Polska - kraj pięknej natury

/ JerzyGorecki

  

Bogactwo polskiej przyrody potrafi zachwycić. Mało jest krajów, które posiadają tak różnorodny krajobraz, atrakcje przyrodnicze i architektoniczne.

Ciekawostki o Polsce
Polska jest dziewiątym największym krajem w Europie. W naszym kraju  znajduje się 908 miast a gęstość zaludnienia wynosi 123 osoby/km2.

W Polsce jest najwięcej w Europie gospodarstw rolnych, Polacy mają też największe gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej.

We wsi Piątek, 33 km od Łodzi znajduje się dokładny środek Polski.

Najstarszym drzewem w Polsce i prawdopodobnie w Europie jest cis w Henrykowie Lubańskim mający około 1500 lat. Puszcza Białowieska jest najstarszym lasem w Europie. Sól kamienna wydobywana w Kłodawie ma ponad 250 milionów lat.

W miejscowości Tychowo znajduje się największy w Polsce kamień ważący około 200 ton i mający 44 metry średnicy.

Najkrótszą żeglowną rzeką w Polsce jest Klonownica, płynąca w okolicach Augustowa. Liczy niecałe 800 m długości. Klonowica wraz z jeziorami i Kanałem Augustowskim tworzy doskonałe szlaki wodne wykorzystywane przez żeglarzy, kajakarzy i wędkarzy.

W Suwałkach odnotowano największą w historii wieloletnią roczną amplitudę temperatur. 12 stycznia 1950 roku było minus 35,5 stopni C, a 11 lipca 1947 roku było plus 37, co daje różnice wynoszącą aż 72,5 stopnia. 11 stycznia 1940 roku w Siedlcach odnotowano rekordowo niską temperaturę wynoszącą minus 41 stopni C. Najwyższą temperaturę odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola – 40,2 stopnie C.  W 2004 roku na Snieżce wiatr wiał z prędkością około 300 km/h.

We wsi Raczki Elbląskie w pobliżu Elbląga znajduje się najniżej położony punkt Polski (1,8 m p.p.m.). Najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski jest Kozi Wierch wznoszący się 2 291 m n.p.m.

W Poznaniu znajduje się najmłodszy zamek w Europie wybudowany w 1910 roku. Zamek w Malborku jest największym gotyckim zamkiem na świecie. Zbudowany został z około 4,5 miliona cegieł.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent prosi o udział w wyborach

/ prezydent.pl

  

- Bardzo proszę wszystkich moich rodaków, wszystkich państwa, żeby do wyborów iść i tę odpowiedzialność, w jakimś sensie, na swoje barki wziąć - mówił dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, który w Krakowie oddał głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zachęcam bardzo do tego głosowania, dlatego, że w ten sposób pokazujemy wszystkim innym państwom Unii Europejskiej i społeczeństwom, że bierzemy odpowiedzialność za te sprawy w swoje ręce, że demokracja w Polsce jest dojrzała - to jest właśnie kwestia uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego

 - mówił dziennikarzom prezydent Andrzej Duda.

Prezydent głos oddał w Obwodowej Komisji Wyborczej w Zespole Szkół nr 5 w Krakowie. Ok. godz. 12:30 pojawił się tam wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

To jest jedna z niewielu rzeczywiście demokratycznych instytucji w Unii Europejskiej, do której my wybieramy w wyborach bezpośrednich - wszystkie społeczeństwa Unii Europejskiej

 - podkreślał prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/273109-para-prezydencka-zaglosowala-wyborach-do-pe]

Ja zachęcam do tego, żeby iść głosować, wybierać swoich przedstawicieli, bo oni nas potem w Unii Europejskiej, w tej instytucji europejskiej, jaką jest Parlament Europejski reprezentują, więc bardzo proszę wszystkich moich rodaków, wszystkich państwa, żeby do wyborów iść i tę odpowiedzialność, w jakimś sensie, na swoje barki wziąć. A przede wszystkim wybrać naszych przedstawicieli tak, żebyśmy byli w Europie jak najlepiej reprezentowali - my i nasze interesy

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl