Strychy, szafy, opuszczone mieszkania pełne... dzieł sztuki

„Jeździec wschodni” Michała Gorstkina Wywiórskiego / fot. DESA Unicum/mat.pras.

  

Opuszczone mieszkania, strychy, czy nawet szafy. W najmniej oczekiwanych miejscach często odnajdywane są prawdziwe perełki. Dzięki pracy i doświadczeniu ekspertów dzieła sztuki, które być może zostałyby ukryte na zawsze, ponownie trafiają na światło dzienne. Tak właśnie stało się w przypadku obrazów, które od 11 marca można oglądać na wystawie w DESA Unicum.

Portret autorstwa Franza von Lenbacha, czołowego portrecisty działającego w Monachium, płótna Stanisława Klimowskiego oraz seria XIX-wiecznych portretów. To obrazy, które przez kilkadziesiąt lat wisiały zapomniane w jednym z opuszczonych warszawskich mieszkań. Eksperci jadący na miejsce nie spodziewali się, że odnajdą tak wyjątkowe dzieła. Obrazy zostały poddane konserwacji, a część z nich zostanie wystawiona na aukcji Art Outlet. Sztuka Dawna już 21 marca.

Na licytacji pojawią się prace najważniejszych klasyków sztuki dawnej. Do takich należy niewątpliwie Michał Gorstkin Wywiórski. Artysta swój warsztat doskonalił pod okiem m.in. Józefa Brandta czy Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Prezentowany na wystawie „Jeździec wschodni” został namalowany przez artystę, kiedy ten miał zaledwie 24 lata. Tworzył wówczas, typowe dla polskiego środowiska w Monachium, sceny powstańcze oraz wielce popularne sceny o charakterze wschodnim. Natomiast sceny z życia polskiej kawalerii to najobszerniejszy i najważniejszy temat w twórczości Wojciecha Kossaka. Na wystawie zaprezentowane zostaną dwa obrazy artysty. „Ułan i dziewczyna” to praca z okresu międzywojnia. Drugim dziełem jest „Studium głowy konia”. Malowanie anatomii tych zwierząt artysta opanował do perfekcji.

Z kolei praca Władysława Wankiego to wyjątkowa rzadkość na rynku. Jego twórczość była wysoko ceniona przez polskie środowisko artystyczne, po śmierci została niemal zapomniana. Dziś jego prace warte są dziesiątki tysięcy złotych, czyli nadal stosunkowo niewiele. Prezentowane na wystawie „Spotkanie z lasem” pochodzi z wczesnego okresu twórczości Wankiego. Malował wtedy sentymentalne sceny rodzajowe, popularne w ówczesnym malarstwie monachijskim. Wyjątkowym dziełem jest również martwa natura Zygmunta Józefa Menkesa. Obraz powstał po wyjeździe artysty z Paryża do Nowego Jorku, który jest związany z najbardziej dojrzałym okresem twórczości Menkesa. 

Na aukcji Art Oultet. Sztuka Dawna pojawiają się również prace m.in. Bronisławy Rychter-Janowskiej, Szymona Mondzaina, Jakuba Zuckera czy Alfonsa Karpińskiego.

Wystawa Art Outlet. Sztuka Dawna: 11-21 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny. Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna: 21 marca 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DESA Unicum, mat.pras., businessandculture.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto odpowiedź Biedronia na „nową piątkę PiS”. Rząd stawia na rodzinę, Wiosna… na LGBT

Robert Biedroń / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Partia Wiosna najwidoczniej pozazdrościła Prawu i Sprawiedliwości i zapowiada, że również będzie miała swoją "piątkę" - czyli pakiet propozycji programowych. Dotyczyć ona będzie... środowiska LGBT. Podczas gdy partia rządząca stawia na rozwój rodziny, Biedroń i spółka chcą zadbać o gejów, lesbijki oraz osoby bi i transseksualne.

Sylwia Spurek, która dołączyła do Wiosny na początku marca i koordynuje prace doradców ugrupowania ds. polityki społecznej, poinformowała, że jej zespół pracuje obecnie nad szczegółami pięciu propozycji... dla środowisk LGBT.

To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie "uzgodnienia płci" oraz edukacja antydyskryminacyjna.

"W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno"

- podkreśliła.

Szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej zwróciła również uwagę, odnosząc się do formułowanego przez część środowisk LGBT postulatu legalizacji adopcji dzieci dla par jednopłciowych, że w Polsce już teraz żyją dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe, urodzone np. w poprzednich związkach tych osób albo adoptowane za granicą, gdzie prawo to przysługuje także parom jednopłciowym.

Dopytywana, czy uregulowanie sytuacji takich osób może być kolejnym, "szóstym" postulatem partii Biedronia w przyszłym Sejmie, działaczka przyznała, że Wiosna... zastanawia się nad tym.

Czyli - krótko mówiąc - plan Rabieja może zostać wcielony w życie, gdyby to ta partia zyskała uznanie wyborców. [polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl