Wiosenne koncerty gitarowe w Szczecinie

/ Pixabay

  

Koncert hiszpańsko-greckiego duetu gitarowego Duo Melis otworzy 30 marca cykl Wiosennych Koncertów Gitarowych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas 22. edycji wydarzenia wystąpi też m.in. nagrodzony "złotą gitarą" Marcin Dylla.

"Jestem przekonany, że będzie to fantastyczne artystyczne wydarzenie. Udało nam się zaprosić takich wykonawców, że nie mam wątpliwości, iż każdy z koncertów spowoduje, że wyjdziemy albo wzruszeni, albo rozdyskutowani"

- powiedział dziennikarzom kierownik artystyczny 22. Wiosennych Koncertów Gitarowych Piotr Pałac. Dodał, że wykonawcy pierwszego z koncertów, tworzący gitarowy duet Susana Prieto i Alexis Muzurakis sami wybrali szczeciński zamek jako miejsce specjalnej światowej trasy, organizowanej na 20-lecie zespołu.

"Jest coś specjalnego w relacji tych dwojga artystów, co powoduje, że wychodzi się (z ich koncertów) uwznioślonym. (...) Oboje są znakomitymi artystami, instrumentalistami, bardzo wrażliwymi muzykami. Są też małżeństwem i myślę, że ten element relacji emocjonalnej decyduje o tym, że coś szczególnego pojawia się w ich interpretacjach"

- powiedział Piotr Pałac.

Na koncercie usłyszeć będzie można utwory m.in. Joaquina Rodrigo, Isaaca Albeniza czy Enrique Granadosa.

Dzień później, 31 marca, wystąpi kolejny duet - ACh duo, który tworzą harfistka Noemi Hańczyk i gitarzysta Aleksander Pankowski vel Jankowski. Jak zapewnili organizatorzy, na polskiej scenie muzycznej "nie ma drugiego duetu harfowo-gitarowego profesjonalnie dzielącego się swoją muzyką z publicznością", a zestawienie tych instrumentów jest "nader rzadkie". W programie koncertu znalazły się utwory m.in. Aleksandra Tansmana, Claude'a Debussy'ego i Marcela Tourniera.

Podczas drugiego weekendu koncertów, 6 i 7 kwietnia, wystąpi natomiast duet Pałac/Cardozo - pochodząca ze Szczecina Julia Pałac i Argentyńczyk Fabian Cardozo. Wykonają m.in. etiudy Heitora Villi-Lobosa i tanga Astora Piazzolli.

22. edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych zamknie występ Marcina Dylli, uznawanego - jak powiedzieli organizatorzy - za jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Dylla jest laureatem wielu nagród; otrzymał m.in. nagrodę krytyków muzycznych dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty - "złotą gitarę" - podczas Międzynarodowego Konwentu Gitarowego w Alessandrii w 2002 r.

"To muzyk, po którego koncertach nie wychodzi się obojętnym, na dodatek jest to muzyk bezkompromisowy. (...) Wybiera utwory, które uznaje za ważne, głębokie, często skomplikowane. Nie byłem na (jego) recitalu, na którym nie spotkałbym się z opinią, że to było coś niesamowitego"

- powiedział Piotr Pałac.

Dylla wykona m.in. utwory Carlosa Guastavina i Benjamina Brittena.

Wiosenne Koncerty Gitarowe to cykl promujący muzykę gitarową, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 r. Koncerty mają pozwolić zapoznać się z możliwościami gitary klasycznej, jazzowej i akustycznej.

Wszystkie koncerty w cyklu odbędą się w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Hübner się odobraziła?? Europosłanka Platformy przełknęła jednak czwarte miejsce na liście

Danuta Huebner / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Nie mogłam przyjąć oferty, którą złożył mi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna; to było czwarte miejsce na liście warszawskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego – mówiła Danuta Hübner pytana, czy wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Coś się jednak zmieniło, bowiem była komisarz UE znalazła się na liście KE do europerlamentu. Na czwartym miejscu listy warszawskiej…

Dziś w Warszawie przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, która ma zatwierdzić swych kandydatów na listach Koalicji Europejskiej do PE oraz zainauguruje kampanię do europarlamentu. Lider partii Grzegorz Schetyna ma nakreślić główne kierunki programowe tej kampanii.

[polecam:https://niezalezna.pl/264341-listy-po-do-europarlamentu-gotowe-ale-nie-obylo-sie-bez-afery-danuta-hbner-strzelila-focha]

W piątek wieczorem propozycje rozmieszczenia swych kandydatów na listach wyborczych omówił zarząd PO.
Władze Platformy rozstrzygnęły kilka spornych kwestii, które pojawiły się w trakcie ich układania. Była komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Hübner wystartuje ostatecznie, mimo wcześniejszych wątpliwości, z miejsca czwartego listy w Warszawie. Były szef MSZ, europoseł PO Dariusz Rosati ma być "dwójką" listy w okręgu mazowieckim.

[polecam:https://niezalezna.pl/263254-kolejna-obrazona-o-listy-ke]

Europosłanka i była komisarz UE, która w ubiegłych wyborach do Parlamentu Europejskiego startowała z „jedynki” na liście warszawskiej. Teraz zaproponowano jej "czwórkę".

To było czwarte miejsce na liście warszawskiej. Pomyślałam sobie, że nie chcę uczestniczyć z czwartego miejscach w tej bardzo takiej trudnej walce, która - myślę - będzie się toczyła. Pomyślałam sobie, że mogę pracować w Europie, dla Europy, dla Polski w Europie także w różnych innych miejscach

– mówiła w ubiegłym tygodniu w Gdańsku.

Jak się jednak okazało, "czwórka" lepsza niż nic.


Oprócz Grzegorza Schetyny, mają wystąpić podczas obrad Rady Krajowej także m.in. Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (jej członkami i reprezentantami w europarlamencie są PO i PSL) oraz niektóre "jedynki" list wyborczych, w tym była premier Ewa Kopacz (okręg wielkopolski), czy inny były szef rządu i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek (Śląsk), europoseł, b. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski (Pomorze) oraz założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska (Dolny Śląsk i Opolszczyzna).

Koalicję Europejską, która powstała w drugiej połowie lutego, współtworzą: PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. Zgodnie z zapowiedzią szefa Platformy w przyszłym tygodniu koalicjanci mają przedstawić deklarację programową ma majowe eurowybory; konwencja wyborcza z udziałem przedstawicieli wszystkich podmiotów tworzących Koalicję zaplanowana jest wstępnie na 6 kwietnia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl