Polish Cathedral Style – kościoły polskie w USA

Kościół polski w Chicago / fot. Norbert Piwowarczyk/polonika.pl

  

Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej– to jeden z największych polskich kościołów w Chicago i jedna z prężniej działających parafii, wokół której integruje się środowisko polonijne i gdzie prowadzona jest różnorodna polska działalność społeczną i kulturalno-oświatowa. Czołowy przykład tzw. Polish Cathedral Style, występujący w Ameryce Północnej, który charakteryzuje się połączeniem form neorenesansu i neobaroku. Świątynia powstała w latach 1903-1928 według projektu architektów Henry’ego Worthmanna i Johna G. Steinbacha.

Charakterystycznymi elementami tej pięcionawowej bazyliki jest dwuwieżowa fasada z oknem rozetowym nawiązująca do katedry Notre-Dame w Paryżu, a także ośmioboczna kopuła, przypominająca rozwiązanie zastosowane w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Ciekawe są figury aniołów, wskazujące na wezwanie świątyni i znajdujące się ponad gzymsem wieńczącym elewację. Wystrój i wyposażenie kościoła powstawało etapami. Autorem dekoracji malarskich jest John A. Mallin, któremu zlecono ich wykonanie z okazji obchodów 50-lecia powstania parafii w 1948 r.

fot. Norbert Piwowarczyk

Z uwagi na zmniejszającą się liczbę parafian, w latach 70-80. XX w. zabrakło środków na bieżące remonty kościoła. W roku 1988 wydano decyzję o jego zamknięciu, a następnie zarządzono jego rozbiórkę. Spotkało się to jednak z protestem Polonii, która zebrała ponad 1 mln dolarów z darowizn, co pozwoliło na przeprowadzenie remontu świątyni. W 1991 r. kościół został ponownie otwarty dla wiernych. Przed I wojną światową w Stanach Zjednoczonych Ameryki osiedliło się ok. 2-2,5 mln Polaków, wychodźców ze wszystkich zakątków dawnej Rzeczypospolitej. Chicago było wtedy jednym z największych skupisk polskiej emigracji w USA. Miasto stało się centrum polskiego życia kulturalnego i religijnego, siedzibą kilku parafii polskich, redakcji gazet, bibliotek i szeregu innych instytucji społecznych.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polonika.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Intensywna końcówka kampanii wyborczej. Gdzie pojawią się liderzy Prawa i Sprawiedliwości?

Mateusz Morawiecki / twitter.com/pisorgpl

  

Mazowsze, Pomorze, Podlasie - m.in. te regiony odwiedzą w nadchodzącym, ostatnim tygodniu kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego liderzy Prawa i Sprawiedliwości - wynika z informacji uzyskanych w sztabie ugrupowania.

"Ostatni tydzień kampanii będzie bardzo intensywny. Nasi kandydaci odbędą kilkadziesiąt spotkań wyborczych. Planujemy też dalszy objazd naszych liderów - premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło - PiS-busami po kraju"

- zapowiedział w rozmowie jeden ze sztabowców Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodał, Morawiecki i Szydło będą spotykać się z wyborcami m.in. z województw: mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego.

Na finiszu eurokampanii w spotkaniach wyborczych będzie uczestniczył też lider ugrupowania Jarosław Kaczyński.

"Prezes odwiedzi m.in województwo pomorskie, w tym Gdańsk, Słupsk, Starogard Gdański. Planowane jest też jego spotkanie z wyborcami w Radomiu" - poinformował polityk ze sztabu ugrupowania.

Jak tłumaczył, politycy PiS będą podkreślać podczas spotkań, jak ważny jest udział 26 maja w wyborach europejskich i "to, aby głosować na Prawo i Sprawiedliwość, jako gwaranta kontynuacji obecnej polityki gospodarczej i społecznej".

W ostatnim tygodniu kampanii sztab Prawa i Sprawiedliwości planuje też opublikować kolejne spoty wyborcze pokazujące, dlaczego w niedzielę warto wziąć udział w głosowaniu i oddać głos na PiS.

W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, PiS co tydzień organizowało konwencje regionalne - ostatnia, podsumowująca odbyła się w niedzielę w Krakowie. Akcję zainaugurowano na początku marca w Jasionce pod Rzeszowem. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans.

W deklaracji zapisano też sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy STOP nielegalnej imigracji.

Przed tygodniem za pośrednictwem Twittera szef kampanii PiS w eurowyborach, europoseł Tomasz Poręba informował, że "na ostatniej prostej kampanii" PiS rusza z akcją "Obroń swoje prawa. 26 maja głosuj na Prawo i Sprawiedliwość".

Apelowi o głosowanie na PiS towarzyszyło wezwanie do obrony praw do: polskiej waluty; do decydowania o wychowaniu dzieci; do programów Rodzina 500+, 300+, 13 emerytura i niższego wieku emerytalnego; do bezpieczeństwa; do kupowania towarów tej samej jakości co w innych krajach UE; do szacunku i poszanowania wyznawanych wartości oraz wezwanie do powiedzenia "nie" dla seksualizacji dzieci i adopcji dzieci przez pary homoseksualne oraz powiedzenia "stop" nielegalnej imigracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl