"Polska będzie beneficjentem, ucierpią Niemcy". Hiszpański dziennik o nowej sytuacji w Europie

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Konserwatywny hiszpański dziennik "ABC" uważa, że Polska będzie beneficjentem nowej polityki USA dotyczącej baz wojskowych w Europie. Madrycka gazeta przewiduje również, że na zmianach tych najbardziej ucierpią Niemcy. Hiszpańska gazeta wskazała też, że Warszawie bardziej niż na pieniądzach zależy na bezpieczeństwie.

Korespondent "ABC" w Waszyngtonie, powołując się na źródła dyplomatyczne twierdzi, że prezydent USA Donald Trump wezwie swoich zachodnioeuropejskich sojuszników do większych wydatków wojskowych. W poniedziałkowym tekście pt. "Trump poprosi europejskich partnerów do zapłaty 150 proc. kosztu baz" sugeruje, że największe wydatki poniosą Niemcy.

W Europie najbardziej ucierpią na nowych wymaganiach Trumpa Niemcy, w których stacjonuje 32 tys. z 70 tys. amerykańskich żołnierzy przebywających na tym kontynencie

- napisał "ABC".

Madrycki dziennik twierdzi, że w związku z nową polityką USA większe nakłady na utrzymanie amerykańskich baz będzie też musiała ponieść Hiszpania. Na jej terytorium znajdują się dwie takie jednostki wojskowe, w prowincjach Kadyks i Sewilla.

Gazeta, powołując się na hiszpańskie źródła dyplomatyczne, twierdzi, że ten "nieprzedstawiony jeszcze Madrytowi plan" Trumpa jest "niepraktyczny", gdyż zarówno hiszpańskie, jak i włoskie bazy wojskowe służą bardziej interesom Waszyngtonu w Afryce niż w Europie.

Są jednak kraje gotowe na wydatki w zamian za amerykańską obecność na swoim terytorium, szczególnie byli sowieccy satelici. Na przykład polski rząd zaproponował Białemu Domowi 2 mld euro za budowę nowej bazy wojskowej w tym kraju 

- napisała hiszpańska gazeta, wskazując, że Warszawie bardziej niż na pieniądzach zależy na bezpieczeństwie.

Stołeczny dziennik twierdzi, że Polska powinna skorzystać też niebawem na "planie wdrażania przez USA obronnego systemu pocisków". Przewiduje on według gazety budowę instalacji militarnych w Polsce, Rumunii oraz na okrętach wojennych stacjonujących na Atlantyku.

W innym tekście opublikowanym w "ABC" gazeta odnotowuje, że przeciwwagą dla planów redukcji amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Zachodniej są przyspieszone działania Paryża i Berlina w budowie europejskiej armii. Stołeczny dziennik wskazuje, iż Polska jest jednym z państw, które zdecydowanie opowiada się za wzmocnieniem amerykańskiej obecności na swoim terytorium.

Polska jest gotowa nawet do zapłacenia za budowę nowych amerykańskich baz wojskowych u siebie, aby odstraszyć Moskwę, nawet pomimo grożących jej niebezpiecznych konsekwencji geostrategicznych 

- ocenił "ABC".

W lutym ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison zadeklarowała, że w sytuacji powołania nowej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce nie będą konieczne cięcia w liczbie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Jej wypowiedź dla gazety "Military Times" zbiegła się ze zorganizowaną w lutym w Warszawie z inicjatywy USA konferencją bliskowschodnią.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto odpowiedź Biedronia na „nową piątkę PiS”. Rząd stawia na rodzinę, Wiosna… na LGBT

Robert Biedroń / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Partia Wiosna najwidoczniej pozazdrościła Prawu i Sprawiedliwości i zapowiada, że również będzie miała swoją "piątkę" - czyli pakiet propozycji programowych. Dotyczyć ona będzie... środowiska LGBT. Podczas gdy partia rządząca stawia na rozwój rodziny, Biedroń i spółka chcą zadbać o gejów, lesbijki oraz osoby bi i transseksualne.

Sylwia Spurek, która dołączyła do Wiosny na początku marca i koordynuje prace doradców ugrupowania ds. polityki społecznej, poinformowała, że jej zespół pracuje obecnie nad szczegółami pięciu propozycji... dla środowisk LGBT.

To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie "uzgodnienia płci" oraz edukacja antydyskryminacyjna.

"W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno"

- podkreśliła.

Szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej zwróciła również uwagę, odnosząc się do formułowanego przez część środowisk LGBT postulatu legalizacji adopcji dzieci dla par jednopłciowych, że w Polsce już teraz żyją dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe, urodzone np. w poprzednich związkach tych osób albo adoptowane za granicą, gdzie prawo to przysługuje także parom jednopłciowym.

Dopytywana, czy uregulowanie sytuacji takich osób może być kolejnym, "szóstym" postulatem partii Biedronia w przyszłym Sejmie, działaczka przyznała, że Wiosna... zastanawia się nad tym.

Czyli - krótko mówiąc - plan Rabieja może zostać wcielony w życie, gdyby to ta partia zyskała uznanie wyborców. [polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl