„Bury” nie był bandytą

  

Romuald Rajs „Bury” był polskim bohaterem. Zamordowany przez komunistów żołnierz drugiej konspiracji był w czasach PRL owiany czarną legendą mordercy białoruskiej ludności cywilnej – w związku z działalnością jego oddziału życie straciło 79 cywili. Przez lata działania „Burego” przedstawiano jako konflikt religijno-etniczny między Polakami a Białorusinami – mimo że sąd wojskowy w latach 90. uznał, że Romuald Rajs „walczył o niepodległy byt państwa polskiego”, a wydając rozkazy dotyczące pacyfikacji białoruskich wsi, działał w stanie wyższej konieczności.

Ostatnia publikacja dr. Kazimierza Krajewskiego z IPN i mec. Grzegorza Wąsowskiego oraz książka Michała Ostapiuka z olsztyńskiego oddziału IPN podważyły lansowaną przez lata tezę o rzekomym ludobójstwie na tle narodowościowym. Także wyniki badań dr. Mariusza Bechty i dr. Wojciecha Muszyńskiego nie pozwalają im nazywać działań ludzi Rajsa ludobójstwem. Wyniki badań historyków wywołały gwałtowny sprzeciw białoruskich i rosyjskich mediów, w sprawę włączyli się także politycy. To pokazuje, że przywracanie pamięci o ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę, nadal boli tych, których przodkowie zniewalali nasz kraj i sprowadzili czerwoną zarazę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl