Dar Fundacji Sobańskich i Radziwiłłów

Rzeźba Piłsudskiego przekazana Muzeum w Sulejówku / Muzeum w Sulejówku

  

Brązowy odlew rzeźby Mariana Konarskiego przedstawiającej marszałka na koniu został przekazany do zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wykonano go z oryginalnego modelu gipsowego przygotowanego na konkurs na pomnik marszałka ogłoszony w 1936 r. Rzeźbę ofiarowały fundacje – im. Feliksa hr. Sobańskiego i Trzy Trąby.

Celem naszej fundacji jest promowanie tożsamości narodowej. I uznaliśmy razem z fundacją Trzy Trąby Macieja Radziwiłła, że ta rzeźba na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świetnym darem od naszych dwóch fundacji, które właśnie mają za cel promowanie postaw patriotycznych. Model gipsowy rzeźby przechowali spadkobiercy Mariana Konarskiego, którzy zdecydowali się na wykonanie kilku odlewów w brązie. I kiedy dowiedziałem się, że taka rzeźba, z taką historią i takiego autora jest do kupienia pomyślałem od razu o Muzeum Józefa Piłsudskiego. Nabyliśmy ją więc jako dwie fundacje od razu w myślą o przekazaniu do zbiorów muzeum.

– zaznaczył prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego Michał Sobański.

Prezydent rady fundacji Trzy Trąby Maciej Radziwiłł podkreślił, że jego fundacja wspiera różne przedsięwzięcia kulturalne i dodał:

A Muzeum Józefa Piłsudskiego jest chyba dla każdego Polaka ważnym projektem. Myślę, że to jedna z ciekawszych rzeźb marszałka i powinna się znaleźć w jego muzeum. Kilku przedstawicieli rodziny Radziwiłłów było bliskimi współpracownikami marszałka m.in. jego adiutant Stanisław Wilhelm Radziwiłł, który poległ w czasie wyprawy kijowskiej. Drugą osobą był Janusz Radziwiłł, sekretarz Rady Regencyjnej, który m.in. przysłużył się także do uwolnienia Piłsudskiego z Magdeburga, potem był jego bliskim współpracownikiem po zamachu majowym.

Rzeźba jest wykonanym w brązie odlewem z gipsowego modelu przygotowanego na konkurs na pomnik Piłsudskiego, który miał stanąć przed wojną w krakowskich Oleandrach, ostatecznie jednak nie powstał. Model się zachował i otrzymujemy trzeci z ośmiu wykonanych z niego odlewów brązowych. To wyjątkowej urody, dynamiczna, pozbawiona patosu rzeźba; jesteśmy szczęśliwi, że trafia do naszych zbiorów. Obecnie w kolekcji mamy ponad 22 tys. obiektów muzealnych i warto podkreślić, że jedną trzecią z tego stanowią dary, często pamiątki rodzinne osób związanych z marszałkiem. Z perspektywy muzeum dary i pomoc dla instytucji kultury w postaci filantropii jest czymś bezcennym.

 

– mówił podczas uroczystości przekazania rzeźby dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł.

Jak przypomniała Katarzyna Jaruzelska-Kastory z Muzeum Józefa Piłsudskiego, Marian Konarski był jednym z członków „przedwojennego stowarzyszenia artystów Rogate Serce, zorganizowanego przez Stanisława Szukalskiego”. Rzeźba ukazuje marszałka jako jeźdźca, nie ma wymiaru pompatycznego czy heroicznego. Dyrektor Muzeum dodał, że rzeźba będzie pokazywana w powstającej siedzibie placówki.

Marian Konarski (1909-1998) był malarzem, rzeźbiarzem i teoretykiem sztuki, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez większość życia związany z Krakowem i Małopolską. Prowadził pracownię malarsko-lakierniczą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Polskiego w Chicago oraz kolekcjach prywatnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

„Pięć lata godnego pełnienia urzędu”. Schreiber: Zrobimy wszystko, by przekonać do kandydatury Dudy

Andrzej Duda / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Będziemy robić wszystko, by przekonać mieszkańców do ponownego wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział dziś w Bydgoszczy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Jak dodał, za kandydaturą prezydenta przemawia pięć lata godnego pełnienia urzędu i jego aktywność.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów wraz z radnymi i innymi działaczami PiS zbierał podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy na targowisku na bydgoskim osiedlu Kapuściska.

"Jesteśmy nie tylko w Warszawie, gdzie oczywiście koncentruje się największe zainteresowanie opinii publicznej. Pan prezydent ruszył w trasę po Polsce. My zbieramy podpisy, staramy się pomagać. To jest ten pierwszy etap kampanii, oprócz rozmów z ludźmi, to zebranie wymaganych 100 tys. podpisów pod kandydaturą. Siłą rzeczy naszym celem jest zebranie dużo większej liczby podpisów. Myślę, że tak cel minimum to jest milion podpisów, które chcemy zebrać pod kandydaturą pana prezydenta i pod jego wizją Polski, wizją prezydentury. Będziemy robić wszystko, by przekonywać mieszkańców Bydgoszczy, naszego województwa do poparcia pana prezydenta Andrzeja Dudy w tych wyborach"

- mówił Schreiber.

[polecam:https://niezalezna.pl/311915-dudabus-ruszyl-w-kampanijna-trase-nie-zabraklo-wzruszajacych-spotkan]

Jak ocenił, za kandydaturą Dudy przemawia godne sprawowanie urzędu, wiele jego inicjatyw i duża aktywność.

"To jest pięć lat bardzo ważnych inicjatyw pana prezydenta na polu społecznym. To on był współinicjatorem wielu projektów, począwszy od programu Rodzina 500 plus, a skończywszy na trzynastej emeryturze. To także zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, gdzie prezydent był niesłychanie aktywny. Projekt Trójmorza, który na początku tak był wyśmiewany przez część opinii publicznej w Polsce, dziś jest bardzo poważną inicjatywą. Polska zyskała na znaczeniu. Staliśmy się strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Wzmocniliśmy swoją pozycję w NATO. Jesteśmy aktywnym, podmiotowym graczem na arenie Unii Europejskiej" - wskazał minister.

Schreiber zwrócił uwagę, że w okresie kadencji prezydenta Dudy wzrosło poczucie bezpieczeństwa Polaków.

"To wszystko jest ważne, a prezydent pełniąc godnie urząd, myślę, że też nie przysparza powodów do wstydu, jakie mogliśmy mieć za jego poprzedników"

- dodał.

Minister pytany o incydent podczas czwartkowej wizyty Andrzeja Dudy w Łowiczu, podkreślił, że niezależnie kto był prezydentem, zawsze mówił jasno, że należy się szacunek głowie państwa. Zaznaczył, że swój ewentualny sprzeciw można wyrazić w formie cywilizowanej dyskusji.

[polecam:https://niezalezna.pl/311888-kim-sa-manifestanci-z-lowicza-wiceminister-wskazuje-na-znane-postacie-cel-jest-jeden]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts