Coraz więcej skutecznej pomocy z Funduszu Sprawiedliwości

Marcin Romanowski, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Funduszu Sprawiedliwości/fot. FS

  

Ze środków Funduszu Sprawiedliwości uruchomiono już 39 większych, regionalnych ośrodków pomocy, a także 176 punktów lokalnych. Docelowo sieć wyniesie 360 ośrodków obydwu typów, niosących pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości jest minister sprawiedliwości prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.

Celem programu jest, aby na terenie każdego powiatu powstał co najmniej jeden punkt lub ośrodek, a odległość między nimi nie przekraczała 40 km, co pozwoli łatwo dotrzeć tam każdej osobie potrzebującej pomocy.

Pierwsza pula kilkudziesięciu konkursów na prowadzenie ośrodków pomocy została już rozstrzygnięta; ogłaszane są kolejne. Konkursy są adresowane do jednostek spoza sektora finansów publicznych, nienastawionych na zysk – stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji.

W uruchomionych ośrodkach jest świadczona pomoc, m.in. prawna. Wystarczy zgłosić się do nas: przyjść, zadzwonić, napisać maila. Na początku odbywa się spotkanie z tzw. osobą pierwszego kontaktu. Sytuacja pokrzywdzonego jest wstępnie analizowana i jeżeli przestępstwo zostaje uprawdopodobnione, to niekoniecznie musi być dokument, choćby wyrok sądowy czy pismo z prokuratury są pomocne. Fundusz Sprawiedliwości, zgodnie ze swoją ideą, jak najszybciej udzieli pomocy

– zapewnia dr Marcin Romanowski, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Funduszu Sprawiedliwości.

Należy wskazać, że środki, które rozdziela Fundusz, nie pochodzą od wszystkich podatników – to pieniądze zasądzane od przestępców jako tzw. nawiązki. W procesie swoistego społecznego zadośćuczynienia dzięki Funduszowi trafiają one pośrednio – w myśl wspomnianej idei solidarności – do pokrzywdzonych.

Uzupełnieniem ośrodków pomocy jest ogólnopolska Linia Pomocy Pokrzywdzonym. Kontakt z numerem +48 222 309 900 może być nawet anonimowy, co ułatwia potrzebującym pokonanie wstydu, tworzy poczucie bezpieczeństwa, pozwala wykonać pierwszy krok w celu uzyskania wsparcia. Dzięki kontaktowi z Linią można uzyskać poradę psychologiczną czy prawną oraz dostać adres najbliższego punktu pomocy.

Na realizację przez Fundusz Sprawiedliwości całego Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym do 2021 r. zaplanowano 352,5 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone też na wsparcie materialne, często niezbędne pokrzywdzonym do powrotu do normalnego funkcjonowania.

Pomoc jest dostępna m.in. w postaci bonów zakupowych, które można wymienić na żywność, odzież, środki czystości. Można otrzymać również dopłaty do mieszkania, do czynszu. A w przypadku małoletniego pokrzywdzonego – dopłaty do szkoły czy dofinansowanie wyjazdu terapeutycznego

– wymienia dr Marcin Romanowski.

*****

Liczba pokrzywdzonych na skutek przestępstw w 2017 r.

W Polsce w 2017 r. liczba ofiar przestępstw wyniosła ok. 220 tys., z czego ok. 8 proc. stanowiły dzieci. Najwięcej osób zostało pokrzywdzonych w wyniku oszustw (13,3 proc.), znęcania się fizycznego i psychicznego (9,5 proc.), kradzieży z włamaniem (8,7 proc.), kradzieży (6,8 proc.), wypadków drogowych (4,8 proc.), uchylania się od alimentów (4,8 proc.), pobić (3 proc.) i gróźb (3,8 proc.).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: FS

Wczytuję komentarze...

Prezydent prosi o udział w wyborach

/ prezydent.pl

  

- Bardzo proszę wszystkich moich rodaków, wszystkich państwa, żeby do wyborów iść i tę odpowiedzialność, w jakimś sensie, na swoje barki wziąć - mówił dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, który w Krakowie oddał głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zachęcam bardzo do tego głosowania, dlatego, że w ten sposób pokazujemy wszystkim innym państwom Unii Europejskiej i społeczeństwom, że bierzemy odpowiedzialność za te sprawy w swoje ręce, że demokracja w Polsce jest dojrzała - to jest właśnie kwestia uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego

 - mówił dziennikarzom prezydent Andrzej Duda.

Prezydent głos oddał w Obwodowej Komisji Wyborczej w Zespole Szkół nr 5 w Krakowie. Ok. godz. 12:30 pojawił się tam wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

To jest jedna z niewielu rzeczywiście demokratycznych instytucji w Unii Europejskiej, do której my wybieramy w wyborach bezpośrednich - wszystkie społeczeństwa Unii Europejskiej

 - podkreślał prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/273109-para-prezydencka-zaglosowala-wyborach-do-pe]

Ja zachęcam do tego, żeby iść głosować, wybierać swoich przedstawicieli, bo oni nas potem w Unii Europejskiej, w tej instytucji europejskiej, jaką jest Parlament Europejski reprezentują, więc bardzo proszę wszystkich moich rodaków, wszystkich państwa, żeby do wyborów iść i tę odpowiedzialność, w jakimś sensie, na swoje barki wziąć. A przede wszystkim wybrać naszych przedstawicieli tak, żebyśmy byli w Europie jak najlepiej reprezentowali - my i nasze interesy

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl