Rzecznik prasowa oświatowej "S" Olga Zielińska podała, że w spotkaniu ze strony "S" uczestniczą też Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ds. dialogu społecznego i negocjacji oraz przewodniczący Sekretariatu Służb Publicznych Jerzy Wielgus. Spotkanie dotyczy m.in. protestu grupy nauczycieli prowadzonego w siedzibie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Po spotkaniu Proksa ma udać się do protestujących w Krakowie. Dodała, że wybiera się tam też około 100 związkowców z całej Polski.

Grupa blisko 10 nauczycieli z Oświatowej "S" m.in. z Krakowa, Nowego Sącza, Nowego Targu rozpoczęła w poniedziałek okupację małopolskiego kuratorium oświaty. Zapowiedziała, że jest ona "bezterminowa". Nauczyciele zamierzają w dzień i w nocy przebywać na terenie małopolskiego kuratorium oświaty. Przewodnicząca Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność Agata Łyko do protestujących mają dołączyć przedstawiciele z Warszawy, Kielc, Gdyni.

Są też ci zapowiedziani z Wrocławia, Poznania, Leszna, i jeszcze inni

 - podała.

Protestujący w kuratorium domagają się podniesienia wynagrodzenia zasadniczego pracowników oświaty o 15 proc. z wyrównaniem od stycznia 2019 r., a od 2020 r. o kolejne 15 proc. Chcą też wycofania przepisów dotyczących wydłużonej ścieżki awansu zawodowego nauczycieli oraz powrotu do poprzednich rozwiązań dotyczących oceny pracy nauczycieli.