Waszczykowski podsumował wystąpienie szefa MSZ: Mówił, jak powinna rozwijać się UE

Jacek Czaputowicz - minister spraw zagranicznych / twitter.com/kancelariasejmu

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- W tym roku najważniejszą kwestią będzie ułożenie na nowo z UE, bo naszym zdaniem po wyborach będzie to nowa UE i dojdzie do pewnej korekty. Za tym pójdzie nowa Komisja Europejska, która będzie jesienią tworzona i będziemy mieć tam komisarza, który w końcu będzie współpracował z polskim rządem - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl Witold Waszczykowski.

Podsumowując wystąpienie Jacka Czaputowicza w Sejmie Witold Waszczykowski w rozmowie z Niezalezna.pl podkreślił, że "cieszy się, że minister Czaputowicz zapowiedział, iż będzie kontynuował politykę zagraniczną, która realizowana jest od trzech lat i wspomniał mnie z imienia i nazwiska".

Postawił na znane kwestie, które są przez nas definiowane. W tym roku najważniejszą kwestią będzie ułożenie na nowo z UE, bo naszym zdaniem po wyborach będzie to nowa UE i dojdzie do pewnej korekty. Za tym pójdzie nowa Komisja Europejska, która będzie jesienią tworzona i będziemy mieć tak komisarza, który w końcu będzie współpracował z polskim rządem. Minister Czaputowicz zwrócił też uwagę w jakim kierunku powinna rozwijać się UE - że powinna ona dbać o te wolności, które są zagwarantowane przez traktaty, że nie powinno się wprowadzać tak radykalnych zmian, jak uzależnienie funduszy strukturalnych od praworządności, a to wymagałoby zmian traktatów.
Minister skrytykował też pewne tendencje w UE

- zauważył były szef MSZ.

Polityk PiS podkreślił, że "równolegle z kwestią europejską jest kwestia bezpieczeństwa - Polska nie może sobie pozwolić na zapomnienie o tym, bo bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze, a zwłaszcza jeśli polska sąsiaduje z tak potężnym konfliktem jak rosyjsko-ukraiński".

Trzecią kwestią jest integracja w naszym regionie - jest tu wiele inicjatyw od V4 aż po Trójmorze i należy to kontynuować. Będziemy zajmować się też polityką wschodnią wobec Ukrainy, Białorusi oraz Rosji i jednym z głównych narzędzi jest tu partnerstwo wschodnie. Minister w kontekście bezpieczeństwa wspomniał o USA i podkreślił, że oczekujemy wzmocnienia wojsk NATO i USA w Polsce

- dodał.

Rozmówca Niezalezna.pl wskazał, że "cieszy również to, że zapowiedział, że będzie kontynuował rozbudowę naszych placówek dyplomatycznych na świecie".

Przypomnę, że nasi poprzednicy zamknęli ok. 30 placówek. Mnie udało się ich otworzyć 7-8, ale miałem na to tylko dwa lata. Zmienia się też nasza dyplomacja, bo w końcu przyjęto ustawę o pozbyciu się z MSZ współpracowników SB. Ta ustawa długo nie mogła być uchwalona przez Sejm, ale w końcu została

- zakończył Witold Waszczykowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odnaleziono ciała Polaków

zdjęcie ilustracyjne / Photo-View

  

Na Svalbardzie odnaleziono w niedzielę ciała dwojga zaginionych pracowników Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund - poinformował w komunikacie urząd gubernatora tego norweskiego archipelagu.

Kobieta i mężczyzna z polskiej placówki badawczej udali się w piątek na wycieczkę. Gdy nie powrócili w ustalonym terminie - w niedzielę rano - do bazy, załoga stacji wyruszyła, by ich szukać.

"Dwie ofiary śmiertelne znaleziono kilka godzin później w trudno dostępnym obszarze lawinowym pod górą Kamkrona, na wschód od stacji. Spadli kilkaset metrów w dół ze stromej góry"

- napisała w komunikacie gubernator Kjerstin Askholt.

Na miejsce zdarzenia wysłany został helikopter wraz z lekarzem oraz policją.

Jak poinformował urząd gubernatora, w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund przebywa zwykle 14 osób.

Według gazety "VG" obie ofiary śmiertelne były obywatelami polskimi. W tym sezonie zimowym już 11 osób straciło życie w Norwegii w wyniku lawin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl