Dożywocie za atak w Muzeum Żydowskim

/ Chris Hitchcock/sxc

  

Belgijski sąd skazał na dożywotnie więzienie obywatela Francji Mehdiego Nemmouche'a za zamordowanie czterech osób w Muzeum Żydowskim w Brukseli w 2014 roku. Był to pierwszy znany przypadek ataku przeprowadzonego przez dżihadystę z europejskim obywatelstwem, który powrócił z Syrii.

Na 15 lat więzienia belgijski sąd skazał Nacera Bendrera, także obywatela Francji, który wcześniej został uznany za winnego współudziału w tym ataku.

24 maja 2014 rok 29-letni wówczas Nemmouche wszedł uzbrojony m.in. w kałasznikowa i rewolwer do Muzeum Żydowskiego Belgii, a następnie otworzył ogień, zabijając dwójkę izraelskich turystów, Francuzkę oraz belgijskiego recepcjonistę. Sześć dni później został aresztowany w Marsylii.

Nemmouche urodził się w Roubaix na północy Francji w rodzinie algierskiego pochodzenia. Był on znany francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości, bo w przeszłości odsiadywał wyrok za rabunek. W więzieniu miał poznać Nacera Bendrera, który później dostarczył mu broń do ataku. Obaj byli uznawani przez francuskie służby penitencjarne za zradykalizowanych więźniów.

Zaledwie kilka tygodni po wyjściu z więzienia wyjechał do Syrii, aby walczyć w szeregach organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. Według francuskich władz Nemmouche był jedną z osób pilnujących czterech francuskich dziennikarzy uprowadzonych w Syrii przez Państwo Islamskie i w związku z tym może jeszcze odpowiadać przed sądem we Francji za porwanie. Prawdopodobnie na początku 2014 r. powrócił do Francji.

Atak na Muzeum Żydowskie w Brukseli po raz pierwszy zwrócił uwagę opinii publicznej na zagrożenie, jakie stanowią obywatele państw europejskich - zwykle arabskiego pochodzenia - którzy najpierw wyjeżdżają do Syrii czy Iraku, aby walczyć w szeregach organizacji dżihadystycznych, a następnie wracają do krajów zamieszkania.

Proces Nemmouche'a i Bendrera rozpoczął się w styczniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mocne słowa pod adresem Tuska w "7x24". "Powinniśmy postawić go przed Trybunałem Stanu"

/ screen Telewizja Republika

  

Mocne słowa w programie "7x24" Katarzyny Gójskiej. Łukasz Rzepecki (Kukiz'15) stwierdził, że "Donald Tusk wiedział doskonale, co się działo w podległych mu ministerstwach". - Trzeba postawić go przed Trybunałem Stanu! - powiedział Rzepecki.

Przed komisją śledczą ds. VAT przewodniczący ZZ Celnicy PL Sławomir Siwy przyznał, że dopiero w 2016 roku "wraz z pakietem paliwowym" - służba celna otrzymała uprawnienia do kontroli VAT od paliw. 

"Minister Finansów ma wiedzę o tym, że każdego dnia setki cystern wjeżdża i nie płaci VAT od paliw.(...). Przecież każdego dnia to dziesiątki milionów złotych. Jak może funkcjonować Minister Finansów, który o tym wie od 2011 r."

- mówił. [polecam:https://niezalezna.pl/280350-dziesiatki-milionow-zlotych-tyle-zgarniala-mafia-vat-owska-codziennie-jak-mozna-tak-funkcjonowac]

- Kancelaria premiera Donalda Tuska nie pomagała służbom, chociaż były sygnały m.in. ze strony celników czy resortu spraw wewnętrznych nt. rozwoju przestępczości ekonomicznej. Co działo się z uczciwymi celnikami? "Sygnaliści" byli szykanowani za informacje o nieprawidłowościach - zeznał Siwy.

[polecam:https://niezalezna.pl/280323-wstrzasajace-zeznania-przed-komisja-ds-vat-za-po-psl-uczciwi-celnicy-byli-eliminowani]

Z jego słów wyłania się porażający obraz rozpadu państwa, o którym dyskutowali w programie "7x24" goście Katarzyny Gójskiej.

Jak podkreśliła Joanna Lichocka (PiS), "państwo było obezwładniane pod rządami PO-PSL".

Oni pozwalali, żeby przestępcy kradli, kradli i jeszcze raz kradli

- stwierdziła.

Natomiast Łukasz Rzepecki (Kukiz'15) pytał, "jakim człowiekiem trzeba być pozbawionym empatii, żeby usprawiedliwiać lata swoich rządów na temat wyłudzeń VAT, na temat afery Amber Gold".

Przecież te zeznania na komisji śledczej ds. VAT, czy komisjach ds. Amber Gold są porażające. Wynika z nich, że za to, co się działo chociażby z VAT-em, gdzie on znikał w niewyjaśnionych okolicznościach (...), odpowiada rząd Donalda Tuska, rząd PO

- mówił Rzepecki.

Jego zdaniem za te działania i lata swoich rządów Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Wiedział, co się działo w jego podległych instytucjach, ministerstwach, kto za to odpowiada. Dzisiaj powinniśmy ponad podziałami postawić Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu

- stwierdził.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl