Waszczykowski podsumował wystąpienie szefa MSZ: Mówił, jak powinna rozwijać się UE

Jacek Czaputowicz - minister spraw zagranicznych / twitter.com/kancelariasejmu

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- W tym roku najważniejszą kwestią będzie ułożenie na nowo z UE, bo naszym zdaniem po wyborach będzie to nowa UE i dojdzie do pewnej korekty. Za tym pójdzie nowa Komisja Europejska, która będzie jesienią tworzona i będziemy mieć tam komisarza, który w końcu będzie współpracował z polskim rządem - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl Witold Waszczykowski.

Podsumowując wystąpienie Jacka Czaputowicza w Sejmie Witold Waszczykowski w rozmowie z Niezalezna.pl podkreślił, że "cieszy się, że minister Czaputowicz zapowiedział, iż będzie kontynuował politykę zagraniczną, która realizowana jest od trzech lat i wspomniał mnie z imienia i nazwiska".

Postawił na znane kwestie, które są przez nas definiowane. W tym roku najważniejszą kwestią będzie ułożenie na nowo z UE, bo naszym zdaniem po wyborach będzie to nowa UE i dojdzie do pewnej korekty. Za tym pójdzie nowa Komisja Europejska, która będzie jesienią tworzona i będziemy mieć tak komisarza, który w końcu będzie współpracował z polskim rządem. Minister Czaputowicz zwrócił też uwagę w jakim kierunku powinna rozwijać się UE - że powinna ona dbać o te wolności, które są zagwarantowane przez traktaty, że nie powinno się wprowadzać tak radykalnych zmian, jak uzależnienie funduszy strukturalnych od praworządności, a to wymagałoby zmian traktatów.
Minister skrytykował też pewne tendencje w UE

- zauważył były szef MSZ.

Polityk PiS podkreślił, że "równolegle z kwestią europejską jest kwestia bezpieczeństwa - Polska nie może sobie pozwolić na zapomnienie o tym, bo bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze, a zwłaszcza jeśli polska sąsiaduje z tak potężnym konfliktem jak rosyjsko-ukraiński".

Trzecią kwestią jest integracja w naszym regionie - jest tu wiele inicjatyw od V4 aż po Trójmorze i należy to kontynuować. Będziemy zajmować się też polityką wschodnią wobec Ukrainy, Białorusi oraz Rosji i jednym z głównych narzędzi jest tu partnerstwo wschodnie. Minister w kontekście bezpieczeństwa wspomniał o USA i podkreślił, że oczekujemy wzmocnienia wojsk NATO i USA w Polsce

- dodał.

Rozmówca Niezalezna.pl wskazał, że "cieszy również to, że zapowiedział, że będzie kontynuował rozbudowę naszych placówek dyplomatycznych na świecie".

Przypomnę, że nasi poprzednicy zamknęli ok. 30 placówek. Mnie udało się ich otworzyć 7-8, ale miałem na to tylko dwa lata. Zmienia się też nasza dyplomacja, bo w końcu przyjęto ustawę o pozbyciu się z MSZ współpracowników SB. Ta ustawa długo nie mogła być uchwalona przez Sejm, ale w końcu została

- zakończył Witold Waszczykowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wylała Missouri. Są ofiary powodzi

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/AgTechLaura

  

Co najmniej trzy osoby zginęły a jedną uznaje się za zaginioną w wyniku powodzi, która nawiedziła dwa amerykańskie stany - Nebraska i Missouri w środkowo-wschodniej części USA. Wylała Missouri, najdłuższa rzeka w Stanach Zjednoczonych.

Stan alarmowy ogłosiły 64 hrabstwa. "To najbardziej dotkliwa powódź w historii naszego stanu" - powiedział gubernator Nebraski Pete Ricketts. Dodał, że służby ratowniczo-poszukiwawcze udzieliły pomocy 290 osobom. Zalanych zostało 30 domów, a 30 innych konstrukcji budowlanych jest uszkodzonych.

W chwili obecnej straty wycenione są na 400 mln dolarów, ale z pewnością będą dużo większe, bowiem nie oszacowano jeszcze wpływu powodzi na wiosenne zbiory upraw. Stanowy departament transportu przewiduje, że naprawy wymaga kilkaset kilometrów dróg i autostrad.

Od świata odcięte zostało wiele małych wiosek i miejscowości, w niektórych miejscach brakuje wody pitnej.

Wody powodziowe odcięły drogi prowadzące do elektrowni atomowej Cooper w pobliżu Brownville w stanie Nebraska. Miejscowe władze uspokajają, że elektrownia działa bez zakłóceń, ale dostawy do niej odbywają się wyłącznie drogą powietrzną. Woda zalała także część terenów należących do bazy lotniczej Offutt.

Prognozy nie są optymistyczne, bowiem nagłe ocieplenie w tym regionie powoduje szybkie topnienie śniegu, co stwarza ryzyko kolejnych powodzi.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że na miejsce klęski żywiołowej uda się wiceprezydent USA Mike Pence.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl