Bezsilność. Terapia przez anegdoty

/ fotoerich

  

Anegdota w żartobliwy sposób podkreśla stawianie zbyt dużego akcentu na własną niezdolność i bezsilność. W nastawieniu wielu ludzi przekonanie o własnej niemocy i bezsilności nieustannie powtarzane w myślach, całkowicie blokuje albo ogranicza ich działanie.

Wiara we własne siły i możliwości jest podstawą skuteczności podejmowanych działań.

Nie potrafimy nic

Niemiecki, barokowy kompozytor Dietrich Buxtehude (1637-1707) otrzymał posadę w sanktuarium maryjnym w Lubece. Zyskał wielki szacunek i uznanie w Szwecji i Dani gdzie wcześniej działał.
Niestety, wśród członków własnego chóru, który prowadził nie cieszył się dużym uznaniem.
Upust swego niezadowolenia  dał gdy otrzymał zlecenie kompozycji kantaty. Dla utworu sam dobrał tekst, który zaczynał się od słów „Nic nie potrafimy bez Twojej łaski Panie”. Kompozytor uczynił z tego zdania fugę. 
Słuchacze w czasie uroczystości słyszeli śpiew chóru. Najpierw basy rozpoczynały „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”; następnie doszły tenory powtarzając znane słowa „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”; a na końcu alty i soprany zapewniły: „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”. Kiedy w końcu cały chór  połączył siły i zaśpiewał: „Nie potrafimy nic, nie potrafimy nic”, każdy na sali zrozumiał co kompozytor miał na myśli.

„Księga chrześcijańskiego humoru”, wybór i opracowanie Monika Rodkiewcz, Kraków 2007 s. 62-64.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto odpowiedź Biedronia na „nową piątkę PiS”. Rząd stawia na rodzinę, Wiosna… na LGBT

Robert Biedroń / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Partia Wiosna najwidoczniej pozazdrościła Prawu i Sprawiedliwości i zapowiada, że również będzie miała swoją "piątkę" - czyli pakiet propozycji programowych. Dotyczyć ona będzie... środowiska LGBT. Podczas gdy partia rządząca stawia na rozwój rodziny, Biedroń i spółka chcą zadbać o gejów, lesbijki oraz osoby bi i transseksualne.

Sylwia Spurek, która dołączyła do Wiosny na początku marca i koordynuje prace doradców ugrupowania ds. polityki społecznej, poinformowała, że jej zespół pracuje obecnie nad szczegółami pięciu propozycji... dla środowisk LGBT.

To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie "uzgodnienia płci" oraz edukacja antydyskryminacyjna.

"W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno"

- podkreśliła.

Szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej zwróciła również uwagę, odnosząc się do formułowanego przez część środowisk LGBT postulatu legalizacji adopcji dzieci dla par jednopłciowych, że w Polsce już teraz żyją dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe, urodzone np. w poprzednich związkach tych osób albo adoptowane za granicą, gdzie prawo to przysługuje także parom jednopłciowym.

Dopytywana, czy uregulowanie sytuacji takich osób może być kolejnym, "szóstym" postulatem partii Biedronia w przyszłym Sejmie, działaczka przyznała, że Wiosna... zastanawia się nad tym.

Czyli - krótko mówiąc - plan Rabieja może zostać wcielony w życie, gdyby to ta partia zyskała uznanie wyborców. [polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl