Tydzień na azymut

/ mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2829.html

  

Pierwszy tydzień marca był poświęcony cyklowi szkolenia topograficznego dla żołnierzy z kompanii zmotoryzowanej Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Rumunia. Zakończony został pętlą zadaniową — informuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Biorąc pod uwagę nowoczesne wyposażenie żołnierzy mogłoby się wydawać, że korzystanie z mapy czy busoli to już przeszłość. Nic bardziej mylnego. Zważywszy na wzrastające znaczenie działań hybrydowych, to właśnie umiejętność korzystania z tych środków oraz odnajdowania się w terenie wykorzystując elementy środowiska naturalnego są na wagę złota. Jeżeli żołnierz zna podstawowe zasady topografii, jest w stanie wykonać każde zadanie związane z przemieszczeniem, jak również przetrwać w przypadku izolacji. Nie występują wtedy ograniczenia związane z brakiem zasilania GPS czy wręcz samym nieposiadaniem takiego urządzenia — czytamy na portalu 17. WBZ.

Tygodniowe szkolenie z topografii zostało zakończone pętlą z dziewięcioma zadaniami. Już samo dotarcie do wskazanych punktów zadaniowych było samo w sobie elementem sprawdzającym. Tyle zadań czekało na żołnierzy kompanii zmotoryzowanej. Począwszy od orientowania mapy i ustalenia swojego położenia, poprzez określanie odległości, trasy obejścia przeszkód terenowych, wykonania szkicu terenu, na wykonaniu marszu na azymut kończąc. Każde z zadań oceniane było przez instruktorów. Wiele z nich łączyło się ze sobą wzajemnie. Błędne wykonanie pomiaru czy określenie kierunku powodowało konieczność cofnięcia się na poprzedni punkt nauczania i ponowne wykonanie zadania — wyjaśnia wielkopolska brygada.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 17. WBZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wrocław: Barbara Zdrojewska senatorem

/ The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Z danych z 45,78 proc. komisji obwodowych w senackim okręgu wyborczym nr 8 w województwie dolnośląskim wynika, że Barbara Zdrojewska (KO) zdobyła 64,9 proc., a Sergiusz Kmiecik (PiS) 35,1 proc. – podała na swojej stronie PKW.

Według cząstkowych wyników głosowania z 76 na 166 obwodowych komisji wyborczych w tym okręgu Zdrojewska uzyskała 47 054 głosów, natomiast Kmiecik – 25 450.

Senacki okręg wyborczy nr 8 obejmuje północną cześć Wrocławia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl