"Jestem przekonany, że będzie to fantastyczne artystyczne wydarzenie. Udało nam się zaprosić takich wykonawców, że nie mam wątpliwości, iż każdy z koncertów spowoduje, że wyjdziemy albo wzruszeni, albo rozdyskutowani"

- powiedział dziennikarzom kierownik artystyczny 22. Wiosennych Koncertów Gitarowych Piotr Pałac. Dodał, że wykonawcy pierwszego z koncertów, tworzący gitarowy duet Susana Prieto i Alexis Muzurakis sami wybrali szczeciński zamek jako miejsce specjalnej światowej trasy, organizowanej na 20-lecie zespołu.

"Jest coś specjalnego w relacji tych dwojga artystów, co powoduje, że wychodzi się (z ich koncertów) uwznioślonym. (...) Oboje są znakomitymi artystami, instrumentalistami, bardzo wrażliwymi muzykami. Są też małżeństwem i myślę, że ten element relacji emocjonalnej decyduje o tym, że coś szczególnego pojawia się w ich interpretacjach"

- powiedział Piotr Pałac.

Na koncercie usłyszeć będzie można utwory m.in. Joaquina Rodrigo, Isaaca Albeniza czy Enrique Granadosa.

Dzień później, 31 marca, wystąpi kolejny duet - ACh duo, który tworzą harfistka Noemi Hańczyk i gitarzysta Aleksander Pankowski vel Jankowski. Jak zapewnili organizatorzy, na polskiej scenie muzycznej "nie ma drugiego duetu harfowo-gitarowego profesjonalnie dzielącego się swoją muzyką z publicznością", a zestawienie tych instrumentów jest "nader rzadkie". W programie koncertu znalazły się utwory m.in. Aleksandra Tansmana, Claude'a Debussy'ego i Marcela Tourniera.

Podczas drugiego weekendu koncertów, 6 i 7 kwietnia, wystąpi natomiast duet Pałac/Cardozo - pochodząca ze Szczecina Julia Pałac i Argentyńczyk Fabian Cardozo. Wykonają m.in. etiudy Heitora Villi-Lobosa i tanga Astora Piazzolli.

22. edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych zamknie występ Marcina Dylli, uznawanego - jak powiedzieli organizatorzy - za jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Dylla jest laureatem wielu nagród; otrzymał m.in. nagrodę krytyków muzycznych dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty - "złotą gitarę" - podczas Międzynarodowego Konwentu Gitarowego w Alessandrii w 2002 r.

"To muzyk, po którego koncertach nie wychodzi się obojętnym, na dodatek jest to muzyk bezkompromisowy. (...) Wybiera utwory, które uznaje za ważne, głębokie, często skomplikowane. Nie byłem na (jego) recitalu, na którym nie spotkałbym się z opinią, że to było coś niesamowitego"

- powiedział Piotr Pałac.

Dylla wykona m.in. utwory Carlosa Guastavina i Benjamina Brittena.

Wiosenne Koncerty Gitarowe to cykl promujący muzykę gitarową, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 r. Koncerty mają pozwolić zapoznać się z możliwościami gitary klasycznej, jazzowej i akustycznej.

Wszystkie koncerty w cyklu odbędą się w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.