Wiosenne koncerty gitarowe w Szczecinie

/ Pixabay

  

Koncert hiszpańsko-greckiego duetu gitarowego Duo Melis otworzy 30 marca cykl Wiosennych Koncertów Gitarowych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas 22. edycji wydarzenia wystąpi też m.in. nagrodzony "złotą gitarą" Marcin Dylla.

"Jestem przekonany, że będzie to fantastyczne artystyczne wydarzenie. Udało nam się zaprosić takich wykonawców, że nie mam wątpliwości, iż każdy z koncertów spowoduje, że wyjdziemy albo wzruszeni, albo rozdyskutowani"

- powiedział dziennikarzom kierownik artystyczny 22. Wiosennych Koncertów Gitarowych Piotr Pałac. Dodał, że wykonawcy pierwszego z koncertów, tworzący gitarowy duet Susana Prieto i Alexis Muzurakis sami wybrali szczeciński zamek jako miejsce specjalnej światowej trasy, organizowanej na 20-lecie zespołu.

"Jest coś specjalnego w relacji tych dwojga artystów, co powoduje, że wychodzi się (z ich koncertów) uwznioślonym. (...) Oboje są znakomitymi artystami, instrumentalistami, bardzo wrażliwymi muzykami. Są też małżeństwem i myślę, że ten element relacji emocjonalnej decyduje o tym, że coś szczególnego pojawia się w ich interpretacjach"

- powiedział Piotr Pałac.

Na koncercie usłyszeć będzie można utwory m.in. Joaquina Rodrigo, Isaaca Albeniza czy Enrique Granadosa.

Dzień później, 31 marca, wystąpi kolejny duet - ACh duo, który tworzą harfistka Noemi Hańczyk i gitarzysta Aleksander Pankowski vel Jankowski. Jak zapewnili organizatorzy, na polskiej scenie muzycznej "nie ma drugiego duetu harfowo-gitarowego profesjonalnie dzielącego się swoją muzyką z publicznością", a zestawienie tych instrumentów jest "nader rzadkie". W programie koncertu znalazły się utwory m.in. Aleksandra Tansmana, Claude'a Debussy'ego i Marcela Tourniera.

Podczas drugiego weekendu koncertów, 6 i 7 kwietnia, wystąpi natomiast duet Pałac/Cardozo - pochodząca ze Szczecina Julia Pałac i Argentyńczyk Fabian Cardozo. Wykonają m.in. etiudy Heitora Villi-Lobosa i tanga Astora Piazzolli.

22. edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych zamknie występ Marcina Dylli, uznawanego - jak powiedzieli organizatorzy - za jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Dylla jest laureatem wielu nagród; otrzymał m.in. nagrodę krytyków muzycznych dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty - "złotą gitarę" - podczas Międzynarodowego Konwentu Gitarowego w Alessandrii w 2002 r.

"To muzyk, po którego koncertach nie wychodzi się obojętnym, na dodatek jest to muzyk bezkompromisowy. (...) Wybiera utwory, które uznaje za ważne, głębokie, często skomplikowane. Nie byłem na (jego) recitalu, na którym nie spotkałbym się z opinią, że to było coś niesamowitego"

- powiedział Piotr Pałac.

Dylla wykona m.in. utwory Carlosa Guastavina i Benjamina Brittena.

Wiosenne Koncerty Gitarowe to cykl promujący muzykę gitarową, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 r. Koncerty mają pozwolić zapoznać się z możliwościami gitary klasycznej, jazzowej i akustycznej.

Wszystkie koncerty w cyklu odbędą się w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

50 interwencji strażaków w związku z burzami

/ RonPorter

  

Blisko 50 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy w związku z burzami, które od południa przechodzą nad regionem.

Z informacji z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wynika, że do godz. 18 strażacy odnotowali w ciągu dnia 46 zdarzeń – 14 z nich dotyczyło połamanych drzew, a 32 zalanych posesji.

Najwięcej zdarzeń, które były skutkami burz, odnotowano na południu regionu w powiatach pińczowskim i kazimierskim.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Krzysztof Koźmiński, w związku z silnym wiatrem uszkodzona została jedna ze ścian będącej w budowie hali sportowej w Skarżysku-Kamiennej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla południowo-wschodniej części kraju, informując o możliwych burzach z gradem i silnym wiatrem, które mogą przejść przez region w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl