Wiosenne koncerty gitarowe w Szczecinie

/ Pixabay

  

Koncert hiszpańsko-greckiego duetu gitarowego Duo Melis otworzy 30 marca cykl Wiosennych Koncertów Gitarowych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas 22. edycji wydarzenia wystąpi też m.in. nagrodzony "złotą gitarą" Marcin Dylla.

"Jestem przekonany, że będzie to fantastyczne artystyczne wydarzenie. Udało nam się zaprosić takich wykonawców, że nie mam wątpliwości, iż każdy z koncertów spowoduje, że wyjdziemy albo wzruszeni, albo rozdyskutowani"

- powiedział dziennikarzom kierownik artystyczny 22. Wiosennych Koncertów Gitarowych Piotr Pałac. Dodał, że wykonawcy pierwszego z koncertów, tworzący gitarowy duet Susana Prieto i Alexis Muzurakis sami wybrali szczeciński zamek jako miejsce specjalnej światowej trasy, organizowanej na 20-lecie zespołu.

"Jest coś specjalnego w relacji tych dwojga artystów, co powoduje, że wychodzi się (z ich koncertów) uwznioślonym. (...) Oboje są znakomitymi artystami, instrumentalistami, bardzo wrażliwymi muzykami. Są też małżeństwem i myślę, że ten element relacji emocjonalnej decyduje o tym, że coś szczególnego pojawia się w ich interpretacjach"

- powiedział Piotr Pałac.

Na koncercie usłyszeć będzie można utwory m.in. Joaquina Rodrigo, Isaaca Albeniza czy Enrique Granadosa.

Dzień później, 31 marca, wystąpi kolejny duet - ACh duo, który tworzą harfistka Noemi Hańczyk i gitarzysta Aleksander Pankowski vel Jankowski. Jak zapewnili organizatorzy, na polskiej scenie muzycznej "nie ma drugiego duetu harfowo-gitarowego profesjonalnie dzielącego się swoją muzyką z publicznością", a zestawienie tych instrumentów jest "nader rzadkie". W programie koncertu znalazły się utwory m.in. Aleksandra Tansmana, Claude'a Debussy'ego i Marcela Tourniera.

Podczas drugiego weekendu koncertów, 6 i 7 kwietnia, wystąpi natomiast duet Pałac/Cardozo - pochodząca ze Szczecina Julia Pałac i Argentyńczyk Fabian Cardozo. Wykonają m.in. etiudy Heitora Villi-Lobosa i tanga Astora Piazzolli.

22. edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych zamknie występ Marcina Dylli, uznawanego - jak powiedzieli organizatorzy - za jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Dylla jest laureatem wielu nagród; otrzymał m.in. nagrodę krytyków muzycznych dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty - "złotą gitarę" - podczas Międzynarodowego Konwentu Gitarowego w Alessandrii w 2002 r.

"To muzyk, po którego koncertach nie wychodzi się obojętnym, na dodatek jest to muzyk bezkompromisowy. (...) Wybiera utwory, które uznaje za ważne, głębokie, często skomplikowane. Nie byłem na (jego) recitalu, na którym nie spotkałbym się z opinią, że to było coś niesamowitego"

- powiedział Piotr Pałac.

Dylla wykona m.in. utwory Carlosa Guastavina i Benjamina Brittena.

Wiosenne Koncerty Gitarowe to cykl promujący muzykę gitarową, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 r. Koncerty mają pozwolić zapoznać się z możliwościami gitary klasycznej, jazzowej i akustycznej.

Wszystkie koncerty w cyklu odbędą się w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Początek powodzi?! Woda przerwała groble koło Mielca, a w Kolbuszowej zagraża szkole!

/ distel2610

  

Na Podkarpaciu w Izbiskach koło Mielca napór wody przerwał groble na stawie. Na miejsce zdarzenia jedzie 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Skierowano tam także śmigłowiec Straży Granicznej. Jak informuje Polsat News - trwa też obrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) przed zalaniem przez wezbraną rzekę Nil. Nauczyciele i uczniowie pomagają uratować budynki. W ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu zanotowano ok. 660 interwencji spowodowanych intensywnymi opadami deszczu.

"Woda wyrwała dziurę w grobli, która w tej chwili spływa na okoliczne pola uprawne. Na razie nie ma informacji, czy są zagrożone okoliczne domostwa"

– powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

Na miejsce zdarzenia skierowano 20 zastępów strażaków, ok. 100 osób. "Będzie również zadysponowany śmigłowiec Straży Granicznej, który będzie układał w wyrwie grobli ładunki uszczelniające" – poinformował rzecznik.

Na Podkarpaciu w środę alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w pow. dębickim, gminie Kolbuszowa w pow. kolbuszowskim oraz gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim.

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy powiatu jasielskiego, gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mieleckim, gmin Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim oraz gmin Ropczyce i Iwierzyce w pow. ropczycko-sędziszowskim.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po intensywnych opadach deszczu będzie chciał się naocznie przekonać, jak działają służby na terenach zagrożonych, w szczególności w województwie małopolskim.

"Będę chciał się przekonać naocznie, sam jak działają te służby u państwa, w szczególności w województwie małopolskim, dlatego w krótkim czasie udam się do pana panie wojewodo i będę chciał zobaczyć, jak działa koordynacja pomiędzy poszczególnymi służbami w tych najbardziej poszkodowanych miejscach"

- powiedział po wideokonferencji z wojewodami dot. w MSWiA. Dodał, że chodzi głównie o Małopolskę.

Szef rządu podkreślił również, że wszystkie wypłaty wstępnych środków związanych z klęskami żywiołowymi musza trafić jak najszybciej do gmin żeby zostały jak najszybciej rozdystrybuowane do poszkodowanych.

"Trzeba jak najszybciej pomóc ludziom w usuwaniu szkód"

- zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl