypłacalności to 245 proc. i jest to jeden z najwyższych wyników wśród największych ubezpieczycieli w Europie. Przy takich wynikach możemy zaproponować wyższą dywidendę naszym inwestorom

– dodał prezes PZU S.A.

Grupa PZU w 2018 r. osiągnęła również rekordowy przypis składki brutto. Wartość sprzedanych ubezpieczeń wzrosła wobec wyników z 2017 r. o 623 mln zł i wyniosła 23,5 mld, co jest rekordem w historii Grupy PZU.

W minionym roku nastąpiła również poprawa rentowności w segmencie ubezpieczeń majątkowych (o 2,7 punktu procentowego) oraz życiowych (o 1,5 punktu procentowego), co – podobnie jak w przypadku ROE – jest wynikiem przekraczającym założenia zawarte w strategii do 2020 r. 

– Zeszły rok, jeśli chodzi o zarządzanie wpływami, był dość trudnym rokiem, ale PZU konsekwentnie realizowało swoją strategię. Wdrażaliśmy nowe produkty z ochroną kapitału, by odpowiedzieć naszym klientom na ich potrzeby, czyli pewność tego, że pieniądze, które wpłacają, są bezpieczne

– podkreślił Tomasz Kulik, CFO Grupy PZU.

Grupa PZU odnotowała w 2018 r. wzrosty składki przypisanej brutto w segmencie majątkowych i osobowych ubezpieczeń korporacyjnych (13,1 proc. rok do roku) oraz masowych (3,3 proc.), a także ubezpieczeń na życie grupowych oraz indywidualnych kontynuowanych (0,5 proc.). Pewien spadek odnotowano w segmencie indywidualnych ubezpieczeń na życie.

– Rok 2018 zakończyliśmy w bardzo dobrym miejscu, rynek życiowy ma inną dynamikę niż majątkowy, to rynek trudny, w wielu elementach spadający, ale jako spółka poradziliśmy sobie bardzo dobrze

– ocenił Roman Pałac, prezes PZU Życie.

Wciąż aktywnie rozwija się biznes zdrowotny, stanowiący jeden z najszybciej rosnących segmentów Grupy PZU. W 2018 r. powstały trzy nowe centra medyczne i pod koniec roku własna sieć placówek medycznych liczyła już 60 podmiotów. PZU Zdrowie współpracuje także z ponad 2100 placówkami w całej Polsce.

– Ponad 2,3 mln klientów korzysta już z naszych usług zdrowotnych, to rok do roku wzrost o ponad 50 proc. Jesteśmy z tego bardzo dumni

– stwierdził Roman Pałac, dodając, że przełożyło się to na wzrost przychodów w 2018 r. do 575 mln zł.

W 2018 r. spadła w porównaniu z rokiem 2017 wartość odszkodowań i świadczeń (o 378 mln zł), czego powodem jest m.in. niższy poziom szkód powodowanych przez zjawiska atmosferyczne. 

Rozpoczęcie konsolidacji Pekao w czerwcu 2017 r. w dużej mierze wpłynęło na wzrost kosztów administracyjnych oraz wynik netto na działalności inwestycyjnej za rok 2018 (8 584 mln zł). 

– Wkraczamy w rok 2019 przekonani, że jako największa polska grupa finansowa pracujemy nad rozwiązaniami, które będą wiodące na całym świecie i myślimy coraz ufniej o naszej pozycji międzynarodowej w duchu przyświecającego nam motta  #PolandCanDoNation

– zaznaczył prezes PZU S.A., Paweł Surówka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Parlamentarzyści mają opiekować się grobami posłów

/ Twitter/Marek Kuchciński

  

- Zaleciliśmy parlamentarzystom, by na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W sobotę i niedzielę odwiedził groby posłów II Rzeczpospolitej pochowanych na cmentarzach w Krośnie i Brzyskach (Podkarpackie).

Marszałek w sobotę złożył kwiaty na grobach posłów spoczywających w Krośnie: Jana Stapińskiego, Jędrzeja Krukierka, Wincentego Jabłońskiego i Józefa Jurczyka. Natomiast w niedzielę odwiedził mogiły Jakuba Madeja i Jana Madajczyka w miejscowości Brzyska w powiecie jasielskim.

Marszałkowi Sejmu towarzyszyli obecni posłowie: Piotr Babinetz i Bogdan Rzońca oraz lokalni samorządowcy. Po złożeniu kwiatów Kuchciński przypomniał o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego.

„Zaleciliśmy wszystkim parlamentarzystom, żeby na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego. Tutaj w Krośnie jesteśmy, by upamiętnić tę rocznicę i tych posłów, którzy zasiadali sto lat temu w Sejmie odradzającej się, wielkiej Rzeczypospolitej”

- podkreślił marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami. „Wincenty Jabłoński i Jan Stapiński to wyróżniający się posłowie” - dodał.

Jabłoński to zasłużony działacz społeczny i narodowiec, Stapiński to przedstawiciel i jeden z twórców Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniący przed I wojną światową funkcję prezesa stronnictwa.

„Wybitni posłowie. Uważamy, że pamięć o dawnych parlamentarzystach to właściwa droga. Powinniśmy działać, myśląc o naszych poprzednikach, którzy zasłużyli się dla dobra Rzeczpospolitej. Należy im się cześć również w czasach współczesnych”

– podkreślił Kuchciński.

Poseł Wincenty Jabłoński był doktorem praw i absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, a także przedsiębiorcą, działaczem społecznym. Przez wiele lat był sędzią, współtworzył też sanockie koło Towarzystwa Szkoły Ludowej. Zanim został wybrany do Sejmu Ustawodawczego był posłem do austriackiej Rady Państwa i Sejmu Krajowego Galicji. Należał do Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. W Sejmie 1919-1922 członek Klubu Pracy Konstytucyjnej.

Jan Stapiński w czasach II RP był posłem Sejmu Ustawodawczego i Sejmu II kadencji z okręgów obejmujących Jasło, Krosno i Sanok. Znany jako jeden z twórców i liderów ruchu chłopskiego w Galicji. Odmówił zaangażowania się w budowę prokomunistycznego Stronnictwa Ludowego.

Józef Jurczyk zasiadał w Sejmie III kadencji w latach 1930-1935. Był wieloletnim działaczem samorządowym w powiecie krośnieńskim. Od 1930 r. poseł BBWR. W czasie okupacji działał w ZWZ. Aresztowany przez gestapo, zmarł po torturach.

Jędrzej Krukierek to związany z Krosnem przemysłowiec, burmistrz oraz działacz społeczny i niepodległościowy. Zrewitalizował i rozwinął uzdrowisko Żegiestów. Poseł BBWR na Sejm II kadencji (1928-1930).

Jakub Madej został wybrany do Sejm Ustawodawczego i II kadencji 1928-30. Znany był jako działacz lewicowego skrzydła ruchu ludowego. Jego politycznym patronem i mentorem był Jan Stapiński.

Jan Madejczyk to wieloletni działacz samorządowy i społeczny, zaangażowany w odbudowę niepodległej Polski. Należał do liderów ruchu ludowego. Funkcję posła pełnił w latach 1922-35.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl