Bezsilność. Terapia przez anegdoty

/ fotoerich

  

Anegdota w żartobliwy sposób podkreśla stawianie zbyt dużego akcentu na własną niezdolność i bezsilność. W nastawieniu wielu ludzi przekonanie o własnej niemocy i bezsilności nieustannie powtarzane w myślach, całkowicie blokuje albo ogranicza ich działanie.

Wiara we własne siły i możliwości jest podstawą skuteczności podejmowanych działań.

Nie potrafimy nic

Niemiecki, barokowy kompozytor Dietrich Buxtehude (1637-1707) otrzymał posadę w sanktuarium maryjnym w Lubece. Zyskał wielki szacunek i uznanie w Szwecji i Dani gdzie wcześniej działał.
Niestety, wśród członków własnego chóru, który prowadził nie cieszył się dużym uznaniem.
Upust swego niezadowolenia  dał gdy otrzymał zlecenie kompozycji kantaty. Dla utworu sam dobrał tekst, który zaczynał się od słów „Nic nie potrafimy bez Twojej łaski Panie”. Kompozytor uczynił z tego zdania fugę. 
Słuchacze w czasie uroczystości słyszeli śpiew chóru. Najpierw basy rozpoczynały „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”; następnie doszły tenory powtarzając znane słowa „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”; a na końcu alty i soprany zapewniły: „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”. Kiedy w końcu cały chór  połączył siły i zaśpiewał: „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”, każdy na sali zrozumiał co kompozytor miał na myśli.

„Księga chrześcijańskiego humoru”, wybór i opracowanie Monika Rodkiewcz, Kraków 2007 s. 62-64.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent prosi o udział w wyborach

/ prezydent.pl

  

- Bardzo proszę wszystkich moich rodaków, wszystkich państwa, żeby do wyborów iść i tę odpowiedzialność, w jakimś sensie, na swoje barki wziąć - mówił dziennikarzom prezydent Andrzej Duda, który w Krakowie oddał głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zachęcam bardzo do tego głosowania, dlatego, że w ten sposób pokazujemy wszystkim innym państwom Unii Europejskiej i społeczeństwom, że bierzemy odpowiedzialność za te sprawy w swoje ręce, że demokracja w Polsce jest dojrzała - to jest właśnie kwestia uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego

 - mówił dziennikarzom prezydent Andrzej Duda.

Prezydent głos oddał w Obwodowej Komisji Wyborczej w Zespole Szkół nr 5 w Krakowie. Ok. godz. 12:30 pojawił się tam wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

To jest jedna z niewielu rzeczywiście demokratycznych instytucji w Unii Europejskiej, do której my wybieramy w wyborach bezpośrednich - wszystkie społeczeństwa Unii Europejskiej

 - podkreślał prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/273109-para-prezydencka-zaglosowala-wyborach-do-pe]

Ja zachęcam do tego, żeby iść głosować, wybierać swoich przedstawicieli, bo oni nas potem w Unii Europejskiej, w tej instytucji europejskiej, jaką jest Parlament Europejski reprezentują, więc bardzo proszę wszystkich moich rodaków, wszystkich państwa, żeby do wyborów iść i tę odpowiedzialność, w jakimś sensie, na swoje barki wziąć. A przede wszystkim wybrać naszych przedstawicieli tak, żebyśmy byli w Europie jak najlepiej reprezentowali - my i nasze interesy

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl