Były radny PO skazany za atak pizzą podczas manifestacji KOD. Sąd zaostrzył karę

Sąd Okręgowy w Szczecinie podniósł karę grzywny z 1000 zł do 2000 zł dla byłego radnego z Gryfina (woj. zachodniopomorskie) Marka Brzezińskiego. W 2017 r. Brzeziński, uczestnicząc w manifestacji KOD przed Sądem Rejonowym w Gryfinie, rozmazał pizzę na twarzy przechodnia Michała Słyża. Wyrok skazujący Brzezińskiego zapadł w ub.r., ale obie strony złożyły apelacje.

moment ataku przez radnego Marka Brzezińskiego
print. screen. YouTube / ono24.info

Do zdarzenia doszło w lipcu ub.r. Przed Sądem Rejonowym w Gryfinie demonstrowała grupa zwolenników KOD i Platformy Obywatelskiej w sprawie wolnych sądów. Podczas manifestacji były czytane fragmenty konstytucji o poszanowaniu praw człowieka i jego godności.

Mieszkaniec Gryfina Michał Słyż kupił pizzę i szedł chodnikiem, na którym stała grupka protestujących. Zapytał jednego z policjantów, czy może przejść. Gdy się upewnił, ruszył chodnikiem zajętym przez protestujących. Wtedy został zaczepiony przez Marka Brzezińskiego, radnego powiatu gryfickiego, który dostał się do lokalnego samorządu, startując z list Platformy Obywatelskiej. Napastnik otworzył karton z pizzą, który trzymał w rękach Michał Słyż, i rozsmarował mu ją na twarzy. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery sądowe.


Sprawa trafiła do sądu. Akt oskarżenia przeciwko radnemu Brzezińskiemu wniosła prokuratura. Podczas procesu radny tłumaczył, że został sprowokowany przez przechodnia agresywnym zachowaniem. Według radnego na prowokację ma wskazywać to, jak poszkodowany trzymał pudełko od pizzy.

Obie strony odwołały się od tego orzeczenia. Pełnomocnik pokrzywdzonego mec. Igor Frudrykiewicz mówił wczoraj w sądzie, że kara była zbyt łagodna. Radny jest osobą zamożną – prowadzi pracownię architektoniczną i wykazuje się dużymi zarobkami. Pełnomocnik wskazuje także na to, że sędzia Izabela Kołodzińska-Jordan wyszła poza swoją rolę, dokonując oceny idei prezentowanych podczas manifestacji. W uzasadnieniu czytamy: „Działanie oskarżonego nie miało na celu obrony słusznych idei prezentowanych podczas manifestacji, ale jedynie dokuczenie pokrzywdzonemu”.

Wczoraj sąd okręgowy zaostrzył karę z 1000 zł do 2000 zł grzywny dla napastnika. Pełnomocnik pokrzywdzonego domagał się 4000 zł, zaś obrońca oskarżonego – uniewinnienia. Wyrok jest prawomocny.
 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#KOD #sąd #Marek Brzeziński #pizza

Tomasz Duklanowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo