Jak odkłamywać historię?

Szymon Szynkowski vel Sęk / Gabriel Piętka/MSZ

  

Drogą do odkłamywania historii - w tym prób przedstawiania Polaków jako sprawców Holokaustu - jest zwiększanie wiedzy, na tym koncentrujemy swoje działania, trzeba je prowadzić konsekwentnie i długofalowo - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk był pytany w TVP Info, co należy zrobić z przypadkami przedstawiania Polaków za granicą, nie jako ofiar Holokaustu, ale jego sprawców.

Fałszowanie historii ma miejsce w wielu miejscach na świecie (...) Niestety tak się cały czas dzieje, tak się zdarza w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii. W bardzo wielu krajach media używały tego szkalującego określenia "polskie obozy koncentracyjne", pojawiają się takie wypowiedzi polityków izraelskich 

- mówił wiceszef MSZ.

Według niego, nie należy się tylko oburzać, że takie stwierdzenia się pojawiają, ale - jak wskazał - "trzeba im przeciwdziałać".

Trzeba konsekwentnie, długofalowo prowadzić działania, które sprawią, że wiedza na temat prawdy historycznej, na temat historii Polski, na temat II wojny światowej będzie na tyle szeroka, że tego typu kłamstwa nie będą padały na podatny grunt. Po prostu łatwo będzie je obalić, bo będzie powszechny dostęp do informacji, co do tego, jak fakty w trakcie II wojny światowej, jak zbrodnia niemiecka, wyglądały 

- podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Jak zaznaczył, właśnie na tym rząd koncentruje swoje działania. "To jest droga do odkłamywania historii" - ocenił wiceminister spraw zagranicznych.

To, że niektórzy izraelscy politycy próbują politycznie wykorzystać niewiedzę, na tym zbudować swój kapitał polityczny - to się może zdarzyć tylko w takiej sytuacji, jeśli ta wiedza jest jeszcze niewystarczająca. Tę wiedzę trzeba zwiększać 

- przekonywał wiceszef MSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remis w wyborach? W Izraelu trudno wskazać zwycięzcę

zdjęcie ilustracyjne / PublicDomainPictures; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z sondaży exit poll wynika, że partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu nie zdobyła większości w dzisiejszych wyborach parlamentarnych. Przyszłość szefa rządu stanęła pod znakiem zapytania - podała agencja Reutera. Jednak jak się okazuje, rezultaty exit poll zbyt wyrównane, by jednoznacznie można było już teraz ogłosić zwycięzcę.

Narodowo-liberalna partia Likud premiera Izraela Benjamina Netanjahu i szeroka koalicja Niebiesko-Białych pod wodzą byłego szefa sztabu generalnego Benny'ego Gantza uzyskały w dzisiejszych wyborach parlamentarnych porównywalną liczbę głosów - wynika z sondaży exit poll.

Z sondażu exit poll zrealizowanego dla izraelskiej telewizji wynika, że koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie.

Oznacza to, że minie wiele dni lub nawet tygodni, zanim wyłoniony zostanie kandydat na premiera.

- zauważa Reuters.


Trzy sondaże exit poll pokazują zbliżone prognozy dotyczące wyniku wyborów parlamentarnych w Izraelu.

Według badań dla telewizji Channel 12 i Channel 13 News zwycięża blok Niebiesko-Białych, a z sondażu dla Kan Public Broadcaster wynika, że Likud i Niebiesko-Biali mają po 32 mandaty.

W sondażu dla Channel 12 koalicja Niebiesko-Białych zdobyła 34 mandaty, a Likud 33 mandaty w 120-osobowym Knesecie; w badaniu zaś dla Channel 13 News Likud wywalczył 31 miejsc, a Niebiesko-Biali 33 mandaty - podał dziennik "Haarec".

Jak pisze Associated Press, wszystko wskazuje na to, że ani blok Niebiesko-Białych ani Likud nie będą w stanie stworzyć rządu, nie wchodząc w koalicję z partią Nasz Dom Izrael (Israel Beiteinu) Awigdora Liebermana. Według sondaży exit poll ugrupowanie Liebermana ma szanse na 8-10 miejsc w Knesecie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl