Coraz więcej skutecznej pomocy z Funduszu Sprawiedliwości

Marcin Romanowski, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Funduszu Sprawiedliwości/fot. FS

  

Ze środków Funduszu Sprawiedliwości uruchomiono już 39 większych, regionalnych ośrodków pomocy, a także 176 punktów lokalnych. Docelowo sieć wyniesie 360 ośrodków obydwu typów, niosących pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości jest minister sprawiedliwości prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.

Celem programu jest, aby na terenie każdego powiatu powstał co najmniej jeden punkt lub ośrodek, a odległość między nimi nie przekraczała 40 km, co pozwoli łatwo dotrzeć tam każdej osobie potrzebującej pomocy.

Pierwsza pula kilkudziesięciu konkursów na prowadzenie ośrodków pomocy została już rozstrzygnięta; ogłaszane są kolejne. Konkursy są adresowane do jednostek spoza sektora finansów publicznych, nienastawionych na zysk – stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji.

W uruchomionych ośrodkach jest świadczona pomoc, m.in. prawna. Wystarczy zgłosić się do nas: przyjść, zadzwonić, napisać maila. Na początku odbywa się spotkanie z tzw. osobą pierwszego kontaktu. Sytuacja pokrzywdzonego jest wstępnie analizowana i jeżeli przestępstwo zostaje uprawdopodobnione, to niekoniecznie musi być dokument, choćby wyrok sądowy czy pismo z prokuratury są pomocne. Fundusz Sprawiedliwości, zgodnie ze swoją ideą, jak najszybciej udzieli pomocy

– zapewnia dr Marcin Romanowski, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Funduszu Sprawiedliwości.

Należy wskazać, że środki, które rozdziela Fundusz, nie pochodzą od wszystkich podatników – to pieniądze zasądzane od przestępców jako tzw. nawiązki. W procesie swoistego społecznego zadośćuczynienia dzięki Funduszowi trafiają one pośrednio – w myśl wspomnianej idei solidarności – do pokrzywdzonych.

Uzupełnieniem ośrodków pomocy jest ogólnopolska Linia Pomocy Pokrzywdzonym. Kontakt z numerem +48 222 309 900 może być nawet anonimowy, co ułatwia potrzebującym pokonanie wstydu, tworzy poczucie bezpieczeństwa, pozwala wykonać pierwszy krok w celu uzyskania wsparcia. Dzięki kontaktowi z Linią można uzyskać poradę psychologiczną czy prawną oraz dostać adres najbliższego punktu pomocy.

Na realizację przez Fundusz Sprawiedliwości całego Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym do 2021 r. zaplanowano 352,5 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone też na wsparcie materialne, często niezbędne pokrzywdzonym do powrotu do normalnego funkcjonowania.

Pomoc jest dostępna m.in. w postaci bonów zakupowych, które można wymienić na żywność, odzież, środki czystości. Można otrzymać również dopłaty do mieszkania, do czynszu. A w przypadku małoletniego pokrzywdzonego – dopłaty do szkoły czy dofinansowanie wyjazdu terapeutycznego

– wymienia dr Marcin Romanowski.

*****

Liczba pokrzywdzonych na skutek przestępstw w 2017 r.

W Polsce w 2017 r. liczba ofiar przestępstw wyniosła ok. 220 tys., z czego ok. 8 proc. stanowiły dzieci. Najwięcej osób zostało pokrzywdzonych w wyniku oszustw (13,3 proc.), znęcania się fizycznego i psychicznego (9,5 proc.), kradzieży z włamaniem (8,7 proc.), kradzieży (6,8 proc.), wypadków drogowych (4,8 proc.), uchylania się od alimentów (4,8 proc.), pobić (3 proc.) i gróźb (3,8 proc.).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: FS

Wczytuję komentarze...

Oto odpowiedź Biedronia na „nową piątkę PiS”. Rząd stawia na rodzinę, Wiosna… na LGBT

Robert Biedroń / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Partia Wiosna najwidoczniej pozazdrościła Prawu i Sprawiedliwości i zapowiada, że również będzie miała swoją "piątkę" - czyli pakiet propozycji programowych. Dotyczyć ona będzie... środowiska LGBT. Podczas gdy partia rządząca stawia na rozwój rodziny, Biedroń i spółka chcą zadbać o gejów, lesbijki oraz osoby bi i transseksualne.

Sylwia Spurek, która dołączyła do Wiosny na początku marca i koordynuje prace doradców ugrupowania ds. polityki społecznej, poinformowała, że jej zespół pracuje obecnie nad szczegółami pięciu propozycji... dla środowisk LGBT.

To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie "uzgodnienia płci" oraz edukacja antydyskryminacyjna.

"W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno"

- podkreśliła.

Szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej zwróciła również uwagę, odnosząc się do formułowanego przez część środowisk LGBT postulatu legalizacji adopcji dzieci dla par jednopłciowych, że w Polsce już teraz żyją dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe, urodzone np. w poprzednich związkach tych osób albo adoptowane za granicą, gdzie prawo to przysługuje także parom jednopłciowym.

Dopytywana, czy uregulowanie sytuacji takich osób może być kolejnym, "szóstym" postulatem partii Biedronia w przyszłym Sejmie, działaczka przyznała, że Wiosna... zastanawia się nad tym.

Czyli - krótko mówiąc - plan Rabieja może zostać wcielony w życie, gdyby to ta partia zyskała uznanie wyborców. [polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl