Katar kupuje tureckie czołgi

/ flickr.com.

  

W tym tygodniu podpisano kontrakt pomiędzy Katarem a Turcją na dostawę 100 czołgów podstawowych Atlay do wojsk lądowych Kataru. Nie podano natomiast wartości całej umowy oraz czasu jej realizacji.

Katar otrzyma pierwszą partię 40 czołgów do 2021 r. Nie wiadomo jednak, kiedy kolejne partie trafią do wojsk lądowych tamtejszej armii.

Czołgi Altay ważące ok. 65 ton dysponować będą silnikami o mocy 1500 i 1800 koni mechanicznych, dzięki którym osiągną prędkość 70 km/h. Zasięg pojazdu wynosić ma 500 km. Uzbrojenie czołgu stanowić ma armata  kal. 120 mm, karabin maszynowy kal. 7.62 mm oraz zdalnie sterowane działko kal 12.7 mm. Altay dysponować ma ponadto systemem kierowania ogniem Volkan-III/TAKS. Bezpieczeństwo załodze ma zapewnić system ochrony aktywnej oraz pancerz dodatkowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Lubelski: wzrasta poziom wody w Wiśle

/ Dandys at Polish Wikipedia [Public domain]

  

Poziom wody w Wiśle w Lubelskiem przekroczył w niedzielę stany alarmowe w Annopolu i Puławach. W nadwiślańskich powiatach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Sytuacja jest monitorowana, obecnie nie ma zagrożeń – informują strażacy.

Przez Lubelszczyznę przepływa fala wezbraniowa na Wiśle spowodowana silnymi opadami na południu Polski. W niedzielę Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy o jeden metr, a w niżej położnych Puławach o 15 cm. Natomiast w Dęblinie przekroczony został stan ostrzegawczy o 53 cm.

"Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Nie ma w tej chwili zagrożeń, nie musimy podejmować interwencji" - powiedział oficer dyżurny ze stanowiska koordynacji w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

W nadwiślańskich powiatach województwa lubelskiego – opolskim, kraśnickim, puławskim - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, które ogłosił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. "Zobowiązuję wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów ww. terenów oraz wszystkie służby do zabezpieczenia przeciwpowodziowego, do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia i zagrożenia środowiska" – głosi zarządzenie wojewody.

Na terenie miasta Puławy obowiązuje natomiast alarm przeciwpowodziowy ogłoszony przez prezydenta Puław Pawła Maja. W specjalnym komunikacie - zamieszczonym m.in. na stronie internetowej urzędu – prezydent prosi mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i całkowite ograniczenie przebywania na terenach zagrożonych powodzią.

"W obliczu dużego niebezpieczeństwa proszę o bezwzględne opuszczenie wału i urządzeń wodnych oraz nie korzystanie ze ścieżki rowerowej wzdłuż wału, która w chwili zagrożenia powodziowego stanowi drogę technologiczną dla służb ratowniczych"

– apeluje Maj.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas wizytowania w sobotę wałów w gminie Annopol i spotkania z samorządowcami oraz służbami ratowniczymi mówił, że prognozowane wysokie poziomy wody na Wiśle nie zagrażają wałom przeciwpowodziowym. "Sytuacja jest poważna, ale bardzo stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców ani ich mieniu" – podkreślał Czarnek.

"Spodziewana maksymalna wysokość wody 1,3 m powyżej stanu alarmowego. Wały patrolowane na bieżąco" – napisał Czarnek na Twitterze.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom Wisły w Annopolu w poniedziałek ma się już obniżyć i przekraczać stan alarmowy o 15 cm. Wzrośnie natomiast w Puławach o ok. 85 cm powyżej stanu alarmowego i w Dęblinie – o ok. pół metra powyżej stanu alarmowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl