Sejm przygotuje Polaków na twardy brexit

/ Foto-Rabe

  

Sejm chciałby przyjąć projekt zabezpieczający polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych w związku z tzw. twardym brexitem jeszcze na tym posiedzeniu. Prośbę taką skierował do posłów marszałek.

Prace nad przygotowanym przez resort finansów projektem dotyczącym zasad prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy rozpoczęła Komisja Finansów Publicznych. Jak poinformował posłów przewodniczący komisji Andrzej Szlachta (PiS), marszałek zwrócił się z prośbą o rozpatrzenie projektu na obecnym posiedzeniu Sejmu.

Wiceminister finansów Leszek Skiba, przedstawiając projekt, podkreślał, że „prawdopodobieństwo twardego brexitu jest duże”, a nowe przepisy mają „zabezpieczać interesy polskich klientów instytucji finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii".

„Projektowana ustawa obejmuje swoim zakresem działalność instytucji finansowych z Wielkiej Brytanii, które wykonują obecnie działalność na terytorium Polski na podstawie jednolitego unijnego paszportu. W przypadku tzw. twardego brexitu instytucje te utracą bowiem możliwość wykonywania na terytorium Polski działalności transgranicznej, czego konsekwencją będzie uznanie ich za instytucje z państwa trzeciego”

- mówił Skiba.

Projekt zakłada możliwość m.in. dalszego wykonywania zawartych przed dniem twardego brexitu umów kredytowych, umów ubezpieczenia, umów outsourcingu na rzecz banku oraz kasy oszczędnościowo-kredytowej, umów o świadczenie umów ramowych zawieranych z użytkownikami usług płatniczych, umów reasekuracji oraz czynności stanowiących działalność maklerską. Umowy te będą mogły być wykonywane nie dłużej niż przez 12 lub 24 miesiące, lub do momentu przeniesienia portfela takich umów lub uzyskania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności na terytorium Polski. Projekt reguluje także kwestie nadzoru finansowego nad instytucjami finansowymi z Wielkiej Brytanii. Ustawa miałaby wejść w życie 30 marca 2019 r.

Posłowie z komisji nie podważali potrzeby szybkiego uchwalenia nowych przepisów ani nie dyskutowali z propozycjami Ministerstwa Finansów – z jednym wyjątkiem dotyczącym czasu na zakończenie przez banki i SKOK-i objętych nowymi przepisami umów z przedsiębiorstwami z Wielkiej Brytanii.

Kwestię tę poruszył Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich, który zwrócił się do posłów z prośbą o wydłużenie terminu na zakończenie takich umów z 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy do co najmniej do 18 miesięcy, „aby zapewnić bezpieczeństwo prawne całego procesu”, gdyż banki nie zdążą z jego realizacją.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów początkowo nie chcieli się na to zgodzić, uzasadniając, że termin 12-miesięczny zaleciła Komisja Europejska. Zadeklarowali jednak, że do czasu drugiego czytania – zaplanowanego na czwartek późnym popołudniem – poproszą o opinię Komisję Nadzoru Finansowego i jeszcze raz przeanalizują tę kwestię.

StronęZwiązku Banków Polskich wzięła też Izabela Leszczyna. Posłanka KO-PO powiedziała, że rozumie potrzebę szybkiej pracy nad projektem, więc nie chce zgłaszać sprzeciwu do kwestionowanego przepisu, jednak zadeklarowała, że jeśli stanowisko Ministerstwa Finansów się nie zmieni, Platforma Obywatelska zgłosi odpowiednią poprawkę.

Sejm pracuje w tej chwili nad trzema projektami związanymi z tzw. twardym brexitem. Poza regulacjami dotyczącymi instytucji finansowych, posłowie zajmują się także projektem, który ureguluje zasady pobytu w Polsce obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin oraz projektem o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych.

Po odrzuceniu we wtorek przez brytyjską Izbę Gmin po raz drugi umowy w sprawie brexitu, którą wynegocjował rząd premier Theresy May, w środę odbędzie się kolejne głosowanie. Parlament ma się wypowiedzieć, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście z UE bez umowy. W razie porażki również tego wniosku w czwartek brytyjscy posłowie będą głosować nad nową instrukcją dla rządu, aby przedłużyć proces opisany w artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić brexit.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

#AgresjaWysiada w miejskich tramwajach

/ Free-Photos / 9109 zdjęć

  

W poznańskich tramwajach rozpoczęła się kampania społeczna #AgresjaWysiada. Emitowane w pojazdach spoty pokażą, jak reagować na agresję w przestrzeni publicznej i jednocześnie nie narażać się na niebezpieczeństwo.

Poznański magistrat podał, że poprzez pięć spotów pasażerowie zostaną zapoznani z zasadami postępowania w przypadku, gdy w ich otoczeniu ktoś będzie zachowywał się agresywnie. Przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na problem przemocy w przestrzeni publicznej, w szczególności w komunikacji miejskiej.

Filmy instruktażowe będą emitowane na 80 ekranach poznańskich tramwajów. Przygotowano je w wersji polskiej i angielskiej. Pasażerowie dowiedzą się z nich, że w przypadku zawłaszczania przestrzeni publicznej czy wulgarnych zachowań, których są świadkami czy ofiarami, powinni reagować - pamiętając przy tym o własnym bezpieczeństwie. W razie potrzeby powinni dzwonić na numer alarmowy.

 Akcja potrwa miesiąc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl