Anaszewicz podkreślił, że trwa obecnie ożywiona debata o przyszłości UE, czego przykładem - jak dodał - jest list Emmanuela Macrona.

- Tymczasem awanturnicza polityka europejska PiS doprowadziła do marginalizacji Polski na arenie europejskiej. Jakim chaosem może się taka polityka skończyć pokazuje przykład brexitu

- przekonywał.

Anaszewicz zaznaczył, że Wiosna "chce, aby polski głos był słyszalny w Europie" i ocenił, że członkostwo w UE dało Polsce wiele korzyści.

- Musimy sprawić, aby tak było i w przyszłości, dlatego jako Wiosna będziemy konsekwentnie szukać dialogu z naszymi europejskimi partnerami i wspólnie szukali odpowiedzi na wyzwania przed którymi stoi wspólnota. W przypadku Niemiec zamiast zająć się tematami przyszłości, rząd skupiał się na rozgrzebywaniu jałowych sporów historycznych

- powiedział.

Wiceprezes Wiosny podkreślił, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski i ocenił, że w relacjach z Niemcami jest wiele do zrobienia, w tym w zakresie współpracy politycznej, jak i gospodarczej.

- Niemiecka gospodarka, a wraz z nią i nasza, stoją przed wyzwaniami związanymi z czwartą rewolucją przemysłową związaną z cyfryzacją, dlatego musimy zwiększać dialog na tym polu

- mówił Anaszewicz.

- Trwa debata na temat przyszłego wieloletniego budżetu UE. Chcemy, aby ten budżet jak najlepiej służył Polsce. Nie chodzi tylko o zachowanie jak największych funduszy na politykę spójności i rolną. Chcemy także, aby szerszym strumieniem popłynęły do Polski fundusze przeznaczone na innowacje, bo to one zapewnią polskiej gospodarce wysoką konkurencyjność na rynkach światowych, a także na zieloną transformację, którą PiS blokuje

- dodał.

Anaszewicz poinformował, że przedstawiciele Wiosny w trakcie wizyty w Berlinie będą zachęcać niemieckich partnerów do wzięcia "większej odpowiedzialności za kwestie bezpieczeństwa". - W czasach powrotu do rywalizacji wielkich mocarstw UE, aby skutecznie bronić swoich interesów, potrzebuje skutecznej polityki obronnej - podkreślił.

Poinformował, że w piątek w stolicy Niemiec przedstawiciele Wiosny poruszą także temat Nord Stream 2. "W UE potrzebujemy solidarnej, wspólnotowej polityki energetycznej" - ocenił wiceprezes partii.

Wśród innych tematów wymienił także możliwy rozkład głosów w przyszłym PE oraz możliwą współpracę w europarlamencie. - Nie zabraknie też rozmowy jak rozwijać współpracę polsko-niemiecką na poziomie obywatelskim i lokalnym - powiedział Anaszewicz.