"Polska będzie beneficjentem, ucierpią Niemcy". Hiszpański dziennik o nowej sytuacji w Europie

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Konserwatywny hiszpański dziennik "ABC" uważa, że Polska będzie beneficjentem nowej polityki USA dotyczącej baz wojskowych w Europie. Madrycka gazeta przewiduje również, że na zmianach tych najbardziej ucierpią Niemcy. Hiszpańska gazeta wskazała też, że Warszawie bardziej niż na pieniądzach zależy na bezpieczeństwie.

Korespondent "ABC" w Waszyngtonie, powołując się na źródła dyplomatyczne twierdzi, że prezydent USA Donald Trump wezwie swoich zachodnioeuropejskich sojuszników do większych wydatków wojskowych. W poniedziałkowym tekście pt. "Trump poprosi europejskich partnerów do zapłaty 150 proc. kosztu baz" sugeruje, że największe wydatki poniosą Niemcy.

W Europie najbardziej ucierpią na nowych wymaganiach Trumpa Niemcy, w których stacjonuje 32 tys. z 70 tys. amerykańskich żołnierzy przebywających na tym kontynencie

- napisał "ABC".

Madrycki dziennik twierdzi, że w związku z nową polityką USA większe nakłady na utrzymanie amerykańskich baz będzie też musiała ponieść Hiszpania. Na jej terytorium znajdują się dwie takie jednostki wojskowe, w prowincjach Kadyks i Sewilla.

Gazeta, powołując się na hiszpańskie źródła dyplomatyczne, twierdzi, że ten "nieprzedstawiony jeszcze Madrytowi plan" Trumpa jest "niepraktyczny", gdyż zarówno hiszpańskie, jak i włoskie bazy wojskowe służą bardziej interesom Waszyngtonu w Afryce niż w Europie.

Są jednak kraje gotowe na wydatki w zamian za amerykańską obecność na swoim terytorium, szczególnie byli sowieccy satelici. Na przykład polski rząd zaproponował Białemu Domowi 2 mld euro za budowę nowej bazy wojskowej w tym kraju 

- napisała hiszpańska gazeta, wskazując, że Warszawie bardziej niż na pieniądzach zależy na bezpieczeństwie.

Stołeczny dziennik twierdzi, że Polska powinna skorzystać też niebawem na "planie wdrażania przez USA obronnego systemu pocisków". Przewiduje on według gazety budowę instalacji militarnych w Polsce, Rumunii oraz na okrętach wojennych stacjonujących na Atlantyku.

W innym tekście opublikowanym w "ABC" gazeta odnotowuje, że przeciwwagą dla planów redukcji amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Zachodniej są przyspieszone działania Paryża i Berlina w budowie europejskiej armii. Stołeczny dziennik wskazuje, iż Polska jest jednym z państw, które zdecydowanie opowiada się za wzmocnieniem amerykańskiej obecności na swoim terytorium.

Polska jest gotowa nawet do zapłacenia za budowę nowych amerykańskich baz wojskowych u siebie, aby odstraszyć Moskwę, nawet pomimo grożących jej niebezpiecznych konsekwencji geostrategicznych 

- ocenił "ABC".

W lutym ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison zadeklarowała, że w sytuacji powołania nowej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce nie będą konieczne cięcia w liczbie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Jej wypowiedź dla gazety "Military Times" zbiegła się ze zorganizowaną w lutym w Warszawie z inicjatywy USA konferencją bliskowschodnią.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ogromne zamieszanie wokół Jachiry! Dorota Kania pyta: Co będzie, gdy dostanie się do Sejmu?

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Umieszczenie skandalizującej blogerki i „artystki” Klaudii Jachiry na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej cały czas jest szeroko komentowane zarówno przez internautów, jak i publicystów. Tymczasem Dorota Kania w całym tym zamieszaniu stawia kluczowe pytanie. Co będzie, gdy ona dostanie się do Sejmu?” - pyta dziennikarka.

Nie milkną echa umieszczenia na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej Kaudii Jachiry. Prezentując zatwierdzone przez Radę Krajową PO listy Grzegorz Schetyna w sposób szczególny przedstawiał i dziękował niektórym kandydatom. Wśród wyróżnionych w ten sposób osób znalazła się właśnie Jachira. Czym szczególnym zasłużyła się formacji Schetyny? Zasłynęła głównie dzięki serii nagrań, w których w prymitywny sposób atakuje  Prawo i Sprawiedliwość oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
[polecam:https://niezalezna.pl/284276-kim-jest-skandalistka-klaudia-jachira-ktorej-osobiscie-dziekowal-grzegorz-schetyna ]
 
Kojarzona z Nowoczesną Klaudia Jachira otrzymała trzynaste miejsce na liście. To ona stoi za serią nagrań o prezesie Jarosławie Kaczyńskim, w których przestrzega Polaków przed jego rządami. Teraz będzie ona walczyć o miejsce w Polskim Sejmie.
[polecam:https://niezalezna.pl/213740-gwiazda-jachira-powraca-jak-zwykle-w-quotwielkimquot-stylu]

Dorota Kania na Twitterze zadała niezwykle istotne pytanie w tej sprawie:

No dobrze, TT śmieje się z p. Jachiry, ale co będzie, gdy ona dostanie się do parlamentu? Czym się będzie zajmować?
- pyta dziennikarka.

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Trzeba przyznać, że niektóre sugestie były dość... pomysłowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl