Putin uruchamia nowe elektrownie na Krymie

/ NASA [Public domain]

  

W najbliższy poniedziałek,18 marca, na okupowanym przez Rosję Krymie oficjalnie uruchomione zostaną na pełną moc dwie elektrownie, w Symferopolu i Sewastopolu - poinformowała agencja Reutera, powołując się na pięć zbliżonych do sprawy źródeł.

Według tych źródeł może się to zbiec w czasie z wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina na Półwyspie Krymskim, organizowaną w związku z piątą rocznicą jego anektowania przez Rosję. Putin ma być obecny na uruchomieniu elektrowni w Sewastopolu - podano.

Rosyjskie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za budowę siłowni, Technopromexport, odmówiło skomentowania sprawy. Na prośbę o odniesienie się do niej nie zareagował też Kreml.

Oficjalne uruchomienie elektrowni na pełną moc Rosja odkładała już kilkakrotnie, wskazując m.in. na problemy z dostawą istotnego wyposażenia, z podwykonawcami i infrastrukturą.

Częściowo produkcja w tych siłowniach ruszyła jesienią ub. roku.

Krymskie elektrownie znalazły się w centrum międzynarodowego skandalu, gdy niemiecki Siemens zarzucił Rosji potajemne przerzucenie kilku turbin jego produkcji na Krym mimo unijnych sankcji zabraniających dostarczania takich urządzeń na zaanektowany półwysep. Rosyjski resort energetyki twierdzi, że nie były to turbiny Siemensa, lecz zmodernizowane urządzenia rosyjskie.

Rosja rozpoczęła okupację należącego do Ukrainy Krymu w marcu 2014 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Płażyński: "Władze Gdańska wydają publiczne środki na prywatne biznesy”. Jest pytanie o dotację

zdjęcie ilustracyjne / jenszhonk CC0

  

- Władze Gdańska wydają publiczne środki, publiczne pieniądze na prywatne biznesy. I na to naszej zgody być nie może – powiedział dziś na konferencji prasowej przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kacper Płażyński. Klub zarzuca władzom Gdańskiego Ośrodkowi Sportu, miejskiej instytucji, bezprawne wydanie 17 tys. zł na organizację części komercyjnych zawodów sportowych.

Jak podkreślił Płażyński, GOS ogłosił przetarg na zabezpieczenie ratownicze uczestników imprezy Sailfish Open Water Gdańsk. Zawody te były skierowane m.in. dla triathlonistów i odbyły się w czerwcu na plaży w Gdańsku-Stogach. - GOS ogłosił ten przetarg mimo tego, że był jedynie partnerem tej imprezy i udzielał tylko patronatu tej imprezie. GOS nie był organizatorem tej imprezy - mówił Płażyński.

Dodał, że statut GOS zabrania dotowania w przypadku, gdy nie jest organizatorem imprezy.

 - Nie może być tak, że w Gdańsku pisze się przetargi na rzecz prywatnych podmiotów mimo tego, że nie ma się do tego umocowania – ocenił radny. - Wedle naszej najlepszej wiedzy i według naszych informatorów, którzy są przedsiębiorcami, to jest złamanie prawa. Liczymy tutaj na szybką reakcję władz Gdańska

– zaapelował samorządowiec. Poinformował też, że klub PiS złożył dziś interpelację do władz miasta.[polecam:https://niezalezna.pl/280075-wladze-gdanska-wymyslily-sobie-ankiete-o-westerplatte-wiemy-ile-kosztowalo-badanie]

Płażyński nie chciał podać nazwy firmy, która miała zyskać na dotacji GOS, choć znajduje się ona w materiałach przesłanych dziennikarzom mailem przez klub PiS.

- Ona skorzystała z pewnej pomocy miasta Gdańska, ale nie wiemy, na ile była świadoma tego, że Gdański Ośrodek Sportu zachowuje się w ten, a nie inny sposób. Tutaj jednak decyzje podejmował GOS i on jest odpowiedzialny za to, co się wydarzyło

– zaznaczył polityk PiS.[polecam:https://niezalezna.pl/280445-adamowicz-zlozyla-oswiadczenie-majatkowe-a-tam-szesc-mieszkan-i-pokazne-aktywa]

Radny PiS Andrzej Skiba dodał, że udział w tym wydarzeniu sportowym był płatny. - A zatem podmiot, który organizował to wydarzenie, robił to – co jest normalne w gospodarce rynkowej - dla zysku. Pytanie brzmi, dlaczego wykorzystano miejskie środki publiczne do dotowania prywatnego biznesu – naszym zdaniem w sposób niezgodny z prawem – zaznaczył Skiba.

Płażyński pytany, czy PiS podejmie w tej sprawie kroki prawne odparł: - Decyzje w tym zakresie zostaną podjęte po tym, jak otrzymamy odpowiedź na interpelację. (...) Szczerze mówiąc zawsze mnie dziwią te pytania, czy my będziemy składać zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Opisaliśmy tę sprawę w interpelacji i liczymy na to, że gdy władze się z nią zapoznają, to same zgłoszą to do organów ścigania. Bo wydaje się nam, że odpowiedzialna władza tak właśnie powinna się zachowywać – zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl