Wiatr uszkodził zabytkowy park FOTO

zdjęcie ilustracyjne / zywiec.pl

Wichura wyrządziła duże szkody w zabytkowym parku Habsburgów w Żywcu. Burmistrz miasta Antoni Szlagor poinformował dziś, że wywróconych zostało 87 drzew, w tym pomnik przyrody. W Śląskiem pracują także kolejarze, którzy udrożniają szlaki.

- Wiatr wywrócił 87 drzew, w tym jeden pomnik przyrody. Zniszczony został mostek. Ucierpiało pięć ławek, kosze na śmieci oraz ogrodzenie parku od strony boiska sportowego. Aktualnie usuwane są skutki nawałnicy. Wszystko robimy własnymi siłami

– powiedział Szlagor.

Burmistrz zaapelował, by do czasu zakończenia porządkowania mieszkańcy i turyści nie wchodzili do parku. Podjął też decyzję, że drzewostan w zabytkowym parku zostanie uzupełniony.

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum Żywca, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów.

Pełne ręce roboty mają także kolejarze. - Na Śląsku służby techniczne PKP PLK udrożniły dwa szlaki: Pyskowice – Paczyna i Paczyna – Toszek. Przejezdna jest już trasa od Katowic Ligoty do Mikołowa Jamnej, od Leszczyn do Rybnika i od Pszczyny do Radostowic. Udrożniono także odcinek Sosnowiec Maczki – Sosnowiec Kazimierz. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów – poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Jak dodał, w Śląskiem przy usuwaniu powalonych drzew i naprawie uszkodzonej sieci trakcyjnej pracują pociągi sieciowe, drezyny awaryjne, pilarze i monterzy.

- Pociągi sieciowe pracują na odcinku Tychy – Kobiór i Kobiór - Pszczyna. Usuwane są powalone konary z torów w Beskidach. Od Chybia do Wisły Głębce kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Intensywne prace przy usuwaniu skutków nocnej wichury prowadzone są też na odcinkach Węgierska Górka – Milówka, Sól – Zwardoń, Tychy – Łaziska Średnie, Bieniowiec – Pierściec, Szczygłowice – Leszczyny – poinformował przedstawiciel przewoźnika.

PKP Polskie Linie Kolejowe powołały specjalne zespoły zarządzania i wspólnie z przewoźnikami wprowadzają zastępczą komunikację autobusową. Informacje o zmianach są przekazywane na stacjach i przystankach oraz są dostępne na portalpasazera.pl.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl