"Polska będzie beneficjentem, ucierpią Niemcy". Hiszpański dziennik o nowej sytuacji w Europie

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Konserwatywny hiszpański dziennik "ABC" uważa, że Polska będzie beneficjentem nowej polityki USA dotyczącej baz wojskowych w Europie. Madrycka gazeta przewiduje również, że na zmianach tych najbardziej ucierpią Niemcy. Hiszpańska gazeta wskazała też, że Warszawie bardziej niż na pieniądzach zależy na bezpieczeństwie.

Korespondent "ABC" w Waszyngtonie, powołując się na źródła dyplomatyczne twierdzi, że prezydent USA Donald Trump wezwie swoich zachodnioeuropejskich sojuszników do większych wydatków wojskowych. W poniedziałkowym tekście pt. "Trump poprosi europejskich partnerów do zapłaty 150 proc. kosztu baz" sugeruje, że największe wydatki poniosą Niemcy.

W Europie najbardziej ucierpią na nowych wymaganiach Trumpa Niemcy, w których stacjonuje 32 tys. z 70 tys. amerykańskich żołnierzy przebywających na tym kontynencie

- napisał "ABC".

Madrycki dziennik twierdzi, że w związku z nową polityką USA większe nakłady na utrzymanie amerykańskich baz będzie też musiała ponieść Hiszpania. Na jej terytorium znajdują się dwie takie jednostki wojskowe, w prowincjach Kadyks i Sewilla.

Gazeta, powołując się na hiszpańskie źródła dyplomatyczne, twierdzi, że ten "nieprzedstawiony jeszcze Madrytowi plan" Trumpa jest "niepraktyczny", gdyż zarówno hiszpańskie, jak i włoskie bazy wojskowe służą bardziej interesom Waszyngtonu w Afryce niż w Europie.

Są jednak kraje gotowe na wydatki w zamian za amerykańską obecność na swoim terytorium, szczególnie byli sowieccy satelici. Na przykład polski rząd zaproponował Białemu Domowi 2 mld euro za budowę nowej bazy wojskowej w tym kraju 

- napisała hiszpańska gazeta, wskazując, że Warszawie bardziej niż na pieniądzach zależy na bezpieczeństwie.

Stołeczny dziennik twierdzi, że Polska powinna skorzystać też niebawem na "planie wdrażania przez USA obronnego systemu pocisków". Przewiduje on według gazety budowę instalacji militarnych w Polsce, Rumunii oraz na okrętach wojennych stacjonujących na Atlantyku.

W innym tekście opublikowanym w "ABC" gazeta odnotowuje, że przeciwwagą dla planów redukcji amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Zachodniej są przyspieszone działania Paryża i Berlina w budowie europejskiej armii. Stołeczny dziennik wskazuje, iż Polska jest jednym z państw, które zdecydowanie opowiada się za wzmocnieniem amerykańskiej obecności na swoim terytorium.

Polska jest gotowa nawet do zapłacenia za budowę nowych amerykańskich baz wojskowych u siebie, aby odstraszyć Moskwę, nawet pomimo grożących jej niebezpiecznych konsekwencji geostrategicznych 

- ocenił "ABC".

W lutym ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison zadeklarowała, że w sytuacji powołania nowej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce nie będą konieczne cięcia w liczbie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Jej wypowiedź dla gazety "Military Times" zbiegła się ze zorganizowaną w lutym w Warszawie z inicjatywy USA konferencją bliskowschodnią.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przeżył wypadek, ale sąd wydał wyrok: ma umrzeć! Bliscy Francuza są przerażeni

/ Jan Środa/Gazeta Polska

  

Miał wypadek samochodowy, od 2008 r. jest podtrzymywany przy życiu, bliscy opiekują się mężczyzną. Ale stało się coś szokującego - na Vincenta Lamberta francuski sąd wydał wyrok: odłączenie od aparatury, wbrew woli rodziny. Powód?  Szpital Sewastopol Reims obawia się... przepełnienia.

Walkę o życie brytyjskiego chłopca Alfiego Evansa obserwował cały świat. Urodził się 9 maja 2016 r., jednak już po pół roku okazało się, że cierpi na nieznaną chorobę należącą do grupy tzw. schorzeń neurodegeneracyjnych, powodującą stopniowy zanik kolejnych funkcji mózgu.

Po roku leczenia, mimo sprzeciwu rodziców chłopca, lekarze postanowili się poddać. Wystąpili do sądu o zgodę na zaprzestanie intensywnej terapii i podtrzymywania życia. Sąd przyznał im rację. Wyrok podtrzymały Najwyższy Sąd Wielkiej Brytanii oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka, do których odwoływali się rodzice Alfiego. [polecam:https://niezalezna.pl/225170-ostatnie-pozegnanie-alfiego-evansa-byly-oklaski-kwiaty-slowa-o-wojowniku-i-bohaterze]

W tej nierównej walce z chorobą, Alfiego i jego rodzinę wspierał cały świat. Sam papież Franciszek wyraził chęć pomocy i apelował o umożliwienie rodzicom poszukania nowych form leczenia. Niestety i te apele nie dotarły do serc bezdusznych urzędników. Alfie został odłączony od aparatury 23 kwietnia 2018 roku. Tego samego dnia otrzymał włoskie obywatelstwo, by umożliwić mu leczenie w papieskiej klinice pediatrycznej Bambino Gesu. Wyrok Sądu Apelacyjnego jednak przekreślił nadzieje rodziców na uratowanie ich jedynego dziecka.

Alfie miał nie przeżyć bez aparatury, a walczył 5 dni. Okrzyknięty bohaterem i małym wojownikiem zmarł 28 kwietnia pozostawiając w żałobie nie tylko rodziców, ale prawie cały świat.

Tymczasem teraz, z bezdusznością francuskiego dla odmiany sądu, walczą bliscy Vincenta Lamberta, który w 2008 roku miał wypadek samochodowy. Obrażenia, jakich doznał, były na tyle rozległe, że od tamtej pory utrzymywany jest przy życiu za pomocą szpitalnej aparatury.

Sąd - wbrew woli rodziny - postanowił jednak odłączyć mężczyznę, a cała procedura ma być zrealizowana już jutro. 

Jak informują francuskie media, Lambert ma zostać odłączony od aparatury, gdyż szpital Sewastopol Reims obawia się... przepełnienia.

Na stronie „Pozwól mu żyć” przyrodni brat Vincenta Lamberta, David Philippon, zapewnia, że rodzina nie zaprzestanie walki o Vincenta.

„Dla nas ta decyzja jest ciosem, ale spróbujemy ją zablokować. Vincent Lambert jest osobą niepełnosprawną. Pani Buzyn (Minister Zdrowia) i inni starają się, aby umarł z głodu i pragnienia"

- stwierdził.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl