Netanjahu w ogniu krytyki

/ Wikimedia Commons/Foreign and Commonwealth Office

  

- W Izraelu nie ma obywateli drugiej kategorii - oświadczył prezydent tego państwa Reuwen Riwlin, krytykując premiera Benjamina Netanjahu za jego komentarz o izraelskich Arabach.

Nie wierzę, że są partie, które porzuciły ideę, iż Izrael jest żydowskim państwem demokratycznym - demokratycznym i żydowskim zarazem

- mówił Riwlin w Jerozolimie na obchodach 40. rocznicy podpisania traktatu pokojowego z Egiptem.

Nie ma i nie będzie obywateli czy wyborców drugiej kategorii

 - oświadczył.

Dodał, że przy urnach wyborczych "wszyscy są równi", w tym Żydzi i Arabowie.

Uznał, że dyskusja dotycząca izraelskich Arabów jest "całkowicie nie do zaakceptowania", zwracając uwagę, że odbywa się ona w kampanii wyborczej.

Wypowiedź prezydenta to komentarz do postu Netanjahu na Instagramie, w którym premier stwierdził, że "Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli".

Zgodnie z przyjętym podstawowym prawem narodowym Izrael to państwo narodowe Żydów - i tylko ich

- dodał szef rządu. Netanjahu odpowiedział w ten sposób aktorce Rotem Seli.

Kiedy ktokolwiek z tego rządu powie opinii publicznej, że jest to państwo wszystkich obywateli, a wszyscy ludzie rodzą się równi?

 - pytała ona retorycznie w mediach społecznościowych.

Przypominała też, że Arabowie, stanowiący ok. 17 proc. mieszkańców Izraela, to również obywatele tego kraju.W dyskusję włączył się polityczny rywal Netanjahu i szef ugrupowania Moc Izraela Benny Ganc. Uznał on, że były premier państwa żydowskiego i pierwszy lider Likudu Menachem Begin "już wykopałby Netanjahu z partii".

Bądźmy szczerzy, Begin nie pasowałby do Likudu Netanjahu, byłby uważany za wroga Izraela

 - napisał Ganc na Facebooku.

Zarzucił również szefowi rządu dzielenie społeczeństwa.

Premier ostrzega regularnie, że ewentualna porażka jego prawicowego Likudu w kwietniowych wyborach parlamentarnych może spowodować wejście do nowej koalicji rządowej partii arabskich. Same te ugrupowania wykluczają jednak taki krok; konkurująca z premierem centrolewica utrzymuje z kolei, że nie będzie potrzebowała ich wsparcia w tworzeniu rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szpital w Bytomiu wstrzymał przyjęcia

/ pixabay.com/StockSnap

  

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu (Śląskie) na polecenie Sanepidu wstrzymał przyjęcia po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u pacjentów i pracowników – podała w środę placówka.

Do szpitala nie są przyjmowani żadni nowi pacjenci, nawet ci przywiezieni przez pogotowie ratunkowe.

- Takie działanie to konieczność

– powiedział dyrektor szpitala dr Jerzy Pieniążek.

Zakażenia stwierdzono w ostatnich dniach na oddziałach ortopedii, pulmonologii i kardiologii, jak dotąd u 8 pacjentów i 6 pracowników. Nie ma jeszcze wyników badań jednej z pracownic. Kobieta przebywała w domu i początkowo czuła się dobrze. Kiedy wystąpiła u niej gorączka, natychmiast skierowano ją do szpitala zakaźnego.

Kilkudziesięciu pracowników objęto kwarantanną. Pacjenci, którzy mieli kontakt z osobami zarażonymi, nie mogą opuszczać oddziału przez najbliższych 7 dni.

- Choć sytuacja jest dynamiczna, na chwilę obecną nie ma konieczności zamykania szpitala i ewakuacji pozostałych pacjentów

 – podkreślił dyrektor Jerzy Pieniążek.

- Leczenie na innych oddziałach odbywa się bez zmian. Opiekujemy się pacjentami, którzy w ciągu ostatnich kilku dni trafili do nas w stanie zagrożenia życia i wymagali bezwzględnego leczenia, najczęściej operacyjnego

- dodał.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu jest jedną z największych placówek na Śląsku, zatrudnia 1200 osób. Mimo epidemii i wstrzymaniu zabiegów planowych, codziennie trafiało tu w ostatnim czasie ok. 50 osób z całego regionu, wymagających pomocy medycznej.

W sumie w woj. śląskim potwierdzono dotąd 272 zakażenia, 9 osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts