Tak wyglądają „berlińskie wakacje” Biedronia. Zostanie przyjęty przez... niemieckich ministrów

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

W czwartek Robert Biedroń spotka się w Berlinie m.in. z członkami niemieckiego rządu, w tym ministrem ds. europejskich Michaelem Rothem i ministrem sprawiedliwości, kandydatką SPD do PE Katariną Barley - poinformował wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz. W programie wizyty lidera Wiosny jest także spotkanie z posłami polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu. W jakim celu? "By głos polski był słyszany w Europie" - przekonują.

Anaszewicz podkreślił, że trwa obecnie ożywiona debata o przyszłości UE, czego przykładem - jak dodał - jest list Emmanuela Macrona.

- Tymczasem awanturnicza polityka europejska PiS doprowadziła do marginalizacji Polski na arenie europejskiej. Jakim chaosem może się taka polityka skończyć pokazuje przykład brexitu

- przekonywał.

Anaszewicz zaznaczył, że Wiosna "chce, aby polski głos był słyszalny w Europie" i ocenił, że członkostwo w UE dało Polsce wiele korzyści.

- Musimy sprawić, aby tak było i w przyszłości, dlatego jako Wiosna będziemy konsekwentnie szukać dialogu z naszymi europejskimi partnerami i wspólnie szukali odpowiedzi na wyzwania przed którymi stoi wspólnota. W przypadku Niemiec zamiast zająć się tematami przyszłości, rząd skupiał się na rozgrzebywaniu jałowych sporów historycznych

- powiedział.

Wiceprezes Wiosny podkreślił, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski i ocenił, że w relacjach z Niemcami jest wiele do zrobienia, w tym w zakresie współpracy politycznej, jak i gospodarczej.

- Niemiecka gospodarka, a wraz z nią i nasza, stoją przed wyzwaniami związanymi z czwartą rewolucją przemysłową związaną z cyfryzacją, dlatego musimy zwiększać dialog na tym polu

- mówił Anaszewicz.

- Trwa debata na temat przyszłego wieloletniego budżetu UE. Chcemy, aby ten budżet jak najlepiej służył Polsce. Nie chodzi tylko o zachowanie jak największych funduszy na politykę spójności i rolną. Chcemy także, aby szerszym strumieniem popłynęły do Polski fundusze przeznaczone na innowacje, bo to one zapewnią polskiej gospodarce wysoką konkurencyjność na rynkach światowych, a także na zieloną transformację, którą PiS blokuje

- dodał.

Anaszewicz poinformował, że przedstawiciele Wiosny w trakcie wizyty w Berlinie będą zachęcać niemieckich partnerów do wzięcia "większej odpowiedzialności za kwestie bezpieczeństwa". - W czasach powrotu do rywalizacji wielkich mocarstw UE, aby skutecznie bronić swoich interesów, potrzebuje skutecznej polityki obronnej - podkreślił.

Poinformował, że w piątek w stolicy Niemiec przedstawiciele Wiosny poruszą także temat Nord Stream 2. "W UE potrzebujemy solidarnej, wspólnotowej polityki energetycznej" - ocenił wiceprezes partii.

Wśród innych tematów wymienił także możliwy rozkład głosów w przyszłym PE oraz możliwą współpracę w europarlamencie. - Nie zabraknie też rozmowy jak rozwijać współpracę polsko-niemiecką na poziomie obywatelskim i lokalnym - powiedział Anaszewicz.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl