Polska - kraj pięknej natury

/ JerzyGorecki

  

Bogactwo polskiej przyrody potrafi zachwycić. Mało jest krajów, które posiadają tak różnorodny krajobraz, atrakcje przyrodnicze i architektoniczne.

Ciekawostki o Polsce
Polska jest dziewiątym największym krajem w Europie. W naszym kraju  znajduje się 908 miast a gęstość zaludnienia wynosi 123 osoby/km2.

W Polsce jest najwięcej w Europie gospodarstw rolnych, Polacy mają też największe gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej.

We wsi Piątek, 33 km od Łodzi znajduje się dokładny środek Polski.

Najstarszym drzewem w Polsce i prawdopodobnie w Europie jest cis w Henrykowie Lubańskim mający około 1500 lat. Puszcza Białowieska jest najstarszym lasem w Europie. Sól kamienna wydobywana w Kłodawie ma ponad 250 milionów lat.

W miejscowości Tychowo znajduje się największy w Polsce kamień ważący około 200 ton i mający 44 metry średnicy.

Najkrótszą żeglowną rzeką w Polsce jest Klonownica, płynąca w okolicach Augustowa. Liczy niecałe 800 m długości. Klonowica wraz z jeziorami i Kanałem Augustowskim tworzy doskonałe szlaki wodne wykorzystywane przez żeglarzy, kajakarzy i wędkarzy.

W Suwałkach odnotowano największą w historii wieloletnią roczną amplitudę temperatur. 12 stycznia 1950 roku było minus 35,5 stopni C, a 11 lipca 1947 roku było plus 37, co daje różnice wynoszącą aż 72,5 stopnia. 11 stycznia 1940 roku w Siedlcach odnotowano rekordowo niską temperaturę wynoszącą minus 41 stopni C. Najwyższą temperaturę odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola – 40,2 stopnie C.  W 2004 roku na Snieżce wiatr wiał z prędkością około 300 km/h.

We wsi Raczki Elbląskie w pobliżu Elbląga znajduje się najniżej położony punkt Polski (1,8 m p.p.m.). Najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski jest Kozi Wierch wznoszący się 2 291 m n.p.m.

W Poznaniu znajduje się najmłodszy zamek w Europie wybudowany w 1910 roku. Zamek w Malborku jest największym gotyckim zamkiem na świecie. Zbudowany został z około 4,5 miliona cegieł.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto odpowiedź Biedronia na „nową piątkę PiS”. Rząd stawia na rodzinę, Wiosna… na LGBT

Robert Biedroń / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Partia Wiosna najwidoczniej pozazdrościła Prawu i Sprawiedliwości i zapowiada, że również będzie miała swoją "piątkę" - czyli pakiet propozycji programowych. Dotyczyć ona będzie... środowiska LGBT. Podczas gdy partia rządząca stawia na rozwój rodziny, Biedroń i spółka chcą zadbać o gejów, lesbijki oraz osoby bi i transseksualne.

Sylwia Spurek, która dołączyła do Wiosny na początku marca i koordynuje prace doradców ugrupowania ds. polityki społecznej, poinformowała, że jej zespół pracuje obecnie nad szczegółami pięciu propozycji... dla środowisk LGBT.

To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie "uzgodnienia płci" oraz edukacja antydyskryminacyjna.

"W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno"

- podkreśliła.

Szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej zwróciła również uwagę, odnosząc się do formułowanego przez część środowisk LGBT postulatu legalizacji adopcji dzieci dla par jednopłciowych, że w Polsce już teraz żyją dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe, urodzone np. w poprzednich związkach tych osób albo adoptowane za granicą, gdzie prawo to przysługuje także parom jednopłciowym.

Dopytywana, czy uregulowanie sytuacji takich osób może być kolejnym, "szóstym" postulatem partii Biedronia w przyszłym Sejmie, działaczka przyznała, że Wiosna... zastanawia się nad tym.

Czyli - krótko mówiąc - plan Rabieja może zostać wcielony w życie, gdyby to ta partia zyskała uznanie wyborców. [polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl